444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Reflü Deyip Geçmeyin!

26 Aralık 2014

Genellikle sağlıksız beslenme ve stresten dolayı baş gösteren reflü hastalığı hafife alınarak önemsenmediğinde daha büyük rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Bu rahatsızlıklarla karşılaşmamak için bazı önlemler alınması gerekiyor. Yaşanılabilecek başlıca rahatsızlıklar ise; göğüs ağrısı, uyku apnesi,faranjittir.

Sakıza Çiğnemeyin!

Sakız çiğnemek hızlı yemek yemek gibi daha fazla havanın yutulmasınna neden olur. Bu durumda da midede gaz oluşarak reflünün rahatsız edici belirtilerinin artmasına neden olur. Özellikle nane reflüye iyi gelmediği için nane aromalı sakızların tüketilmemesi önemlidir.

  

Yağlı Yiyeceklerden Kaçının!

Yağ oranı yüksek olan fastfood ya da abur cubur yiyecekleri tüketmeyin. Bu yiyecekleri midenin sindirmesi çok daha zordur. Fazla yemek yiyerek mideyi yormak yerine ara öğünler yaparak ana porsiyonları küçültmek daha faydalıdır. Yavaş yemek yemeli en son yatmadan iki saat önce besin tüketilmelidir. Su içmeyi de ana öğünlerde değil ara öğünlerde tüketmeyen özen göstermelisiniz. Dik pozisyonda oturarak yemek yemeli alkol almaktan da kaçınmalısınız. Uzmanlar özellikle yemekten sonra korse kullanımının ve dar giyinmenin reflüyü arttırdığını belirtmektedir. Reflünün her kişi de farklı özellikler gösterebildiğine de dikkat çeken uzmanlar kişinin midesinin neye hangi besinlere tepki gösterip göstermediğine bakarak kendisine özel diyet listesi oluşturması gerektiğine dikkat çekiyor.

Uzak Durulması Gereken Besinler!

Portakal, mandalina, greyfurt, limon, üzüm vs. gibi ekşi yiyecekler mide asidini arttırır. Nohut fasulye gibi kuru baklagiller de gaz yapan besinler olduğu için yine reflüsü olanlara tavsiye edilmemektedir. Patates kızartması, püresi, margarin, sosis, salam, sucuk, yağda yumurta, kaşar peyniri vs. yağ oranı yüksek yiyecekler de hem sağlık açısından hem de reflüyü arttırıcı özelliğinden dolayı uzak durulması gerekenlerdendir. Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden de uzak durulması gerekir. Demli çay ve kahve gibi içecekler de fazla tüketilmemelidir. Soğan ve sarımsak da pişmiş olarak tüketilmelidir. Baharatlı ve acı tüketilmesi de zararlıdır. Yemeklerde kullanılacak zeytin yağının doğal olmasına dikkat edilmeli, yemekler kızartma yerine haşlama olarak ve az yağlı şekilde ğişirilmelidir. Çay kahve yerine de bitki çaylarını içmek tercih edilmelidir.

Reflü ile ilgili "Reflü ve Oruç" ve "Reflü Nedir? Reflüden Korunma Yolları Nelerdir?" yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. Sağlığınıza önem verin, olası sağlık masraflarınızı güvence altına almak için de özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten online olarak sigorta sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefondan sigorta teklifi alın.


Okumaya Devam Edin

Reflü Nedir? Reflüden Korunma Yolları Nelerdir?

05 Haziran 2014 Perşembe

Bazı noktalara dikkat ederek reflünüzün olumsuz etkilerini en aza indirir hatta varlığını bile unutabilirsiniz.

Reflü ve Oruç

01 Temmuz 2014 Salı

Reflüsü olan kişilerin hastalıkları ilerlemesin diye oruç tutmadan önce dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Yazımızdan bu noktalara ulaşabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası için Gerekli Belgeler Nelerdir?

22 Aralık 2014 Pazartesi

Özel sağlık sigortasında ilk sigorta yaptırırken, yenilemelerde, sigorta şirketi değişikliğinde, eş ve çocuk eklemelerinde gerekli belgeleri öğrenin.