Türkiye Gereksiz Antibiyotik Kullanımında Dünya Birincisi

OECD’nin (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü)Dünya Antibiyotik Farkındalılık Haftası çerçevesinde açıkladığı gereksiz antibiyotik kullanımının en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında Türkiye açık farkla birinci oldu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Ölüme Kadar Götürüyor

Ülkemizde son yıllara kadar pek üzerinde durulmayan antibiyotik kullanımı, son yıllarda tehlikenin fark edilmesiyle zaman zaman gündeme gelmeye başladı. Ancak tüm uyarılara rağmen bilinçsiz antibiyotik kullanımı ülkemizde tüm hızıyla devam ediyor.

Uzmanların ise bu konu ile ilgili uyarıları çok net; “Bilinçsiz antibiyotik kullanımı ölüme götürebilir.”

Türkiye’deki Tablo Çok Vahim

Antibiyotikler yapıları gereğince sadece bakteriyel hastalıklarda işe yaramaktadır. Virüs kökenli grip, nezle gibi hastalıklarda ise hiçbir işe yaramadığı gibi, vücudun bakterilere karşı olan direncini düşürüp, iyileşme sürecinin ise daha da uzamasına neden olmaktadır.

OECD’nin Dünya genelinde gerçekleştirdiği bir araştırma da ülkemizin gereksiz antibiyotik kullanımı konusundaki vahim tabloyu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Dünya gereksiz antibiyotik kullanım oranı en yüksek olan ülke Türkiye.

Antibiyotik Kullanımı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Doktor, antibiyotik seçiminde hastalığa sebep olan bakteriye göre antibiyotik seçimi yapmalıdır.
 • Doktor reçetesi olmadan eczaneler asla antibiyotik satmamalıdır.
 • Grip, nezle gibi viral kökenli hastalıklarda asla antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Antibiyotik kullanımı doktorun verdiği doz ve sürede yapılmalıdır. Belirtilerin geçmesi durumunda antibiyotik kullanımına son “verilmemelidir.” Aksi takdirde bakteriler yeniden çoğalarak hastalık sürecinin uzamasına ve antibiyotiğe karşı bir direnç oluşmasına neden olur.
 • Hamilelik döneminde antibiyotik seçiminde bebeğe zarar vermeyecek antibiyotikler kullanılmalıdır. Hamile hastalar mutlaka durumlarını doktora bildirmelidir.

Sağlığınızı Güvence Altına Alın

Hastalıkların ne zaman geleceğini bilmek mümkün değil. Bu nedenle siz de özel sağlık sigortası ile hem kendizi, hem de sevdiklerinizi güvence altına alın. En iyi fiyat garantili özel sağlık sigortası poliçesine, özel sağlık sigortası başvurusu ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak hemen ulaşın.

Benzer İçerikler

Otomatik Vites Kullanımı Püf Noktaları Nelerdir?Otomatik vites kullanımıOtomatik vites...kullanımı nasıl olmalıdır? Otomatik vites kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? sorularının...cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Otomatik vites kullanmanın püf noktaları hakkında merak edilen detayları...yazımızda sizler için bir araya getirdik. Otomatik vites için basit bir tanım yapmamız...gerekirse, otomobil devrini sizin yerinize elektronik beyinin ayarladığı, kullanımı gittikçe yaygınlaşan bir vites...çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Farklı teknolojik özellikleri yansıtsa da temelde çalışma prensibi manuel vitesle...aynıdır. Yeni otomatik araba alacak sürücüler için otomatik vites kullanımı hakkındaki...detaylar oldukça önemlidir. Özellikle otomatik viteste yakıt tasarrufu nasıl yapılır? sorusu araç sahiplerinin...önemsediği konulardan biridir. Bu konuda "
Otomatik...Vitesli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları" makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda...yakıt tasarrufu konusunda da aklınıza takılan sorular olabilir. ‘’Hangi...Yakıt Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?’ yazımıza göz atarak, yakıt seçimi için de fikir sahibi...olabilirsiniz.

Otomatik Vites Kullanımı

Otomatik vitesli araba kullanımında ilk yapmanız gereken şey,...çalıştırmadan önce ayağınızın muhakkak frende olmasıdır. Ayağınız frendeyken el frenini indirerek aracı çalıştırmalı,...motorun sesini duyduktan sonra vitesi D konumuna getirmelisiniz. Bu hamleden sonrası, gitmek istediğiniz hıza göre frene basmaktan...ibaret. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Otomatik Vites Kullanmanın İncelikleri

Manuel vites kullanımında dikkat...edilecekler hususlar kadar; otomatik vites kullanımı için de dikkat edilecek hususlar hassasiyet gerektirir.
  ...
 • ​Hareket halindeyken vites P konumuna getirilmemeye özen gösterilmelidir. Aksi durumda ciddi sıkıntılara sebebiyet...verebilir.
 • Vites R ve P konumlarına getirilmeden önce aracın hareket halinin durdurulması gerekir.
 • N zorunlu...kalmadıkça kullanılmaması gereken bir konumdur. Bilhassa yokuş aşağı inişlerde N konumuna getirmek ciddi sorunlara sebebiyet...verebilir.
 • Otomatik vitesli araçlarda motor yağı kullanımı konusu da hassastır. Aracınızın yağı muhakkak zamanında...ve yetkili servisin önerdiği doğrultuda değiştirilmelidir.
Otomatik vites trafikte büyük kolaylık sağlarken;...zorunlu trafik sigortası da özellikle trafiğin yoğun olduğu anlarda olası kazalara karşı sizi güvence altına...alıyor. Otomatik vites rahatlığını yaşarken, güvenli yolculuğun ilk adımı için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı...unutmayın. Sigortam.net üzerinden trafik sigortası sorgulama...yapın, en uyguntrafik sigortası...fiyatları ile ilgili kolayca bilgi sahibi olun. Araç sigortası sorgulama ile tek bir ekrandan teklifleri...karşılaştırabilir, bütçenize en uygun trafik sigortası poliçesini kolaylıkla bulabilirsiniz. İsterseniz 444 24 00 numaralı...Sigorta Destek Hattımızdan arayarak trafik sigortası teminatları ve fiyatları hakkında sigorta uzmanlarımıza...danışın, sigortanızı telefondan satın alın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL