Tiroid Problemi Olanlar Dikkat! Sonbahar Geldi

Sonbahar, sıcaklık değerlerini değiştirmesiyle beraber, vücudumuzda da birtakım değişikliklerin sebepleri arasında olabiliyor. Sonbaharda karşılaşabilecek sağlık problemleri ile ilgili uyarılarda bulunan Uzman. Dr. Salim Bereket, özellikle tiroid problemi yaşayan kişilerin bu mevsim geçişlerinden daha fazla etkilendiklerini ifade etti. Mevsim değişikliğinin bile insan sağlığında oluşturduğu olumsuz etkiler ise özel sağlık sigortası poliçesinin önemini yine hatırlattı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Tiroid Hastalığının Sebebi

Vücudun ani değişkenlik gösteren hava sıcaklıklarına kimi zaman uyum gösteremediğini belirten Bereket, bu gibi dönemlerde tiroid hastalarının daha açık bir hale gelidğini ifade etti. Ülkemizdeki tiroid hastalarının sayının her geçen gün arttığına dikkat çeken Bereket, hastalığın kökeninin tam anlamıyla bilinemediğini ancak, aşırı kilo, genetik faktörler ve radyosyon gibi nedenlerin bu hastalıkta risk oluşturabileceğine vurgu yaptı. Tiroidin erkeklerden çok kadınlarda daha fazla rastlandığını belirten Bereket, hastalıkla en fazla ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde karşılaşıldığını söyledi.

Mevsim geçişleri sırasında sadece troid prbleminin değil, farklı sağlık problemlerinin de ortaya çıkabileceğini söyleyen Bereket, bu dönemlerde grip, üst yolunum problemi ve nezle gibi hastalıklar geçiren kişilerin daha fazla risk altında olduğunu ifade etti.

“Tiroid Bezi Vücudun Orkestra Şefi Gibi”

Tiroid organını tanımlarken orkestra şefi örneğini veren Bereket, tiroid bezinin artması durumunda tüm vücut fonksiyonlarının hızlandığını, fazla düşmesinde ise bu durumun tam tersinin yaşandığını söyledi.

Hipertiroidi

Troid bezinin fazla salgılanmasına Hipertirioid, gerekenden az salgılanması durumun ise Hipotiroid adının verildiğini belirten Bereket, hipertirioid hastalığının ileri yaşlarda ve kadınlarda daha sık görüldüğünü belirterek, genetik faktörlerin de bu hastalığın ortaya çıkmasında önemli ölçüde etkili olduğunu söyledi.  

Hipotiroid

Hipotiroid probleminin ise tiroid bezinin gereken daha az salgılanmasını nedeniyle ortaya çıktığını söyleyen Bereket, bu hastalığa hipotiroide göre daha ender rastlanıldığını ancak, tedavi sürecinin daha zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi. Hastalığa sebep olarak en önemli sebebin Graves hastalığının olduğunu ifade eden Bereket, hipotiroidi tedavisinde kullanılan bazı horman ilaçlarının bu probleme neden olabileceğine dikkat çekti.

Bu Belirtilere Dikkat

Hipotiroid problemi yaşayan kişilerde sık sık saç ve kaş dökülmeleri, halsizlik, yorgunluk, mide ve bağırsak sistemindeki yavaşlamaya bağlı sindirim bozuklukları, kalbe giden uyarıların azalması sebebiyle kalp hızının yavaşlaması ve ritm bozuklukları gibi durumların ortaya çıkabildiğini ifade eden Bereket, hipertirioid hastalığında ise hipotirioid probleminin belirtlerinin tam tersinin yaşandığını söyledi. Hipertirioid hastalarının fazla yemek yemelerine karşın sürekli kilo kaybettiklerini, kalbe giden uyarıların fazlalaşması nedeniyle çarpıntı, sinirlilik ve ellerde titreme gibi şikayetlerin ortaya çıktığını belirten Bereket, tiroid hastalarının günlük yaşantılarına ve beslenmelerine büyük önem gösterlemeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Hastalar İçin İyot Tavsiyesi

