Tatilde Cilt Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Bütün bir yılın yorgunluğunu atmanın hayalini kurduran güneş, deniz ve havuz keyfi, cilt sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek problemlerin kaynağı olabilir. Bu nedenle iple çektiğiniz tatil aktivitelerinizin cilt sağlığınızda önemli sorunlar oluşturmaması için bilinçli ve dikkatli olmalısınız. Peki bu gibi problemlere karşı hangi türde önlemler alınmalı?     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Güneş Işınlarına Karşı Doğru Önlemler Alın

Tatil döneminde daha iyi bir görünüş için yapılan bronzlaşma amaçlı uzun süreli güneşlenme aktiviteleri, en sık rastlanan cilt problemlerinin kaynağı konumundadır. Özellikle ciltte yanıkların oluşmasının ardından uzun süreli ağrı, kaşıntı ve döküntü gibi problemlere neden olan güneş yanıkları, genel olarak gerekli önlemlerin alınmaması nedenli bir sorundur. Öyle ki korumasız olarak güneş altında uzun süre kalan kişi, yanık semptomlarının yaklaşık birkaç saat belirtilerini göstermemesi nedeniyle, vücudunda cilt yanıklarının meydana geldiğinin farkına bile varmayabilir. Daha sonrasında ise iş işten geçmiş olduğu için sıkıntılı bir süreç başlayacaktır.

SPF koruma özelliği haricinde cilde uygulanan diğer güneş ürünleri de (özellikle parfümlü olanlar) ciltte yanma, leke, kaşıntı, döküntü ve alerji problemlerine neden olabilir.

  • Güneş ışınlarından korunmak için koruma faktörü en az 15 olan güneş kremlerini kullanın. ( Cildinizin hassasiyeti fazla ise, koruma faktörü daha yüksek kremleri tercih etmelisiniz. )
  • Eğer denize veya havuza giriyorsanız güneş kremi kullanımını 1 – 2 saatte bir tekrarlayın.
  • Koruyucu kıyafetler giyin. ( şapka, kısa kollu giysiler, uzun şortlar vs.)

 

Mantar Tehlikesine Karşı Dikkatli Olun

Yaz aylarındaki terleme problemi, hareketli tatil aktiviteleri ile birleşince çok daha yoğun bir hal alıyor. Vücutta terleyen bölgelerin uzun süre nemli kalması ise mantar problemine açıkça davetiye çıkartabiliyor. Vücuttaki nemli bölgelerde harekete geçen maya hücrelerinin sebep olduğu mantar problemi yaz aylarının en büyük kabuslarından biridir. Bu nedenle tatilinizde böylesi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız vücudunuzun uzun süre terli kalmasına engel olmalısınız.

Mantar probleminin ortaya çıktığı bir diğer alan ise havuz ve havuz etrafında bulunan bölgelerdir. Hijyen kurallarının yeteri kadar yerine getirilmediği havuz ve havuz çevresi, mantar oluşumuna neden olabilecek çoğu faktörü barındırabilir. Bu nedenle havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş almalısınız.

Tatilde mantar problemine neden olan bir diğer alışkanlık ise havuz çevresinde terliksiz dolaşmak kadar, kullanılan terliğin parmak arası veya kapalı olmasından da kaynaklanmaktadır.  Bu türdeki terlikler mantar dışında nasır, pişik gibi problemlere de neden olabilir. Bu nedenle kullanacağınız terliğin yumuşak, hava alan ve ciltte sürtünmeye neden olmayacak türde bir terlik olmasına özen göstermelisiniz.

 

Zararlı Güneş Işınları Göz Çevresi ve Dudaklarınızı Tehdit Ediyor

Tatilde Cilt BakımıVücutta yaşlanma belirtilerinin ilk olarak kendisini göstermeye başladığı nokta göz çevreleridir.

Çünkü vücudumuzdaki bu bölümler yüz çevresindeki diğer yerlere göre daha fazla neme ihtiyaç duymaktadır. Göz çevresinin uzun süre güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalması ise ihtiyaç duyulan bu nemin yetersiz düzeyde kalmasına ve yaşlılık belirtilerinin hızlanmasına neden olacaktır.

Bu duruma karşı alınacak en etkili önlem ise güneş gözlüğü kullanımıdır. Ancak kullanılacak güneş gözlüğünün UV ışınlarını %99 oranında  süzüyor olmasına ve göze zarar vermeyecek nitelikler barındırmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bu sefer de kalıcı görme problemleri ortaya çıkabilir.

Çok hassas olması nedeniyle yüz çevresinde yaşlılık belirtilerinin ilk olarak ortaya çıktığı bir diğer bölge ise dudaklar ve çevresidir. Güneş ışınlarına karşı oldukça zayıf olan bu bölgelerdeki hassasiyet yaz tatili süresince etkisini çok daha fazla göstermektedir. Bu duruma karşı önlem almak içinse güneş ışınlarına karşı koruma özelliği bulunan nemlendirici dudak kremlerini kullanabilirsiniz.

 

Tatildeki Olası Sağlık Problemlerine Karşı Özel Sağlık Sigortası Güvencesi Sağlayın

Sağlık problemlerinin nerede, ne zaman karşımıza çıkacağını kestirmemiz ne yazık ki mümkün değil. Bu nedenle her nerede olursanız olun, hem kendi hem de sevdiklerinizin sağlığının güvence altında bulunması olası bir sağlık problemi karşısında hızlı ve etkili bir çözüm için oldukça önemlidir.

Siz de iş işten geçmeden özel sağlık sigortası avantajlarından faydalanın.

Hiç vakit kaybetmeden özel sağlık sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattımız'ı arayarak bize kolayca ulaşın.

Uzman sigorta danışmanlarımızın yardımıyla Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin, en avantajlı paketlerine, en uygun fiyatlarla, kolayca sahip olun. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL