Kış Hastalıklarına Karşı Sağlıklı Beslenme Önerileri

Havaların iyiden iyiye soğumasıyla birlikte kış hastalıkları kendini göstermeye başladı. Mevsimsel geçişe bağlı halsizlik, isteksizlik, vücut direncinde azalmalar, kış hastalıklarının habercisi olan belirtiler arasında yer alıyor ve ardından bronşit, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar kapımızı çalıyor. Bu hastalıkların detaylarına Mevsim Değişikliği ve Yol Açtığı Hastalıklar” başlıklı yazımızda değinmiştik.

Kış hastalıklarını güçlü bir savunma mekanizması ve bağışıklık sistemi olanlar daha kolay atlatabiliyor. Vücudu hastalıklara karşı koruyacak güçlü mekanizmanın altında ise yeterli ve dengeli beslenme yatıyor. Peki, soğuk havaların vücudunuzu alt üst etmesine engel olmak ve eğer bu hastalıklardan birini yakalandıysanız üstesinden gelmek için neler yapabileceğinizi, nasıl besleneceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız ‘’Hayır’’ ise üzülmeyin, sağlık beslenme tüyolarıyla bu süreci kolayca atlatabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Kış Hastalıklarına Karşı Sağlık Beslenme Tüyoları

Dengeli Beslenmeye Dikkat

Mevsim farketmeksizin dengeli beslenmek çok önemli ancak kış mevsiminde buna ayrı özen göstermeliyiz. Bu dönemde vücudumuz pek çok enfeksiyona karşı daha hassas oluyor. Önceliğimiz taze sebze ve meyveyi tercih etmek olmalıdır, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu-duyacağı vitaminleri sebze ve meyveler karşılayacaktır.

Yumurta, Süt ve Balık ile Enfeksiyonlardan Korunursunuz

Vücudunuzda bulunan antioksidanlar, enfeksiyonlara karşı savaşmanızı sağlar.Antioksidanlar ise A vitaminiyle elde edilir. Bu yüzden yapısında A vitamini bulunduran;yumurta, balık, portakal, havuç, balık gibi besinleri sıklıkla tüketmelisiniz.

Yüksek C Vitamini ile Savunma Mekanizmanızı Güçlendirin

A vitamini gibi yüksek antioksidan içeren vitaminlerden bir diğeri de C vitaminidir. C vitamini vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır ve savunma mekanizmamıza katkı sağlar. Portakal, mandalia, ıspanak, roka gibi besinler C vitaminini içeren besinlerden bazılarıdır.

Kahvaltınıza 1 Tatlı Kaşığı Bal veya Ballı Limonlu Çay ile Renk Katın

Bal vücudumuzun ihtiyaç duyacağı enerjinin alınmasında destekleyicidir. Özellikle karasal iklime sahip ve gün içi ısı farkının yüksek olduğu illerde hastalığa karşı ilaç görevi görür. Ayrıca, bal enfeksiyonların iyileşmesini sağlamak için de kullanılır.

Narı Tanesi ile Tüketmeye Çalışın

Mevsim meyvelerinden biri de antioksidan deposu nardır. Nar, anti-tümör etkisinden dolayı ilaç olarak kullanılabilir ama suyundan çok tanesiyle tüketilmesi fayda sağlar.

Bitki Çaylarının Etkisini Küçümsemeyin

Özellikle ıhlamur, kuşburnu ve ahududu gibi antioksidan zengini çaylar hem rahatlamanıza hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu minaralleri almasına yardımcı olacaktır.

Beslenmeniz ve çeşitli hastalıklara karşı önlem almanıza rağmen, bazı hastalıklara kronikleşebilir. Kronikleşen hastalıklarsa, hem sağlığınızı hem bütçenizi tehdit eder.Hem tedavinizi hızlandırmak, hem de bütçenizde tasarruf sağlamak için yapılabilecek en doğru şey, özel sağlık sigortanızı geciktirmemektir.7

En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulama yapın. Dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızın yardımıyla sigortalanın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL