Tatilde Sağlıklı Beslenme için 10 Öneri!

Kış boyunca süren yoğun iş temposunun stresi yaz geldiğinde tatil yaparak atılmak üzere planlanır. Özelikle bahar aylarından yaza kadar sıkı bir diyete girmek kadınlarda sıkça görülmektedir.

Tatile gittikten sonra açık büfe kahvaltılar, çeşitli yemekler, dondurmalar, alkol gibi sağlıksız beslenme ile verilen kiloların belki de daha fazlasını kısa bir tatil sürecinde geri alabilirsiniz. Bu süreçte su tüketiminin de azalması yak yakımının zorlaşmasına neden olduğu için kilo almak kaçınılmaz bir sonuç olarak karşınıza çıkar. Sonrasında yaşanan pişmanlık ise tabii ki fayda etmez.

Hazırladığımız tatilde beslenme önerilerine uyarak hem keyifli hem de sağlık bir tatilin tadını çıkarmak elinizde.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Tatilde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  • Özellikle şekerli besinleri fazla tüketmemeye özen gösterin. Bu yiyecekler arasında; pasta, çikolata, dondurma, meyve suyu, çay şekeri, şerbetli tatlılar, kola vs. gibi birçok besin bulunur. Özellikle tatillerin vazgeçilmez yiyeceği olan dondurmanın aşırı tüketimi kilo alımını hızlandırır. 3-4 top yemek yerine 1 top dondurma yemeği deneyebilirsiniz. Light dondurmaların tüketilmesi de tercih edilebilir.
  • Açık büfe kahvaltılar tüm çeşitlerden dolu bir tabak yemek yerine; peynir, domates, zeytin, salatalık gibi faydalı besinlerle dolu bir tabağı kendiniz için oluşturabilirsiniz. Eğer varsa yumurta yemeniz uzun süreli tokluk sağlaması açısından iyi olacaktır.
  • Öğünlerden sonra mutlaka hareket edin. Bulunduğunuz yerdeki özel yerleri gezip dolaşabilir, yüzebilir ya da bisiklet sürebilirsiniz. Yeter ki yemekten sonra uzanıp dinlenme hatasına düşmeyin. Dinlenme sürecini belli bir süre hareket ettikten sonra yaşamayı tercih edin.
  • Eğer yemekleri sizin yapacağınız bir yerde konaklıyorsanız daha şanslısınız. Çünkü isteğinize göre yemek hazırlayabilir zorunlu çeşitleri yemek durumunda kalmazsınız. Margarin yağları kullanmak yerine zeytinyağı kullanmanız (mümkünse doğal) çok önemlidir. Sadece et yemekleri değil sebze yemekleri de tüketmeniz gerekir. Ayrıca yiyecekleri pişirme yöntemi de çok önemlidir. Kızartma yapmak yerine buğulama ya da yaşlama yapmayı tercih etmelisiniz.
  • Hiçbir öğünü atlamayın. Öğün atlamanız ve ara öğün yapmamanız bir öğünde daha fazla yemenize neden olur. Bu nedenle ara öğünlerle birlikte 6 öğün ve az yemek yemeniz gerekir.
  • Yavaş yemek yemeği alışkanlık haline getirin. Hızlı yediğinizde doyduğunuzu hissetmezsiniz. Ancak unutulmaması gereken nokta yemek yedikten 20 dakika sonra doyduğunuzu hissetmenizdir. Yemekten sonra kendinizi rahatsız hissetmemek ve sağlık sorunları yaşamamanız adına bu hususa dikkat etmeniz gerekir.

Tatilde karşılaşabileceğiniz hastalık riskine karşı mutlaka özel sağlık sigortası yaptırın. Sigortam.net üzerinden sağlık sigortası sorgulaması yaparak en uygun sigorta fiyatlarına kolayca ulaşmanız mümkün. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigortanızı yaptırın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL