Tatil için Sağlık Önerileri

14 Haziran 2013
Yaz tatili planlarınızı yaptınız, hazırlıklar tamamlandı ve yola çıkmaya hazırsınız. Biz de size, ailenizle birlikte sağlıklı ve neşeli bir şekilde çıktığınız tatilden yine aynı şekilde dönmeniz için sağlık ile ilgili önemlerimizi derledik: 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL
 

Otel Seçiminizi Çocuğunuza Göre Yapmalısınız

Tatil planlarının ilk aşaması -şahsi araç kullanılmayacaksa- ekonomik uçak bileti ve erken rezervasyon ile otel seçimidir. Otelin denize yakınlığı, hizmet kalitesi, odalar, fiyatlar gibi pek çok kritere göre seçim yapılır. Ancak tüm bunlardan önce otelin, çocuklarınızın sağlığını olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini bilmeniz gerekir.
 
Özellikle astım hastası çocuklar için konaklama yeri seçimi oldukla önemli. Astım hastası her 10 çocuktan 9’unun ev tozlarına karşı alerjisi var. Ev tozları en çok halıda birikir. Bu yüzden konaklamanın zemini halı kaplı bir odada yapılmaması gerekir. Ayrıca zemini halı olmayan herhangi bir odanın da toz barındırmadığından ve temizliğinin yapıldığından emin olunmalıdır.
 

Yolda Klimaya Dikkat

Ulaşımı şahsi aracınızla da, toplu taşıma kullanarak da sağlasanız klima kullanımına dikkat etmelisiniz. Eğer şahsi aracınızla yola çıkıyorsanız polen filtresi temizliği yapmalı ve yolculukta camları açmak yerine klimayı kullanmalısınız. Böylece hem yakıt tasarrufu sağlar, hem de dışarıdan gelebilecek toz ve polenlerin araç içerisine girmesini engellersiniz. Araca binmeden 10 dakikada kadar önce klimayı çalıştırıp araç içerisindeki havayı serinletmeniz yolculuğunuza daha rahat başlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca yolculuğa çıkmak için sabah erken saatler veya akşam üzeri gibi havanın daha serin olduğu saatleri seçmeniz hem sizin hem de yolcularınızın sağlığı açısından daha iyi olacaktır.
 

Havuz mu Deniz mi?

Deniz suyu sinüsleri temizleyerek burnun açılmasını sağlarken havuz suyundaki klor özellikle alerjik astım hastalığı olan kişilerde nefes darlığını tetikleyebiliyor. Sıcak havada buharlaşarak solunum yollarına ulaşan klor, solunum sisteminde zararlı etki gösteriyor. Ayrıca yanma, kızarma, kaşıntı gibi etkileri de var. Bu yüzden havuzdan çıkar çıkmaz duş alınması oldukça önemli. Deniz suyu ise sinüzit hastalarına olduğu kadar astım hastalarına da yarar sağlıyor. Sinüslerin temizlenmesi ile birlikte nefes alışverişi rahatlayacağı için astım hastası kişiler kış aylarında daha az astım alevlenmesi yaşıyor.
 

Güneş Yanıklarında Bol Su İçin

Yaz tatilinde dikkat edilmesi gereken konuların başında gelen güneş yanıkları, güneş kremi gibi kolay bir önlem bulunuyor. Ancak diyelim ki güneş kremi sürmeden dışarı çıktınız ve akşam döndüğünüzde güneş yanığı olduğunuzu fark ettiniz; bu durumda yanığın derecesine göre tadavi uygulamanız gerekir.
 
Birinci derece güneş yanığı durumunda kızarıklık ve acı görülür. Bu durumda öncelikle cildi kremle nemlendirmek gerekir. Soğuk pansuman yapılabilir ancak bunu soğuk su ile yapmak sanıldığı kadar doğru değildir. Soğuk su, zaten su kaybetmiş olan vücutta cilt kurumasına sebep olabilir. Bunun yerine bol bol su içerek vücuttaki su kaybını telafi edebilirsiniz.
 
İkinci derece güneş yanığı oluştuğunda ise kızarıklık ve acıya ek olarak su toplanması da görülür. Bu tarz yanıklarda acı hissi daha yoğun olacağı için ağrı kesici alınması önerilir. Bir sağlık kuruluşuna başvurulması gereklidir. Vücuttaki su oranını dengede tutmak için yine bol bol su içilmesi faydalı olacaktır.
 
Yanık sonrası ağrı ve acı yerini kaşıntıya bırakır. Bu durumda kaşıntıyı engellemek için kaşıntı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Aksi takdirde tırnaklardan deriye geçebilecek mikroplar sebebiyle cilt enfeksiyon kapabilir ve sağlık açısından risk doğurabilir.
 

Sağlık Sigortası ile Tatilde de Güvendesiniz

Sağlığınızı tatilde olduğu kadar diğer zamanlar da korumak için özel sağlık sigortası yaptırın. Kendinizi ve sevdiklerinizi sağlık sigortası güvencesine alarak herhangi bir sağlık sorununda en iyi özel hastanelere başvurarak tedavi görün, tedavi masraflarınızı sağlık sigortanız karşılasın. Ayrıca sağlık sigortası vergi indimi avantajı ile ödediğiniz sigorta primlerini vergiden düşerek sağlık harcamalarınızı daha ekonomik hale getirin.
 
Sağlık sigortası fiyatları için en iyi seçeneklere ulaşmak için Sigortam.net üzerinden sağlık sigortası sorgulama yapın. Anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen sigorta teklifleri arasından size en uygun olanını seçin. Sigorta ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için www.sigortam.net adresinden veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 destek alın.

Okumaya Devam Edin

Tatile Çıkmadan Mutlaka Yapılması Gerekenler

En güzel, en özel hayallerimiz tatil üzerine kurduklarımızdır.

Tatilde İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Hangi tür tatile gidersek gidelim, karşımıza ufak tefek aksiliklerin çıkması olası.

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Umuma mahsus pasaport ile vize almadan ziyaret edebileceğiniz ülkelerin güncel listesi Sigortam.net'te.