Reflü Deyip Geçmeyin! | Sağlık Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Reflü Deyip Geçmeyin!

Genellikle sağlıksız beslenme ve stresten dolayı baş gösteren reflü hastalığı hafife alınarak önemsenmediğinde daha büyük rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Bu rahatsızlıklarla karşılaşmamak için bazı önlemler alınması gerekiyor. Yaşanılabilecek başlıca rahatsızlıklar ise; göğüs ağrısı, uyku apnesi,faranjittir.

Sakıza Çiğnemeyin!

Sakız çiğnemek hızlı yemek yemek gibi daha fazla havanın yutulmasınna neden olur. Bu durumda da midede gaz oluşarak reflünün rahatsız edici belirtilerinin artmasına neden olur. Özellikle nane reflüye iyi gelmediği için nane aromalı sakızların tüketilmemesi önemlidir.

  

Yağlı Yiyeceklerden Kaçının!

Yağ oranı yüksek olan fastfood ya da abur cubur yiyecekleri tüketmeyin. Bu yiyecekleri midenin sindirmesi çok daha zordur. Fazla yemek yiyerek mideyi yormak yerine ara öğünler yaparak ana porsiyonları küçültmek daha faydalıdır. Yavaş yemek yemeli en son yatmadan iki saat önce besin tüketilmelidir. Su içmeyi de ana öğünlerde değil ara öğünlerde tüketmeyen özen göstermelisiniz. Dik pozisyonda oturarak yemek yemeli alkol almaktan da kaçınmalısınız. Uzmanlar özellikle yemekten sonra korse kullanımının ve dar giyinmenin reflüyü arttırdığını belirtmektedir. Reflünün her kişi de farklı özellikler gösterebildiğine de dikkat çeken uzmanlar kişinin midesinin neye hangi besinlere tepki gösterip göstermediğine bakarak kendisine özel diyet listesi oluşturması gerektiğine dikkat çekiyor.

Uzak Durulması Gereken Besinler!

Portakal, mandalina, greyfurt, limon, üzüm vs. gibi ekşi yiyecekler mide asidini arttırır. Nohut fasulye gibi kuru baklagiller de gaz yapan besinler olduğu için yine reflüsü olanlara tavsiye edilmemektedir. Patates kızartması, püresi, margarin, sosis, salam, sucuk, yağda yumurta, kaşar peyniri vs. yağ oranı yüksek yiyecekler de hem sağlık açısından hem de reflüyü arttırıcı özelliğinden dolayı uzak durulması gerekenlerdendir. Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden de uzak durulması gerekir. Demli çay ve kahve gibi içecekler de fazla tüketilmemelidir. Soğan ve sarımsak da pişmiş olarak tüketilmelidir. Baharatlı ve acı tüketilmesi de zararlıdır. Yemeklerde kullanılacak zeytin yağının doğal olmasına dikkat edilmeli, yemekler kızartma yerine haşlama olarak ve az yağlı şekilde ğişirilmelidir. Çay kahve yerine de bitki çaylarını içmek tercih edilmelidir.

Reflü ile ilgili "Reflü ve Oruç" ve "Reflü Nedir? Reflüden Korunma Yolları Nelerdir?" yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. Sağlığınıza önem verin, olası sağlık masraflarınızı güvence altına almak için de özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten online olarak sigorta sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefondan sigorta teklifi alın.


Benzer İçerikler

2015 Yılında Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Olacak?

2015 özel sağlık sigortası fiyatlarını etkileyen kriterlerin neler olduğunu öğrenin özel sağlık sigortanıza en uygun fiyatlarla sahip olun.

Devamını Oku

Özel Hastane Muayene Ücretleri

Özel hastane muayene ücretleri, sağlık sigortası kapsamına ve hastanenin sınıfına göre değişiklik gösterir. 

Devamını Oku

Kış Mevsiminde Cilt Hastalıklarına Dikkat!

Özellikle kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte cilt hastalıkları da kendini gösteriyor. Hazırladığımız gerekli önlemleri alın, cildinizi koruyun.

Devamını Oku