Sağlık Sigortaları Yenileniyor, Daha Çok Koruyor


2014 yılı değişikliklerinden biri de sağlık alanında yaşanacak. Hazine Müsteşarlığı, Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği ile, sigortacılar ve sigortalılar için önem taşıyan birçok değişiklik hazırladı. Nisan ayının sonunda yürürlüğe girecek olan bu değişiklikler ise şöyle:

•    Yeni yönetmeliğe göre sigortalı, yaptığı her değişikliği poliçede belirtmek zorunda kalacak. Yapılan her işlem poliçede açıkça ifade edilecek.

•    Mevcut uygulamada özel sağlık sigortasıyaptıran bir kişinin sigortalıyken herhangi bir hastalıkla karşılaşması durumunda sigorta şirketleri ek prim uygulayabiliyordu. Yeni yönetmelikle beraber bu uygulama kaldırılacak. Böylece şirketler teminatları sigortalının aleyhine değiştiremeyecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

•    Sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi alan kişiyle ilgili değişiklik yapamayacak. Bu nedenle sigorta teminatlarında değişiklik yapmak istiyen bir şirket poliçede ‘ömür boyu yenileme garantisi’ yazamayacak. Ayrıca sigorta şirketi bu kişiyle ilgili sürprim de uygulayamayacak.

•    Mevcut yönetmelikte özel sağlık sigortası yaptıracak kişinin onayının ve imzasının olması yeterli oluyor. Yeni yönetmelikte ise bu durum değişecek. 18 yaşını doldurmuş tüm sigorta yapılacak fertlerden ayrı ayrı imza alınacak, 18 yaşının altında olan kişilerde ise vekili olarak ebeveyninin imzası kabul edilecek.

•    Yeni yönetmelikte Sağlık Bakanlığı, sigorta şirketlerinin Medula’ya (kamu kurumlarından sigortalı bilgilerinin alındığı merkez) erişimine izin verecek. Medula’daki bilgiler Sagmer’e aktarılacak. Eğer şirketler buradaki bilgilerden daha fazlasına ulaşmak istiyorsa, sigortalıdan onay alarak bu bilgileri öğrenebilecek. Bu işlemlerin tüm masrafı ise şirkete ait olacak. Sigortalı erişime izin vermek istemezse, tüm bu işlemleri sigortalının kendisi yapacak ve masrafların hepsini kendisi karşılayacak. 

•    Özel şartlar değiştiğinden dolayı özel sağlık sigortası başvuru formu da yenilenecek.

Bir an önce sağlık sigortanızı yaptırmak için, sigorta şirketleri tarafından sunulan sağlık sigortası paketlerine çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. 

Size özel teklifinizi almak için özel sağlık sigortası başvuru formumuzu doldurmanız yeterli. Bunun yanı sıra tüm sorularınız için Sigortam.net uzmanlarına 7/24 ulaşmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL