444 24 00
7/24 Yanınızdayız

1 Aile Hekimi Senede 10 Bin Muayene

12 Ocak 2015

Aile Hekimliği Sistemi; kişilerin sağlık kontrollerinin ve tedavilerinin yapılmasında önemli bir adım. Sistem en çok bebeklere, çocuklara ve yaşlılara avantaj sağlıyor. Ancak Sağlık Bakanlığı verilerine bakılırsa, nüfus yoğunluğunun her geçen gün artığı ülkemizde Aile Hekimliği Sistemi yanında ek uygulamalara da ihtiyaç var. Standart sağlık hizmetlerine ek olarak alınabilecek hizmetlere geçmeden önce Aile Hekimliği Sistemi ile ilgili verilere göz atmakta fayda var.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 21.175 aile hekimi var. Bu hekimlerin bir yıl içinde gerçekleştirdiği muayene sayısı ise 212 milyon 318 bin 24. Yani bir aile hekimi, geçen yıl 10 bin 26 kişiyi muayene etti.

Sağlık-Sen raporuna göreyse; Türkiye'de 21 bin 175 aile hekimi görev yapıyor ve bu hekimlerin bin 215'i uzman, 9 bin 960'ı da pratisyen hekimden oluşuyor. Aile sağlığı çalışanı sayısı 20 bin 722, Aile Sağlığı Merkezi sayısı ise 6 bin 756.

 

Ülkemizde bir aile hekimine ortalama 3.621 kişi düşüyor. Avrupa'da ise bir aile hekimine düşen kişi sayısı bin 500. 2013 yılında aile hekimliğinde yapılan muayene sayısı 212 milyon 318 bin oldu. Rapore göre, aile hekiminin bir yılda 10 bin 26 muayene yaptığı sonucu ortaya konuldu.

Aile hekimliklerinde bir yılda 281 bin gebe izlenimi, 667 bin bebek izlenimi, 729 bin çocuk izlenimi yapıldı. Ayrıca aile hekimlerince 2 milyon misafir hastaya hizmet verildi ve 8 milyon 854 bin kişiye gezici sağlık hizmeti sunuldu.

SGK'ya Ek Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Şart

Oranlardan da anlaşılacağı gibi devlet kurumlarının tek başına yetebilmesi çok zor.

Sadece kış hastalıklarının bile oldukça sık rastlandığı bir dönemdeyiz. Günümüzde sıklıkla görülen hastalıkların tedavi edilmesi zaman alıyor ve eskiye oranla çok daha maliyetli oluyor. Sağlık giderlerinizi uygun fiyatlarla karşılayacak, SGK’nızı aşan tutarları güvence altına alacak tamamlayıcı sağlık sigortası, beklenmedik sağlık problemlerinizde avantaj sağlayacaktır.

SGK'nıza ek olarak alabileceğiniz tamamlayıcı sağlık sigortası ile normalde bütçeniz için ciddi yük olabilecek giderleri karşılayabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Faydaları
 

  • SGK kapsamında olmayan sağlık hizmetleri (estetik, akupuntur vs.)
  • SGK’nın karşıladığı hizmet bedelinin dışında kalan miktar,
  • Hastanın konaklama ihtiyacının gerektiği hizmetlerde konaklama ücreti,
  • Ek ücretler, 
  • Tahlil, röntgen vs. hizmetler


Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamaları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Limitsiz doğum ya da yeni doğan bebeğin ihtiyacı olan hizmetleri kapsayan teminatları sunan şirketler de vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı ve detaylarıyla ilgili bilgiyi Sigortam.net'ten alabilir, kısa sürede sigortalanabilirsiniz. Bunun için ise tek yapmanız gereken Tamamlayıcı Sağlık Sigortası başvuru formunu doldurmaktır.


Okumaya Devam Edin

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

07 Ağustos 2012 Salı
SGK, özel sağlık sigortası olanlara yeni bir düzenlemeyle destek vererek, özel sağlık sigortası olan hastaların faturalarının belli bir kısmını kuruma yansıtabilmelerini sağlayacak.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı ve Teminatları Nelerdir?

08 Kasım 2012 Perşembe
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile SGK’lı kişiler Medical Park Hastanelerinde fark ödemeden hizmet alabilecekler. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Kapsamı

07 Kasım 2014 Cuma

Sosyal güvenlik sisteminin karşılamadığı veya sosyal güvenlik sisteminin limitlerini aşacak sağlık giderleri, özel sağlık sigortası ile giderilebilir.