SGK Özel Hastanelerde Tasarrufa Yöneldi

Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastane masraflarını azaltmak amacıyla tasarruf önlemleri almaya hazırlanıyor. Ancak alınacak önlemler hastalar için bazı riskler doğurabilir.

Özel sağlık kurumları hizmet alım sözleşmesinde yer alan, tıbbi malzemeler ile ilgili maddeye göre tekrar kullanılmaması gereken malzemenin kullanımı durumunda sağlık kurumu 10 bin TL ceza ile karşı karşıya kalıyordu ve malzeme için kuruma ödeme yapılmıyordu. SGK tarafından yayınlanan zeyilname ile bu madde sözleşmeden çıkarıldı. Böylece bu malzemeler tekrar tekrar kullanılabilecek, dolayısıyla hastanenin tıbbi malzeme masraflarında büyük ölçüde azalma olacak.

SGK’dan Büyük Değişiklikler

Özel hastanelerde tedavi gören SGKlılar için SGK’ya fatura edilen masrafların azaltılmasının hedeflendiği bu düzenleme sağlık açısından ciddi riskler yaratıyor.

 

 

Tekrar kullanılmaması gereken malzemeler arasında göz hastalıkları, kalp hastalıkları, anestezi gibi durumlarda kullanılan malzemeler de bulunuyor. Söz konusu malzemelerin tıbbi temizliği yapılmış olsa dahi malzemenin yapısı gereği tam anlamıyla bir sterilizasyon mümkün olmayabilir. Bu durum, kişilerin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Ancak böyle bir durumda sorumluluk SGK’ya ait değil. Tekrar kullanılan tıbbi malzeme sebebiyle doğacak sorunlarda sorumluluk, hekim sorumluluk sigortası kapsamında ilgili hekime ait olacak.

SGK anlaşmalı pek çok özel sağlık kurumunun bulunması SGKlılar için büyük bir avantaj olsa da söz konusu tasarruf uygulaması sonrası SGKlı olmak, özel hastaneden sağlık hizmeti almak için bir dezavantaj haline dönüşebilir.

Özel Hastaneler ve Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel sağlık sigortası yaptırarak kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyun. En hesaplı sağlık sigortası fiyatları ile bütçenizi yormadan en iyi sağlık hizmetini alın. Hemen sigorta sorgulama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen sigorta fiyatlarına ulaşın, en iyi sigortayı seçin. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 destek alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL