Türkiye Gereksiz Antibiyotik Kullanımında Dünya Birincisi | Sağlık Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Türkiye Gereksiz Antibiyotik Kullanımında Dünya Birincisi

OECD’nin (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü)Dünya Antibiyotik Farkındalılık Haftası çerçevesinde açıkladığı gereksiz antibiyotik kullanımının en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında Türkiye açık farkla birinci oldu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Ölüme Kadar Götürüyor

Ülkemizde son yıllara kadar pek üzerinde durulmayan antibiyotik kullanımı, son yıllarda tehlikenin fark edilmesiyle zaman zaman gündeme gelmeye başladı. Ancak tüm uyarılara rağmen bilinçsiz antibiyotik kullanımı ülkemizde tüm hızıyla devam ediyor.

Uzmanların ise bu konu ile ilgili uyarıları çok net; “Bilinçsiz antibiyotik kullanımı ölüme götürebilir.”

Türkiye’deki Tablo Çok Vahim

Antibiyotikler yapıları gereğince sadece bakteriyel hastalıklarda işe yaramaktadır. Virüs kökenli grip, nezle gibi hastalıklarda ise hiçbir işe yaramadığı gibi, vücudun bakterilere karşı olan direncini düşürüp, iyileşme sürecinin ise daha da uzamasına neden olmaktadır.

OECD’nin Dünya genelinde gerçekleştirdiği bir araştırma da ülkemizin gereksiz antibiyotik kullanımı konusundaki vahim tabloyu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Dünya gereksiz antibiyotik kullanım oranı en yüksek olan ülke Türkiye.

Antibiyotik Kullanımı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Doktor, antibiyotik seçiminde hastalığa sebep olan bakteriye göre antibiyotik seçimi yapmalıdır.
  • Doktor reçetesi olmadan eczaneler asla antibiyotik satmamalıdır.
  • Grip, nezle gibi viral kökenli hastalıklarda asla antibiyotik kullanılmamalıdır.
  • Antibiyotik kullanımı doktorun verdiği doz ve sürede yapılmalıdır. Belirtilerin geçmesi durumunda antibiyotik kullanımına son “verilmemelidir.” Aksi takdirde bakteriler yeniden çoğalarak hastalık sürecinin uzamasına ve antibiyotiğe karşı bir direnç oluşmasına neden olur.
  • Hamilelik döneminde antibiyotik seçiminde bebeğe zarar vermeyecek antibiyotikler kullanılmalıdır. Hamile hastalar mutlaka durumlarını doktora bildirmelidir.

Sağlığınızı Güvence Altına Alın

Hastalıkların ne zaman geleceğini bilmek mümkün değil. Bu nedenle siz de özel sağlık sigortası ile hem kendizi, hem de sevdiklerinizi güvence altına alın. En iyi fiyat garantili özel sağlık sigortası poliçesine, özel sağlık sigortası başvurusu ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak hemen ulaşın.


Benzer İçerikler

Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortası

Doğum teminatı, özel sağlık sigortası kapsamına dahil edilebilir. Poliçede ek teminatlar arasında yer alan doğum teminatı, bekleme süresi de gerektirmektedir.. Doğum teminatlı sigorta detaylarına ulaşmak için yazımızı okuyun.
 

Devamını Oku

Özel Sağlık Sigortası İndirimi Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası indirimi ve oranı sigorta şirketlerine göre değişebilir. Yapılan indirimlerden haberdar olun, poliçenizi en uygun fiyata satın alın.

Devamını Oku

Özel Sağlık Sigortası Prim Hesaplama Tüyoları

Özel sağlık sigortası primlerinin belirlenmesi etkili olan pek çok faktör var. Sigortalının yaşı, cinsiyeti, ikametgah adresi bunlardan sadece birkaç tanesi.

Devamını Oku