Tiroid hastalarının mutlaka yeterli seviyede iyot tüketmeleri gerektiğinin altını çizen Bereket, bu iyotun yumurta, süt, yeşil yaparaklı sebzeler ve deniz ürünlerinden karşılanabileceğini belirtirken, içerisinde guatrojen bulunması nedeniyle guatr hastalığına sebep olabilen, kara lahana, şalgam suyu ve soya fasulyesi gibi yiyeceklerden ise uzak durulması gerekitğini söyledi.

Sağlık Problemleri Karşısında Önleminizi Şimdiden Alın

Karşılaşabileceğiniz sağlık problemleri karşısında hızlı ve kaliteli bir hizmetin yolunu açan özel sağlık sigortası ile siz de, ister kendinizi, isterseniz de sevdiklerinizi güvence altına altın. İstediğiniz kapsamdaki özel sağlık sigortasına için hiç vakit kaybetmeden özel sağlık sigortası sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı'nı arayarak kolaylıkla ulaşın.

Benzer İçerikler

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir? Doğum teminatı bekleme süresi nedir? Hamilelik ve doğum zamanlaması, sağlık sigortası açısından neleri...değiştirir? Yeni doğan bebekler için sigorta ne zaman yaptırılabilir? gibi sorular bebek sahibi olmayı planlayan ve hem kendi hem de...bebeğinin sağlığını düşünenler için oldukça önemli. Özel sağlık sigortası yaptırırken, isteğe ve...ihtiyaca bağlı olarak sigortalı tarafından poliçeye doğum teminatı da eklenebilmektedir. Ancak doğum teminatlı...sigorta yaptırıldığında, bu teminat hemen devreye girmez. Doğum sigortası başlangıcının belirli bir süre sonra...gerçekleşmesi bekleme süresini ifade ediyor. Peki doğum teminatı bekleme süresi nedir? Bu sorunun detayları için...yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?

Sigorta şirketlerinde farklı uygulamalar olmak üzere, en yaygın uygulama; Doğum teminatının...kullanılabilmesi, sigortalının poliçeye dahil olmasından itibaren ancak 1 yıl sonra, yani poliçenin ikinci yılında mümkün...olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının ilk bir yıllık poliçeli olmalarından sonra, ikinci yıl içinde hamile kalmaları ve doğum...yapmaları durumunda doğum teminatı kapsamındaki masrafları özel sağlık sigortası tarafından karşılanacaktır. Aksi takdirde...hamilelik ve doğum ile ilgili masraflar sigorta tarafından karşılanmayacaktır. İlk poliçe tarihinden itibaren geçmesi gereken bu 1...yıllık süreye doğum teminatı bekleme süresi denmektedir.
Doğum teminatı...olan özel sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yeni Doğan Bebekler İçin Sigorta Ne...Zaman Yaptırılabilir?

Doğum sırasında anne ve bebekte oluşabilecek sağlık sorunları anne ve babanın poliçesine bağlı...olarak doğum teminatına dahildir. Ancak doğum gerçekleştikten sonra yeni doğan bebeğin sağlık sigortasına dahil ettirilmesi...gerekmektedir. Bu durumda bekleme süresi bebeğin ilk sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için 14 gün olarak...belirlenmiştir. Doğumdan sonraki ilk 14 günde bebekte ortaya çıkan sağlık sorunları sigorta şirketleri tarafından poliçe...kapsamına alınmaz. Yenidoğan sigortası hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. [widget...id="sigortamnet_saglik_widget-2"] Sigorta şirketlerinin özel koşulları ve anlaşmalı oldukları kurumlar hakkında bilgi almak ve...sizin için en uygun özel sağlık sigortasını seçmek için sağlık...sigortası teklifi alın, dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigorta uzmanlarımızdan yardım...alın.