Sağlık Sigortasında Vergi Avantajı

Sağlık sigortası vergi avantajı hangi şartlarda gerçekleşir? Sağlık sigortası vergi avantajı kimler için geçerlidir? Sağlık sigortası primlerinizi gelir vergisi indirimi olarak alabileceğinizi biliyor muydunuz? Vergi indirimi sayesinde brüt maaşınızdan kesilen vergi azalacağından net maaşınızda artış sağlanır. Bu yazımızda vergi indirimi hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik

Sağlık Sigortası Vergi Avantajı

sağlık sigortası vergi avantajı

Sağlık sigortası vergi indirimi, kendiniz ve aileniz için ödediğiniz özel sağlık sigortası primlerini belli bir oranda gelir verginizden düşmenizi sağlar. Böylece hem özel sağlık sigortası avantajlarından faydalanarak özel hastanelerden ayakta tedavi, yatarak tedavi gibi sağlık hizmetlerini en ekonomik yolla alırsınız, hem de vergi avantajı ile sağlık sigortası harcamanız azalır.

2013 yılından itibaren vergi indirimi oranı %15’e yükseltildi. Daha önce bu oran %5’ti. %15 oranındaki vergi indirimi ile özel sağlık sigortası için ödenen sigorta prim miktarına göre tüm primin vergiden düşülmesi bile mümkün olabiliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sağlık sigortası vergi indirimi kapsamında, aylık 2000 TL brüt alan bir kişi bunun 300 TL’sini vergi indirimi olarak alabilecek. Yani kişinin aylık sağlık sigortası primi 300 TL ve daha altındaysa primin tamamını vergiden düşmesi mümkün. Böylece özel sağlık sigortası avantajlarından en ekonomik şekilde yararlanılabilecek. Üstelik sağlık sigortası için vergi indirimi avantajına ek olarak özel hastane tedavi masrafları da sağlık sigortası tarafından ödeneceği için kendiniz ve aileniz için özel hastane standartlarında sağlık hizmetini bütçenizi sarsmadan alabileceksiniz.

Vergi İndirimi Kimler için Geçerlidir?

Özel sağlık sigortası primlerini ödediğiniz tüm aile bireyleri için vergi indirimi alabilirsiniz. Bunun için sigorta ettiren olmanız yeterlidir. Özel sağlık sigortası primlerini kendisi ödeyen memur, işçi, beyaz yakalı, serbest meslek çalışanı, işyeri sahibi herkes vergi indiriminden yararlanabilir.

Sağlık Sigortası Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Vergi indirimi avantajından yararlanmak için, çalıştığınız kurumun muhasebe birimine veya muhasebe şirketinize, sağlık sigorta poliçenizin bir örneği ile sağlık sigorta primi ödemesi yaptığınıza dair bir makbuzu veya kredi kartı ekstresini iletmeniz gerekiyor. Böylece brüt maaşınızdan yapılacak vergi kesintisinden, ödediğiniz primler düşülüyor. Maaşlı çalışmayan serbest meslek sahibi, esnaf, işyeri sahibi iseniz yıllık gelir vergisi matrahınızdan yine aynı şekilde ödediğiniz sağlık sigorta primlerini düşmeniz mümkün.

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

Özel sağlık sigortası, vergi indirimi ile birlikte artık çok daha avantajlı bir ürün. Özel sağlık sigortası yaptırarak anlaşmalı özel hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarında yatarak tedavi veya ayakta tedavi hizmeti alırsınız. Tedavi masraflarınız ise teminatlarınız dahilinde sağlık sigortanız tarafından karşılanır. Böylece özel hastane sağlık hizmetinden daha ekonomik bir şekilde yararlanırsınız. Ayrıca bazı sağlık sigortası paketleri kapsamında anlaşmalı spor merkezleri, diş klinikleri veya optik mağazalarında da indirim hakkınız olur.

Özel Hastaneler ve Anlaşmalı Oldukları Sigorta Şirketleri

Özel sağlık sigortası sistemine ne kadar erken dahil olursanız bekleme süresi de o kadar erken tamamlanır. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra ileride ortaya çıkabilecek pek çok büyük hastalık ve yapılacak pek çok ameliyat için teminat alırsınız. En az bir poliçe dönemi aşıldıktan sonra doğum teminatı sigorta poliçenize dahil olur. Siz sadece bebeğinizin hangi hastanede dünyaya geleceğine karar verirsiniz, tüm doğum masraflarını sağlık sigortanız karşılar.

En iyi standartlardaki sağlık hizmetini en ekonomik fiyata almak için Sigortam.net’ten tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi ve özel sağlık sigortası teklifi alın, en iyi sağlık sigorta fiyatları ve seçeneklerine ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızdan sigorta danışmanlarımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL