444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Hastalıklarına Karşı Sağlıklı Beslenme Önerileri

24 Kasım 2014

Havaların iyiden iyiye soğumasıyla birlikte kış hastalıkları kendini göstermeye başladı. Mevsimsel geçişe bağlı halsizlik, isteksizlik, vücut direncinde azalmalar, kış hastalıklarının habercisi olan belirtiler arasında yer alıyor ve ardından bronşit, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar kapımızı çalıyor. Bu hastalıkların detaylarına ''Mevsim Değişikliği ve Yol Açtığı Hastalıklar'' başlıklı yazımızda değinmiştik.

Kış hastalıklarını güçlü bir savunma mekanizması ve bağışıklık sistemi olanlar daha kolay atlatabiliyor. Vücudu hastalıklara karşı koruyacak güçlü mekanizmanın altında ise yeterli ve dengeli beslenme yatıyor. Peki, soğuk havaların vücudunuzu alt üst etmesine engel olmak ve eğer bu hastalıklardan birini yakalandıysanız üstesinden gelmek için neler yapabileceğinizi, nasıl besleneceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız ‘’Hayır’’ ise üzülmeyin, sağlık beslenme tüyolarıyla bu süreci kolayca atlatabilirsiniz.

  

Kış Hastalıklarına Karşı Sağlık Beslenme Tüyoları


Dengeli Beslenmeye Dikkat

Mevsim farketmeksizin dengeli beslenmek çok önemli ancak kış mevsiminde buna ayrı özen göstermeliyiz. Bu dönemde vücudumuz pek çok enfeksiyona karşı daha hassas oluyor. Önceliğimiz taze sebze ve meyveyi tercih etmek olmalıdır, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu-duyacağı vitaminleri sebze ve meyveler karşılayacaktır.

Yumurta, Süt ve Balık ile Enfeksiyonlardan Korunursunuz

Vücudunuzda bulunan antioksidanlar, enfeksiyonlara karşı savaşmanızı sağlar.Antioksidanlar ise A vitaminiyle elde edilir. Bu yüzden yapısında A vitamini bulunduran;yumurta, balık, portakal, havuç, balık gibi besinleri sıklıkla tüketmelisiniz.

Yüksek C Vitamini ile Savunma Mekanizmanızı Güçlendirin

A vitamini gibi yüksek antioksidan içeren vitaminlerden bir diğeri de C vitaminidir. C vitamini vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır ve savunma mekanizmamıza katkı sağlar. Portakal, mandalia, ıspanak, roka gibi besinler C vitaminini içeren besinlerden bazılarıdır.

Kahvaltınıza 1 Tatlı Kaşığı Bal veya Ballı Limonlu Çay ile Renk Katın

Bal vücudumuzun ihtiyaç duyacağı enerjinin alınmasında destekleyicidir. Özellikle karasal iklime sahip ve gün içi ısı farkının yüksek olduğu illerde hastalığa karşı ilaç görevi görür. Ayrıca, bal enfeksiyonların iyileşmesini sağlamak için de kullanılır.

Narı Tanesi ile Tüketmeye Çalışın

Mevsim meyvelerinden biri de antioksidan deposu nardır. Nar, anti-tümör etkisinden dolayı ilaç olarak kullanılabilir ama suyundan çok tanesiyle tüketilmesi fayda sağlar.

Bitki Çaylarının Etkisini Küçümsemeyin

Özellikle ıhlamur, kuşburnu ve ahududu gibi antioksidan zengini çaylar hem rahatlamanıza hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu minaralleri almasına yardımcı olacaktır.

Beslenmeniz ve çeşitli hastalıklara karşı önlem almanıza rağmen, bazı hastalıklara kronikleşebilir. Kronikleşen hastalıklarsa, hem sağlığınızı hem bütçenizi tehdit eder.Hem tedavinizi hızlandırmak, hem de bütçenizde tasarruf sağlamak için yapılabilecek en doğru şey, özel sağlık sigortanızı geciktirmemektir.7

En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulama yapın. Dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızın yardımıyla sigortalanın.


Okumaya Devam Edin

Kış Hastalıkları için Doğal Çözümler

14 Ekim 2011 Cuma
Ekim Bülteni-Kış mevsiminde soğuk havanın etkilerini azaltmak için vücut daha fazla enerji harcar ve bu enerji ihtiyacı doğru şekilde karşılanmadığında kış hastalıkları kapımızı çalar.

Kış Hastalıklarına Özel Sağlık Sigortası Güvencesi

17 Ekim 2014 Cuma

Kış hastalıkları sizin de kapınızı çalmadan özel sağlık sigortanızı yaptırın, dilediğiniz hastanenin tedavi masraflarını bütçenizi zorlamadan karşılayın.

Çocukların Kış Hastalıklarına Sağlık Sigortası Güvencesi

06 Kasım 2014 Perşembe

Çocuklarda sık tekrar eden kış hastalıklarının hastalıkların daha büyük boyutlara ulaşmaması ve bütçenizi sarsmaması için sağlık sigortanızı ertelemeyin.