Türk Halkının Ömrü Uzuyor

SigortacıGazetesi
Türkiye’nin ölüm ve hastalık haritasının çıkartıldığı Mortalite-Morbidite Tabloları yayınlandı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de yaşam süresi son 50 yılda erkekler için 10, kadınlar için 16 yıl uzadı. Hastalık dağılımına baktığımızda ise Türk halkının en çok yakalandığı hastalıkların hipertansif hastalıklar olduğu ortaya çıktı.
Türk Halkının Ömrü UzuyorTürkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) 2 Kasım Salı günü Dedeman Otel’de düzenlediği lansman toplantısında Mortalite- Morbidite tablolarını Türk sigorta sektörüne ve kamuoyuna duyurdu. Türkiye’nin hastalık ve ölüm haritasının çıkartıldığı Türkiye Ulusal Mortalite ve Morbidite Tabloları’nın paylaşıldığı ve projenin gerçekleşme sürecinin anlatıldığı toplantıya konusunda uzman akademisyenler katıldı.

Türkiye’de bir ilk

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç ve TSRŞB Genel Sekreteri Erhan Tunçay araştırmanın önemine dikkat çekti. Ahmet Genç konuşmasında,“Proje için SGK, TUİK ve Sigorta Bilgi Merkezi’nden veriler alındı. Konusunda uzman akademisyenler tarafından yürütülen projeden çok önemli sonuçlar elde edildi. Türk sigorta sektörünün yararlanabileceği önemli veriler elde ettiğimiz bu çalışmanın ilerleyen dönemlerde eklenen verilerle daha da geliştirilmesini umuyorum” dedi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL
Oturum başkanlığını SBM Genel Müdürü Mehmet Üst’ün yaptığı toplantının ilk oturumunda Mortalite Tabloları tanıtıldı. Prof. Dr. Orhan Güvenen, Doç Dr. Meral Sucu ve Yrd. Doç. Dr. Şeref Hoşgör sunumlarıyla Türkiye’nin ölüm haritasını paylaştı.
Toplantının ikinci oturumunda ise Morbidite Tabloları aracılığıyla Türkiye’nin hastalık haritası açıklandı. Prof. Dr. Ömer Gebizoğlu, Bona Finans Genel Müdürü Armağan Güneri ve Doç. Dr. Sevtap Kestel’in sunumuyla süren toplantıda, oluşturulan tablo türlerinin kullanımına yönelik açıklamalarda bulunuldu.

Yaşam süresi uzuyor

Tablolardan çıkan sonuçlara göre Türk halkının yaşam süresi her geçen yıl uzuyor. Son 50 yıla baktığımızda 1960 yılında doğum anında beklenen yaşam süresi kadınlar için 62, erkekler için 61 iken, 1980 yılında bu beklenti kadınlar için 70’e, erkekler için 66’ya kadar yükseliyor. 1990 yılında kadınlar için 73, erkekler için 68 yıl yaşam süresi beklenirken 2010 yılında beklentiler kadınlar için 78, erkekler için 72’e kadar yükseliyor. Aynı rakamların 2015 yılı tahmin hesaplamalarına göre ise 2015 yılında beklenen yaşama süresi erkekler için 73, kadınlar için 79 olarak öngörülüyor Özetle insanların yaşam süreleri uzuyor, son 50 yılda erkeklerin yaşam süresi 10 yıl, kadınların yaşam süresi ise 16 yıl uzamış durumda.

Hipertansif hastalıklar ağırlıkta

Türkiye’nin hastalık haritasına baktığımızda ise tüm bölgelerde en sık görülen hastalıkların hipertansif hastalıklar olduğu göze çarpıyor. Bu hastalıkların bölgeler bazında görülme oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığı yaşlar olduğu dikkat çekiyor.
Bazı hastalıkların en yoğun olduğu bölgelere baktığımızda ise karşımıza şu tablo çıkıyor: Boyun disk bozuklukları, omurlar arası disk bozuklukları dorsopatiler ve dorsalji rahatsızlıklarına en çok Trabzon’da; hipertansif hastalıklara Ankara, Kayseri ve İstanbul’da; şişmanlık ve diğer aşırı beslenme problemlerine Tekirdağ ve Kayseri’de; bronş ve akciğer habis uruna Trabzon, Adana ve İmzir’de; lösemiye Kayseri ve Trabzon’da; meme tümörlerine Ankara ve Trabzon’da; hepatit’e Trabzon ve Kayseri’de; serebrovasküler hastalıklara ise Trabzon ve Kocaeli’nde sık rastlanıyor.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL