Özel Sağlık Sigortası Primleri Nasıl Belirlenir?

İnsanın  hayatı boyunca yaptığı yatırımların en değerlisi sağlığı için yaptığı yatırımlardır. Özel sağlık sigortaları da bu yatırımın en önemli araçlarındandır. Günümüzde özel hastanelerin tedavi ücretleri göz önüne alındığında özel sağlık sigortasının önemi daha çok anlaşılmaktadır. Özel sağlık sigortaları sistemine genç yaşta girip, bu sistemde uzun süre kalmak tercih edilmelidir. Uzun yıllar sürmesi istenen bu süreçte poliçeler her yıl düzenli olarak yenilenmektedir. 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

 

Sağlık Sigortası Primlerini Belirleyen Değişkenler

 
Öncelikle sigorta şirketlerinin, sigortalı adaylarının tamamen sağlıklı oldukları varsayılarak her bir yaş ve cinsiyet için hazırladıkları prim tabloları mevcuttur. Sigortalının ilk defa poliçe  alması veya yenileme yapılması durumunda primler tablo fiyatları üzerinden çeşitli indirimler veya ek primler uygulanarak hesaplanmaktadır. 
 
Sigorta şirketleri tablo fiyatlarını belirlerken;
 
Medikal enflasyon, 
Türk Tabipler Birliği Asgari Ücret Tarifesi’ne bağlı uygulama ve yıllık fiyatlandırma değişimi, 
Özel hastane cari fiyatlarındaki değişiklikler, 
İlaç fiyatlarındaki değişim, 
Ameliyatlarda kullanılan sarf malzeme fiyat artışı, 
Teknolojideki yeni gelişmelere bağlı olarak karşımıza çıkan yeni tanı ve tedavi yöntemlerinin maliyetleri gibi etkenleri de dikkate almaktadır. 
 
Ürün tablo fiyatları gerekli görüldüğü anlarda sigorta şirketi tarafından yukarıda bahsedilen kriterler doğrultusunda yeniden hesaplanabilir ve değiştirilebilir.

 

Sağlık Sigortası Yenilemelerinde Primi Belirleyen Değişkenler

 
Poliçelerin yenilemeleri aşamasında primin belirlenmesini etkileyen değişkenleri açıklayacak olursak; bunların başında “Hasar/ Prim Oranı“ ve buna bağlı olarak uygulanan “İndirim veya Ek primler” bulunmaktadır.
 
“Hasar/ Prim Oranı“ sigortalı olduğunuz yıl içinde poliçenizden karşıladığınız sağlık harcamalarınızın, sigortalı olduğunuz yıl poliçeniz için ödediğiniz prime oranıdır. Sigorta şirketlerinin bu kullanım oranlarına göre belirledikleri indirim veya ek prim oranları mevcuttur. Poliçenizin yatarak tedavi veya yatarak ve ayakta tedavi planlarına sahip olmasına göre de oranlar farklılık göstermektedir. Bazı firmalar yatarak tedavili poliçelerde kullanım olmamasına rağmen bir indirim veya kullanımdan dolayı bir ek prim uygulamamaktadır.
 
Bazı özel paket poliçelerde ise poliçelerde plan farkı gözetmeden, hasar/prim oranına göre  herhangi bir indirim veya ek prim uygulanmamaktadır.
 
Aile poliçelerinde ise bazı sigorta şirketleri  yenileme prim hesaplamasında kişi bazlı indirim veya ek prim uygularken, bazı sigorta şirketleri ise poliçe genelinde indirim veya ek prim uygulamaktadır. 
 
“Hastalık ek primi“ de yenileme aşamasında primin belirlenmesini etkileyen değişkenlerden biridir. Poliçenin yenileme aşamasında yapılan tıbbi değerlendirme sonucu alınabilecek bir ek primdir. Poliçe döneminde ortaya çıkan bir rahatsızlık poliçe özel şartları ve şirket risk kabul yönetmeliği gereği, sigorta şirketi tarafından yapılan değerlendirme sonucu kapsam dışı bırakılabilir veya o hastalık için belli bir ek prim talep ederek poliçeye dahil edebilir. Hastalık ek primi kişi bazlı uygulanan bir ek primdir.
 
Bunların dışında poliçenin ilk defa yapılıyor olması veya yenileme olarak yapılıyor olması farkı olmaksızın, şirket uygulamaları gereği farklılık gösterebilecek; aile indirimi, il indirimi ve ödeme şekli indirimi veya ek primleri prim hesaplanmasını etkileyen değişkenlerdir. 
 
Sonuçta yenileme aşamasında sigorta şirketinin her bir yaş ve cinsiyet için hazırladıkları prim tabloları baz fiyatlarına yukarıda açıkladığımız hakedilen durumlarda; Hasar/prim oranı indirim veya ek primleri, hastalık ek primi, aile indirimi, il indirimi, ödeme şekli indirimi veya ek primleri uygulanarak yenileme primlerine ulaşılmaktadır.
 
Özel sağlık sigortası poliçenizin ihtiyaç duyduğunuz anda hazır olduğunu bilmenin güveni ile “sağlıklı” günler dileriz.

Benzer İçerikler

Memorial Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı...özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre...yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel...sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile anlaşmalı...olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi...kolaylaştırın.

Memorial Sağlık Grubu

Memorial Sağlık Grubu, 2000 yılından bu yana İstanbul, Antalya ve...Diyarbakır’da bulunan 8 hastane ve 3 tıp merkezi ile hizmet vermektedir. Memorial Grubu, Tüp Bebek, Genetik, Kalp - Damar Cerrahisi ve...Organ Nakli gibi bölümleri ile Cerrahi Bilimler, Kalp Sağlığı, Kadın Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Robotik Cerrahi gibi...branşlarda hizmet vermektedir.

Memorial Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri Listesi

Memorial Hastanesi ile anlaşmalı...olan aşağıdaki sigorta şirketlerine ait özel sağlık sigortası ürünlerini Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı...üzerinden satın alabilirsiniz. Acıbadem SigortaAksigortaAllianzAnadolu SigortaAxa SigortaErgo SigortaGroupama SigortaGüneş SigortaHDI SigortaMapfre Genel SigortaRay SigortaSompo Japan SigortaZurich...Sigorta

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL