Soğuk Algınlığından Korunma | Sağlık Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Soğuk Algınlığından Korunmak için 7 Püf Nokta!

Bir sıcak bir soğuk geçen günler hastalıkları da beraberinde getiriyor. Hava değişimi kişilerin bu duruma göre giyinmelerini ve önlemlerini almalarını zorlaştırıyor. Bir de vücudun direncinin azalması ile birlikte soğuk algınlığına yakalanmak kaçınılmaz oluyor.

Uzmanlar soğuk algınlığı önlem alındığında yaklaşık 1 hafta 10 gün süre içerisinde geçebilen bir rahatsızlık olduğunu fakat önemsenmediğinde büyüyerek sinüzit, orta kulak iltihabı ve hatta zatürre gibi hastalıklara yol açtığını söylüyor.

Üst solunum yolları enfeksiyonları ile kendini gösteren soğuk algınlığı boğaz ve baş ağrısı, ateş, burun tıkanıklığı, öksürük gibi belirtiler gösteriyor.

Derlediğimiz önerilere dikkat ettiğinizde aslında bu rahatsızlıktan korunmak hiç de zor değil. Bu sayede kış mevsimini de daha kolay atlatmanız mümkün.

  

Soğuk Algınlığından Korunma Yolları
 

 1. Uyku düzeninize özen gösterin. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalmaya dikkat edin. Vücut uyku evresinde yenilendiği ve direnç kazandığından özellikle kış mevsiminde mümkünse 7-8 saat uyuyun.
   
 2. Beslenmenize önem verin. Düzenli ve sağlıklı öğünleriniz olsun. Gerekli proteinleri almanızın yanında sebze ve meyveleri de bol miktarda tüketin.
   
 3. Egzersiz hayatın olmazsa olmazıdır. Düzenli olarak egzersiz yapmak vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlarken, vücut ısınızın da yükselmesini sağlayarak soğuğa karşı daha dirençli olmanızı sağlar.
   
 4. Kapalı ve kalabalık alanlarda çok bulunmamaya özen gösterin. Eğer bu mümkün değilse içeriği sık sık havalandırın. Kendinize küçük aralar vererek dışarı çıkmak da bir tercih olabilir.
   
 5. Bol bol su içmek vücudunuzun tazelenmesini ve hastalıklara karşı da vücudunuzun güçlü olmasını sağlar.
   
 6. Siyah çay ya da kahve tüketmek yerine bitki çaylarını tüketmek hastalıklardan korunmanıza, boğazınızın yumuşamasına yardımcı olur. Konu ile ilgili “Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları” yazımızı okumanızı öneririz.
   
 7. Ellerinizi sık sık yıkamaya özen gösterin. Dokunduğunuz her şey ellerinize mikrobun bulaşmasına neden olur. Unutarak gözünüze, ağzınıza elinizi sürmeniz mikropların vücudunuza bulaşmasını kolaylaştırır.

Sağlığınızı korumak için önlemler almanız oldukça önemlidir. Beklemediğiniz sağlık riskleri sonucunda oluşacak masrafları ise cebinizden ödememek için özel sağlık sigortası yaptırmanız son derece gereklidir. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten sigorta sorgulama yapmanız ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 aramanız yeterlidir.


Benzer İçerikler

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndiriminde Gerekli Belgeler

Vergi indirimi avantajıyla hem kendiniz hem aileniz için yaptıracağınız özel sağlık sigortası primlerini verginizden düşebilirsiniz.

Devamını Oku

Doktorlar Hekim Sorumluluk Sigortası Hakkında Ne Düşünüyor?

Diş Hekimi Dr. Aslı Aktı Şemsiye Dergisi’ne zorunlu hekim mesleki sorumluluk sigortasını doktorlar açısından değerlendirdi.

Devamını Oku

3 Dakikada Sigorta Sorgulama Sigortam.net’te!

Sigorta sorgulama, sigorta şirketlerinin aynı türdeki alternatif ürünleri arasında fiyat – sigorta primi, ödeme koşulları, risk kapsamı – teminat gibi özellikleri karşılaştırma imkanı sunan bir hizmettir.. Sigorta sorgulama ile ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun sigorta poliçesine ulaşırsınız. Sigortam.net'in sunduğu araç kasko, trafik sigortası ve özel sağlık sigortası branşlarındaki sigorta sorgulama hizmeti ile 20 sigorta şirketine ait sigorta tekliflerini karşılaştırarak ihtiyaçlarınıza özel, en uygun fiyatlı poliçeyi alabilirsiniz. Sigorta Sorgulamanın Sigortam.net ile Farkı Ne? Sigorta fiyatları; kişisel özellikler, geçmiş sigorta sahipliğine ve ihtiyaçlar gibi detaylara göre farklılık gösterir. Sigortam.net […]

Devamını Oku