444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yaz Tatili Sonrası Sonbahar Depresyonuna “Dur” Demek için Yapılması Gereken 5 Şey

19 Eylül 2016

Güneşin kendisini en fazla gösterdiği, doğanın tüm canlılığı ve renkleri ile kendini takdim ettiği, tatilin keyfini doyasıya çıkardığımız yaz aylarını ne yazık ki artık geride bıraktık. Sonbaharla birlikte yoğun bir tempo bizi bekliyor. Ancak günlerin kısalması, iş temposunun artması ve havaların soğumasıyla beraber bizi bekleyen bir de tehlike var; “sonbahar depresyonu” 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

Havaların soğuması, güneşin kendini saklamaya başlaması, sorumlulukların artması ve buna benzer mevsimsel değişiklikler, çoğu kişinin ruhsal durumunu olumsuz yönde etkileyerek sonbahar depresyonunun tetiklenmesine neden oluyor. 

Sonbahar Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Bu haberimizi okuduğunuza göre büyük ihtimalle siz de sonbahar depresyonu ile karşı karşı olduğunuzu düşünüyor veya bu yönde şüphe duyuyorsunuz. Peki sonbahar depresyonunun en önemli belirtileri nelerdir, gelin bakalım;

 • Kendinizi boş ve değersiz hissediyor musunuz?
 • İlginizin azaldığını ve daha önce sevdiğiniz aktivitelerden artık zevk alamadığınızı mı düşünüyorsunuz?
 • Sebepsiz yere kilo alma veya kaybetme problemi mi yaşıyorsunuz?
 • Uykusuzluk ya da aşırı uyuma gibi problemleriniz var mı?
 • Kendinizde aşırı derece uyuşukluk veya aksine hareketlilik gibi belirtiler gözlemliyor musunuz?
 • Ortada hiçbir neden yokken enerji kaybı yaşıyor, kendinizi aşırı yorgun hissediyor musunuz?
 • Kendinizi değersiz ve suçlu hissediyor musunuz?
 • Düşünme ve odaklanmada konsantrasyon yetinizin azaldığını düşünüyor musunuz?
 • Ölüm ve intihar gibi düşüncelerin zihninizi kurcaladığı oluyor mu?

Eğer en az iki hafta boyunca yukarıdaki belirtilerden beş tanesi ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız, başta da belirttiğimiz gibi ilk olarak bir psikiyatri uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Sonbahar Depresyonuna Karşı Nasıl Önlem Alınabilir?

Peki yaşam kalitesine ciddi darbeler vurarak hem ruhsal, hem de biyolojik yönden insan sağlığını tehdit eden sonbahar depresyonuna karşı neler yapılmalı?

Sonbahar depresyonu yaşadığını düşünen kişi ilk olarak mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurmalıdır. Yapılan teşhise göre ilaç ya da psikoterapi yöntemleri kullanılabilir. Ancak bu süreçte normal yaşantınızı sürdürmeye ekstra özen göstermelisiniz. Siz de sonbahar depresyonu belirtileri taşıdığınızı düşünüyor veya bu ihtimale karşı önlem almak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri günlük yaşantınızda uygulayabilirsiniz;

 • Gün ışığından mutlaka yararlanmaya çalışın. Hava bulutlu veya yağmurlu da olsa sabah ya da öğlen saatlerinde 20 – 30 dk boyunca gün ışığına çıkmanız oldukça yararlı olacaktır.
 • Mümkün olduğunca spor yapmayı çalışın. Hatta günlük 20 – 30 dk’lık tempolu bir yürüyüş bile bu konuda yeterli olabilir.
 • Beslenme düzeninize dikkat edip, sağlıklı beslenmeye çalışın. İştahınız yüksek de olsa karbonhidrat ve şekerli besinlerin tüketimini abartmamaya çalışın
 • Uyku düzeni bu süreçteki en önemli etkenlerden biridir. Çok fazla uyumamaya dikkat edin, her ne kadar zorlanıyor olsanız da sabah erken kalkmaya çalışın.
 • Hayatınızda kendiniz için yeni hedefler belirleyin ve bu hedefleri gerçekten istediğinize emin olun. Unutmayın, yeni hedefler sizin için her zaman itici kuvvet olacaktır.
 • İşinizle alakalı isteksizliğe karşı sık ve keyifli molalarla kendiniz için eğlenceli vakitler oluşturun.

Sağlığınızı “Özel” Olarak Koruyun

Sonbahar, mevsim geçişlerinin oldukça belirgin olarak kendisini hissettirdiği bir dönem olması nedeniyle sıcaklık değerlerinin de anlık değişimler göstermesine neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle de soğuk algınlığı olarak tanımlanan hastalıklarla sonbaharda çok sık karşılaşmaktayız. Her ne kadar bu kapsamda değerlendirilen hastalıklar çok fazla ciddiye alınmasa da, gerekli kontroller ve tedavinin gerçekleşmemesi halinde kötü sonuçlara neden olabilir. Bu gibi olumsuz ihtimallere karşı hem kendiniz, hem de sevdikleriniz için kaliteli ve özel bir sağlık hizmeti istiyorsanız, özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya biran önce başlayabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk ve en iyi sigorta karşılaştırma platformu Sigortam.net’ten kolayca Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekiflerini, en iyi fiyat garantisiyle alabilirsiniz.

Hemen online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak özel sağlık sigortası teklifi alın, sigorta danışmanlarımız size ihtiyaçlarınız doğrultusundaki en avantajlı poliçeye, en iyi fiyatla kolayca ulaşmanız için yardımcı olsun. 


Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

07 Haziran 2010 Pazartesi
Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.