Reflü ve Oruç | Sağlık Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Reflü ve Oruç

Reflü, mide içeriğinin yemek boruna geri gelmesiyle gerçekleşir. Kişi için çok rahatsız edici bir durumdur.

Özellikle yetişkinlerde yaygın olarak görülen bu hastalığın asıl sebebi çok fazla stres ve dengesiz beslenmekten kaynaklanıyor.

Reflünün tedavisi vardır fakat dikkat edeceğiniz püf noktalarla bu hastalığınızın olumsuz etkilerini hissetmezsiniz.

Reflü hastalığı olanların beslenmelerinde dikkatli olmaları gerekir. Yanlış ya da düzensiz beslenme bu hastalığın ilerlemesini tetikler.

Reflüsü olan kişilerin oruç tutacakları zaman dikkat etmesi gereken noktalara da yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Reflüsü Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler
 

 • Aç kalınmamalı,
   
 • Az ve sık yenmeli,
   
 • Hazmı kolay olan yiyecekler tercih edilmeli, (fasulye, nohut gibi sindirimi zor olan besinler sık tüketilmemeli)
   
 • Baharatlı ve acılı yiyecekler yenmemeli,
   
 • Aşırı yağlı ve hamurdan yapılan yiyeceklerden uzak durulmalı,
   
 • Asitli içeçekler asla tüketilmemelidir.
   

Reflüsü Olanların Oruç Tutarken Dikkat Etmesi Gerekenler

Günlük olarak alınması gereken kalori miktarının üstüne çıkılmaması gerekir. Bu nedenle iftar ve sahur zamanlarının arasında arasında ek öğünler yapılmalı, tek oturuşta çok fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır.

 • İftarın su ya da çorba gibi sıvı yiyeceklerle açılması önerilir. Sıvı yiyeceklerin tüketiminden 15 dakika sonra ana yemeğe geçilmesi gerekir.
   
 • Besinleri iyice çiğneyerek tüketmeli ve hızlı yemek yenmemelidir.
   
 • İftar ya da sahurdan sonra hemen uyumamalı 2-3 saat beklenmelidir. Eğer mümkünse açık havada yürüyüş yapılabilir. Hareket etmek hem yediklerinizi yakmanızı hem de uykunuzun açılmasını sağlar.
   
 • Reflüyü arttırıcı besinlerden olan aşırı yağlı, acılı ya da baharatlı yiyecekler, aşırı kahve, demli çay ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
   
 • Reflünüzden dolayı doktorunuzun verdiği ilaçların alımı ihmal edilmemeli, iftar ve sahurda alınmalıdır.
   

Reflüsü Olanlar Oruç Tutmalı mıdır?

Reflüsü olanlar oruçlarını doktor kontrolünde ve tavsiyesinde tutmalıdırlar. Sağlıkla ilgili ciddi problemleri olanların oruç tutmamaları önerilir. Hastalığın tekrarlanmaması için günde bir adet mide koruyucu hap alınmalıdır. Bu ilaçlar mide asitinin azalmasını sağlar. Yemek yedikten sonra 2 saat sonra mide bulantısı ve kusma isteğinin gelmesi, karında ağrı, şişkinlik gibi durumlarda hastalığınız ilerliyor olabilir. Bu durumu yaşayan kişiler oruç tutmaya devam ederlerse daha büyük sorunla karşılaşabilirler.

Hayatınızı önemseyin, özel sağlık sigortası yaptırın sağlığınızı güvence altına alın. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yapın en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta yaptırın.


Benzer İçerikler

Güneş Çarpması ve Sıcaklara Karşı Korunma Önerileri

Yaz aylarında özellikle çocukların ve ileri yaştakilerin korkulu rüyası olan güneş çarpması, gerekli önlemler alınmadığı takdirde çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Özellikle yazın güneşlenerek kısa sürede bronzlaşma hedefi ile başlayan aktiviteler, ne yazık ki ortaya çok ciddi sorunların çıkmasına neden olabiliyor. 

Devamını Oku

Çocuklarınızı Unisbul ile Doğru İnsanlara Emanet Edin

Evde olamayacağınız zamanlarda çocuklarınızın yanında çocuğunuzu emanet edebileceğiniz deneyimli, güvenilir ve eğitimli oyun ablaları ve oyun ağabeyleri olsun.

Devamını Oku

Sonbaharın Kabusu Farenjite Dikkat! Neler Yapılmalı?

Soğuk havaların yaygın hastalığı farenjit karşısında neler yapılmalı? Farenjit belirtileri ve farenjite iyi gelen tedavi yöntemlerini sizin için derledik. 

Devamını Oku