Sağlıklı Bir Yaz için Beslenme Önerileri

25 Mayıs 2015

Yaz aylarının gelmesi ile taze meyve ve sebzelerin artması, kış aylarında alınan kilolardan kurtulmak için beslenme şekillerimiz de değişmeye başlıyor. Hem sağlıklı kalmak, hem yazı rahat geçirmek, hem de kilo vermek için dikkat etmeniz gerekenleri sizin için derledik;

Bol Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Yaz aylarında terleme nedeni ile vücudunuz sıvı kaybediyor. Sağlığınız için bu sıvı kaybını telafi etmeniz gerekiyor. Öyle ki, sıvı alma isteğiniz olmasa bile düzenli sıvı tüketmelisiniz. Sıvı olarak öncelikle su, ayrıca süt, ayran, soda, bitki ve meyve çayları tercih edilebilir. Gazlı, şekerli içecekler ve hazır meyve suları ise tercih edilmemelidir. 

Sağlıklı Beslenmek içinKızartmalardan Uzak Durmalı

Yaz mevsiminde yağlı ve ağır yemekler yenmesi sonucu vücut dengesi bozulabilmektedir. Katı yağ tüketimi sınırlanmalı, sıvı yağ öncelikli olarak tercih edilmelidir. Yine de sıvı yağ ile hazırlanmış olsa bile, yağ miktarına dikkat edilmelidir. Sıvı yağ dahi olsa ağır kızartmalar ve yağlı soslardan uzak durulmalıdır. Yemekler hazırlanırken, haşlanma, fırında pişirme veya buğulama gibi yöntemler tercih edilebilir. 

  

Dondurma ile Sınırlı İlişkiler

Yazın artan meyve çeşitlerinden tüketmek sağladığı vitamin açısından oldukça önemlidir. Ancak bu meyvelerin şeker oranlarının da yüksek olduğunu düşünürek diğer yollarla alınan şeker miktarının azaltılması gerekir. Tatlı yenmek istendiği zaman sütlü ve meyveli tatlılara öncelik verilmeli, hamur işi tatlılardan şiddetle kaçınılmalıdır. Her ne kadar yaz aylarında dondurmaya hayır demek çok zorsa da tüketilen miktara dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır. 

Bunlara Dikkat

Sıcak hava, gıdalarda daha hızlı bakteri oluşmasına ve bozulmasına sebep olur. Bu da zehirlenmelere yol açabilir. Bu nedenle;

-    Pişirdiğiniz yemekleri mümkün olduğunca kısa sürede tüketin,

-    Açıkta satılan ve bozulma ihtimali yüksek olan yiyecekleri almayın,

-    Aldığınız meyve ve sebzeleri bol su ile iyice yıkayın ve hatta maydanoz, marul gibi yeşil yaprapraklı besinleri bir süre sirkeli suda bekletin.

Sadece meyve ile öğün geçiştirmeyin. Öğünlerinizi tıka basa doymadan makul miktarlarda yiyin. Fazla ve ağır yemekler yaz aylarında rahatsızlanmanıza sebep olabilir.

Ter ile birlikte vücutta oluşan su kaybına tuz ve mineral kaybı da eşlik eder. Bu nedenle, kalp ve tansiyon hastaları dahi, tuz alımını bir miktar artırmalıdır.

Serinlemek için başınıza soğuk su tutmak, çok soğuk içecekler içmek yerine, sık sık duş alın, ince, bol, açık renk ve kapalı giysiler tercih edin, normal ısıda sıvı tüketin. 

Ve unutmayın, bebek ve çocuklar sıvı ihtiyaçları olduğunu anlamaz ve ifade edemez bu nedenle ailelerin dikkatli olması ve sık sık çocuklara su vermesi gerekmektedir. 

Hem kendinizin, hem de çocuğunuzun sağlığı için yaz aylarında bu önerileri dikkate almanızın yanında, yine de yaşanabilecek rahatsızlıklara karşı özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak size avantaj sağlayacaktır. Sağlık sigortaları konusunda uzman sigorta danışmanlarımızla görüşerek  sağlık sigortaları kapsamında güvence altında olmak için bizi 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı' mızı arayın. 


Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.