Sigorta Doktor Hatasını da Karşılıyor

Ameliyat sonrası karnında makas unutulan, fazla narkoz yüzünden hayatını kaybeden veya yanlış organa müdahale sebebiyle sakat kalan hastalarla ilgili haberler kulağa pek yabancı gelmiyor. Böyle olaylar sonrası gelen haberler ise çoğunlukla doktorlar yönelik şiddet ile ilgili. Halbuki tıbbi hatalar yüzünden meydana gelen sakatlık veya ölümler, tazminat hakkını da doğuruyor. 
 
Hasta ve hasta yakınlarının çoğu Tıbbi Kötü Uygulama Sigortası’ndan haberdar değil. 2013 yılı itibarıyle 150 bin doktor bu sigorta kapsamında bulunuyor. Sigorta primlerinin yarısını sağlık kurumu, yarısını doktorlar ödüyor. Bundan dolayı ödenecek tazminatın üst sınırını da kurumların bağlı olduğu Sağlık Bakanlığı belirliyor.
 

Sigorta Tazminatı

 
Hasta yakınları, hasta başına 400 bin lira olmak üzere toplanda 1 milyon 800 bin lira tazminat talep etme hakkına sahip. Sigorta, kamu hastaneleri veya özel hastaneler bünyesinde görev yapan tüm doktor, diş hekimleri ve uzmanları kapsıyor. Sigorta şirketleri, alkollü doktor için tazminat ödememe hakkına sahip. Ayrıca doktorun hastaya kasten zarar vermemiş olması şartı var. Deneyler esnasında oluşan zararlar da sigorta kapsamı dışında.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Eğer hasta yakınları, tazminat talebine ilişkin giderler için avans isterse, sigorta şirketi bunu karşılamak zorunda. Tazminat ödenmesi türlü sebeplerle üç aydan fazla gecikmişse, hasta yakınları ön ekspertiz ile belirlenecek miktarın yüzde 50 kısmını avans olarak alabilecek.
 
Kendinizi ve sevdiklerinizi sağlık güvencesi altına almak için özel sağlık sigortası yaptırın. Sigortam.net internet sitesi veya 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı üzerinden 7/24 sigorta sorgulama ve sigorta danışma hizmeti alın, sağlık sigortası fiyatları hakkında bilgi edinin. Size en uygun sağlık sigortası 3 dakikada hazırlansın, poliçeniz ücretsiz gönderilsin.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL