Tatil Sonrası Motivasyonunuzu Arttırmanın 8 Yolu

Uzun süren yoğun bir çalışma döneminin ardından tatil, kişileri stresli ortamlardan uzak tutuyor.  Kişilerin hem zihinsel hem de psikolojik olarak yenilenmesini sağlıyor. 

Bazen, tatilde geçirilen keyifli zamanlar, tatil sonrasında sürmeyebiliyor. Bazı kişiler, tatil dönüşü sonrasında adaptasyon ve motivasyon sorunları yaşayabiliyor. Tatil sonrası kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, çalışanların % 50’sinin tatil dönüşünde kendini iyi hissetmediğini gözler önüne seriyor.

Kurban bayramı, Şeker bayramı gibi özel tatiller ve yıllık izinlerin ardından iş yaşamına geri dönen kişilerde farklı sorunlar görülebiliyor. Adaptasyon sorunu başta olmak üzere; sık sık yaşanan baş ağrıları, uykusuzluk, sindirim problemleri, iştahsızlık, sabahları uyanmakta zorlanma… Bunlara benzer sağlık sorunları şikayetler arasında yer alıyor.

Tatil dönüşü depresyon yaşayan  kişiler, iş ortamını sevmeyen ve huzursuz olan kişiler. Tatil dönüşü sendromunu hiç hissetmeyenler ise işkolikler. İşinden memnun olan, kendilerini iş ortamında ve çalışırken mutlu hisseden kişiler, sorunsuz şekilde çalışma yaşamlarını devam ettiriyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL


Bu zorlu süreci kolayca atlatmak, iş yerinde odaklanma sorununu çözmek ise bazı detaylarda gizli.

Tatil Sonrası Motivasyon ve Enerji Arttıracak Öneriler

Tatil dönüşlerinde adaptasyon sorunları yaşayan, keyifsizlik hisseden kişilerin önlem olarak yapabilecekleri pek çok şey var;

1 Tatil dönüşünü, işe başlama tarihinden 1-2 gün önce ayarlamak, adaptasyon sorunu için önlem almanızı sağlayacaktır. Böylece; şehir yaşantısına ve günlük aktivitelere yavaş yavaş alışmış olacak, kendinize zaman kazandırmış olacaksınız.

2 İşe dönmeden önce ilk günlerin uyum sorunu yaratabileceğini, zorlu geçeceğini baştan kabul edin ki olabilecek stresli durumları kolayca atlatın.

3 İşe başlayacağınız tarihten önce geldiyseniz eğer; tatil dönüşü yapacağınız işleri önceden planlayın. Böylece panik olmazsınız.

4 Yapmış olduğunuz planları abartmak yerine, esnek tutun. İmkanınız varsa önemli işleri, görüşmeleri tatil dönüşü değil de ilerleyen günlerde yapın.

5 Bir sonraki planın hayalini kurmak ve sürekli düşünmek yerine, olumlu düşünceleri aklınıza getirin. 

6 Günlük hayatınızda da şehir yaşamında yapabileceğiniz etkinlikleri yapmaya çalışın. Günlük etkinlikler, yumuşak bir geçiş yapmanızı kolaylaştıracaktır.

7 Araştırmalar spor ya da düzenli egzersiz yapan kişilerin endorfin hormonu sağlayarak haz merkezlerini harekete geçirdiğini ortaya koyuyor. Siz de tatilde yaşadığınız mutluluk hissini devam ettirebilmek için spor ya da egzersiz yapabilirsiniz.

8 Bu yöntemlere rağmen yoğunlaşma sorunu,  depresif ruh hali devam ederse bir uzman desteği almalısınız. 

Bütün bu önlemler, insan sağlığını hem ruhsal hem de fiziksel anlamda korumak içindir. Yine de her zaman sağlığınızı korumak sizin elinizde olmayabilir. 

Dilediğiniz  sağlık kuruluşundan destek almak, bütçenizi aşacak rahatsızlıkları uygun fiyatlarla gidermek içinözel sağlık sağlık sigortası yaptırmayı, ihmal etmemelisiniz.

Bütçenize en uygun özel sağlık sigortası için Sigortam.net’ten özel sağlık sigortası teklifi alın ve Türkiye’nin en iyi sağlık sigortası şirketlerinden sağlık sigortanızı yaptırın. Dilerseniz 7 gün 24 saat hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan sigorta uzmanlarımıza hemen ulaşarak sigorta poliçenizi anında telefonda satın alın.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL