444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Kapsamı

Tamamlayıcı sağlık sigortası, kişilerin istekleri doğrultusunda yaptırabildikleri sigorta alternatifidir. Tamamlayıcı sağlık sigortası alan kişiler, anlaşmalı sağlık kuruluşları ve özel hastanelerden dilediği hizmeti alabilmektedir. 

SSK'lılar "Tamamlayıcı Sağlık Sigortası" ile siz de özel sağlık hizmetlerinden faydalanın.

Bu sigortayı sadece SGK’lı, 55 yaş altı, T.C. vatandaşı olan kişiler satın alabilirler. Kişiler isterse bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri için de ayrı poliçe satın alabilirler.

Sosyal güvenlik sisteminin karşılamadığı veya sistemin limitlerini aşacak sağlık giderleri, tamamlayıcı sağlık sigortası ile giderilebilir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasını bir örnekle açıklamak, anlaşılması açısından daha faydalı olacaktır; örneğin tedavi ücreti 500 TL’yi buldu ancak devlet sadece 200’TL’sini karşılıyor. Kişinin tamamlayıcı sağlık sigortasının olması durumunda, sigortalının ödemesi gereken hizmet bedeli çok daha düşük olacaktır veya hiç bir bedel ödemesi gerekmeyecektir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, devlet destekli özel sağlık sigortası şeklinde de adlandırılabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sigorta şirketlerinin talep ettiği primler, sigorta sahibi olmak isteyen kişinin yaş grubuna, geçmiş veya poliçe hazırlanırkenki sağlık durumuna ve alınacak güvencelerin limitlerine göre farklılaşacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortasına başvurmayı düşünüyorsanız; ''Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Nasıl Başvurabilirim?'' başlıklı yazımızı inceleyin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Karşılar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası genel şartları doğrultusunda bu sigorta türünün kapsamı ise şu şekildedir;

  • Finansmanı sağlanmayan sağlık hizmetlerine ait bedeller, 
  • İlave ücret tutarları, 
  • Otelcilik ücreti gibi hastadan alınabilecek tutarlar, 
  • Sağlık hizmet sunucusu ile sigorta şirketi arasında yapılabilecek anlaşmaya göre, Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları üzerinde kalan tutarlar, tamamlayıcı sağlık sigortası konusu yapılabilecektir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamaları, sigorta şirketlerine göre de değişebilmektedir. Örneğin; sigorta şirketlerinin ürünleri arasında, yeni doğan sağlık sigortası veya limitsiz doğum teminatı gibi hizmetler de bulunabilmektedir.

Yeni doğan sağlık sigortasıyla bebeğin ilk muayenesi, aşıları ve topuk kanı gibi işlemleri karşılanmaktadır. Zorunlu bir küvoz hizmet varsa, bir ücret ödenmemektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili daha fazla bilgi için; ''Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında Bilmedikleriniz'' başlıklı yazımızı inceleyin.

Siz de tamalayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası hakkında bilgi sahibi olmak için dilerseniz Sigortam.net'in online işlemlerinden faydalanın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Benzer İçerikler

Özel Sağlık Sigortası için 5 İpucu

Özel sağlık sigortası almadan önce sağlık sigortasının teminatları ve içeriği ile ilgili olan ipuçlarını öğrenin, sağlığınızı da bütçenizi de koruyun!

Devamını Oku

Bayram Tatlıları Sağlığınızı Tehdit Etmesin

Ramazan ayının bitmesiyle birlikte gelen bayramı öncesi, uzmanlar bayramların geleneksel tatlıları ve şeker ürünleri konusunda vatandaşları aşırıya kaçmamaları konusunda uyarıyor.

Devamını Oku

İhtiyaca Uygun Özel Sağlık Sigortası

Sağlık harcamaları eskisine oranla çok daha yüksek maliyetleri bulabiliyor, bu durumda avantaj sağlayacak olan ise özel sağlık sigortaları oluyor.

Devamını Oku