Sağlıklı Bir Oruç İçin 5 Püf Nokta!

12 ayın içinde en hayırlı ay olan Ramazan ayı başladı. Bu ayın manevi kazançlarının dışında sevdiklerinizle bir araya gelerek iftar yapmak ayrı bir güzellik taşıyor.

Tüm bu güzelliklerin yanında oruç tutarken dikkat edilmesi gereken durumlar da vardır. Özellikle tüm gün aç kalan mideden dolayı iftar zamanı fazla yemek yemek sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oruç tutulurken midenin tüm gün aç kalması mide ve bağırsak hastalıklarına yol açabiliyor. Sindirim sistemi hastalıklarından reflü, gastrit ve ülseri olan kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Uzun süreli açlık sonrası hazmı zor ve fazla yiyecek tüketilmesi mide boşalma zamanını uzatıyor ve midenin sindirim için ürettiği asit miktarını arttırıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sağlıklı kişilerde de bu duruma dikkat edilmezse ve yemek sonrası da uyunursa reflüye yakalanma olasılığı artıyor. Bu nedenle az ve yavaş yemek yemek, hazmı kolay olan besinler tüketmek ve yemek sonrası hemen uyumamaya özen göstermek gerekiyor.

Yoğun çalışma sürecini oruçlu geçiren kişilerin yemek menüsünde de yanlış beslenme yer tutabiliyor. Yorgun geçen günün ardından da yemek sonrası uyku ihtiyacı doğuyor. Bu nedenle mümkün olduğunca yediklerinize dikkat etmeli ve yemek sonrası açık havada biraz yürünmesi önemlidir.

Reflü, gastrit ve ülser hastılığı olanların mutlaka oruç zamanı doktorlarına danışmaları gerekiyor. Doktor takibinde, önerilen beslenme şekli ya da verilen ilaç tavsiyesine uyulduğunda sağlık problemleriyle karşılaşma olasılığı da azalıyor.

Yaz mevsimi nedeniyle oruç tutma süresinin fazla olması ve havanın sıcaklığı oruç tutmayı zorlaştırıyor. Bu nedenle sıvı tüketiminin de arttırılması gerekiyor. Baharatlı gıdalardan, yoğun tuz içeren besinlerden ve kızartmalardan kaçınmak gerekiyor. Çay ve kahve tüketimini azaltarak bolca sebze ve meyve, yoğurt tüketmek gerekiyor. Oruç zamanı yemek yeme düzeni tamamen değişiyor. Uzun süre açlık sonucu öğün sayısının azalmasıyla birlikte iftar ve sahurda fazla yemek yeme ihtiyacı doğuyor. Fiziksel aktiviteler de bu dönemde azaldığını için bu durum fazla kilo alımına neden oluyor.

Sağlığınızı önemseyin, sağlıklı beslenme çok önemli, unutmayın sağlıklı yaşamak öncelikle elinizde. Özel sağlık sigortası yaptırmayı da ihmal etmeyin. Hastalıklardan dolayı ödeyeceğiniz masraflar bütçenizi sarsmasın.

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yapın en uygun sağlık sigortası fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL