Tiroid Problemi Olanlar Dikkat! Sonbahar Geldi

Sonbahar, sıcaklık değerlerini değiştirmesiyle beraber, vücudumuzda da birtakım değişikliklerin sebepleri arasında olabiliyor. Sonbaharda karşılaşabilecek sağlık problemleri ile ilgili uyarılarda bulunan Uzman. Dr. Salim Bereket, özellikle tiroid problemi yaşayan kişilerin bu mevsim geçişlerinden daha fazla etkilendiklerini ifade etti. Mevsim değişikliğinin bile insan sağlığında oluşturduğu olumsuz etkiler ise özel sağlık sigortası poliçesinin önemini yine hatırlattı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Tiroid Hastalığının Sebebi

Vücudun ani değişkenlik gösteren hava sıcaklıklarına kimi zaman uyum gösteremediğini belirten Bereket, bu gibi dönemlerde tiroid hastalarının daha açık bir hale gelidğini ifade etti. Ülkemizdeki tiroid hastalarının sayının her geçen gün arttığına dikkat çeken Bereket, hastalığın kökeninin tam anlamıyla bilinemediğini ancak, aşırı kilo, genetik faktörler ve radyosyon gibi nedenlerin bu hastalıkta risk oluşturabileceğine vurgu yaptı. Tiroidin erkeklerden çok kadınlarda daha fazla rastlandığını belirten Bereket, hastalıkla en fazla ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde karşılaşıldığını söyledi.

Mevsim geçişleri sırasında sadece troid prbleminin değil, farklı sağlık problemlerinin de ortaya çıkabileceğini söyleyen Bereket, bu dönemlerde grip, üst yolunum problemi ve nezle gibi hastalıklar geçiren kişilerin daha fazla risk altında olduğunu ifade etti.

“Tiroid Bezi Vücudun Orkestra Şefi Gibi”

Tiroid organını tanımlarken orkestra şefi örneğini veren Bereket, tiroid bezinin artması durumunda tüm vücut fonksiyonlarının hızlandığını, fazla düşmesinde ise bu durumun tam tersinin yaşandığını söyledi.

Hipertiroidi

Troid bezinin fazla salgılanmasına Hipertirioid, gerekenden az salgılanması durumun ise Hipotiroid adının verildiğini belirten Bereket, hipertirioid hastalığının ileri yaşlarda ve kadınlarda daha sık görüldüğünü belirterek, genetik faktörlerin de bu hastalığın ortaya çıkmasında önemli ölçüde etkili olduğunu söyledi.  

Hipotiroid

Hipotiroid probleminin ise tiroid bezinin gereken daha az salgılanmasını nedeniyle ortaya çıktığını söyleyen Bereket, bu hastalığa hipotiroide göre daha ender rastlanıldığını ancak, tedavi sürecinin daha zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi. Hastalığa sebep olarak en önemli sebebin Graves hastalığının olduğunu ifade eden Bereket, hipotiroidi tedavisinde kullanılan bazı horman ilaçlarının bu probleme neden olabileceğine dikkat çekti.

Bu Belirtilere Dikkat

Hipotiroid problemi yaşayan kişilerde sık sık saç ve kaş dökülmeleri, halsizlik, yorgunluk, mide ve bağırsak sistemindeki yavaşlamaya bağlı sindirim bozuklukları, kalbe giden uyarıların azalması sebebiyle kalp hızının yavaşlaması ve ritm bozuklukları gibi durumların ortaya çıkabildiğini ifade eden Bereket, hipertirioid hastalığında ise hipotirioid probleminin belirtlerinin tam tersinin yaşandığını söyledi. Hipertirioid hastalarının fazla yemek yemelerine karşın sürekli kilo kaybettiklerini, kalbe giden uyarıların fazlalaşması nedeniyle çarpıntı, sinirlilik ve ellerde titreme gibi şikayetlerin ortaya çıktığını belirten Bereket, tiroid hastalarının günlük yaşantılarına ve beslenmelerine büyük önem gösterlemeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Hastalar İçin İyot Tavsiyesi

Tiroid hastalarının mutlaka yeterli seviyede iyot tüketmeleri gerektiğinin altını çizen Bereket, bu iyotun yumurta, süt, yeşil yaparaklı sebzeler ve deniz ürünlerinden karşılanabileceğini belirtirken, içerisinde guatrojen bulunması nedeniyle guatr hastalığına sebep olabilen, kara lahana, şalgam suyu ve soya fasulyesi gibi yiyeceklerden ise uzak durulması gerekitğini söyledi.

Sağlık Problemleri Karşısında Önleminizi Şimdiden Alın

Karşılaşabileceğiniz sağlık problemleri karşısında hızlı ve kaliteli bir hizmetin yolunu açan özel sağlık sigortası ile siz de, ister kendinizi, isterseniz de sevdiklerinizi güvence altına altın. İstediğiniz kapsamdaki özel sağlık sigortasına için hiç vakit kaybetmeden özel sağlık sigortası sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı'nı arayarak kolaylıkla ulaşın.

Benzer İçerikler

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanılır? Özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl alınır? sorusu sağlık sigortasında vergi avantajından yararlanmak...isteyenlerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Bizde özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl alınır...sorusunun detaylarını sizler için bir araya getirdik. Çalışanlar ve iş yeri sahipleri için ayrı değerlendirilen vergi indirimin...ayrıntıları yazımızın devamında. özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl...alınır   Gelir vergisinde indirim yapma olanağı sağlayan sağlık sigortasında, indirimin vergi matrahında...gösterilebilmesi için gereken şart, primin gelirin elde edildiği dönemde ödenmiş olmasıdır.     Özel sağlık sigortası
için ödenen primler, çalışanın veya beyanname veren iş...sahibinin aylık ödediği gelir vergisinden düşülebiliyor. Bu avantaj sadece özel sağlık sigortası ve bireysel emeklilik...sigortalarına tanınmakta olduğundan, özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl alınır konusunda bilgi sahibi...olmak bütçeniz açısından oldukça önemli.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl alınır?

Çalışanlar Vergi...İndiriminden Nasıl Faydalanır?

Çalışan kişiler kendileri ve aileleri için yaptırdıkları özel...sağlık sigortasına dair ödedikleri primi işyerlerine bildirdiklerinde, ödenen aylık primin çalışanın aldığı aylık brüt...ücretin  %15’ini ve ödenen yıllık prim tutarının yıllık asgari ücret tutarını geçmeyecek şekilde vergi matrahında...belirtilir. Vergi indirimi yapılan miktar çalışanın net maaşına eklenmektedir. [widget...id="sigortamnet_saglik_widget-2"]

İş Yeri Sahipleri Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır?

Beyanname veren...iş sahipleri de kendileri ve aileleri için yaptırdıkları özel sağlık sigortasının yıllık  primlerini o yıla matrahta...gösterebilir ve indirimden yararlanabilirler. İndirim miktarı yıllık toplam brüt gelirin %15’ini ve yıllık asgari ücret...toplamını geçemez.
Özel sağlık sigortası vergi indirimi, çalışanlar ve iş sahipleri...açısından avantaj yaratmaktadır. Hem sağlık harcamalarını daha ekonomik hale getirmek hem de vergi indirimi sayesinde net gelirinizi...artırmak için Sigortam.net sağlık sigortası uzmanlarına...danışabilirsiniz.
Henüz sağlık sigortası yaptırmadıysanız, sigortam.net'ten online olarak veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattından bizi arayarak...tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi ve...özel sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz....En uygun fiyat garantisi ile Sigortam.net avantajlarını kaçırmayın!