Tuz Tüketimine Dikkat Edin!

Uzmanlar, 11-17 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda birçoğumuzun yemeğin tadına bile bakmadan attığı tuzların baş düşmanımız olduğuna dikkat çekiyor.

Uzmanlar, tuz yerine baharat, limon suyu, nar ekşisi ya da sirke kullanımına ağırlık vermenin tuz tüketimini sınırlamak açısından önemli bir nokta olduğuna vurgu yapıyor.

Uzmanlara göre, hipertansiyon, kalp, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak için günlük tuz tüketimini 5 gram ile sınırlamak gerekiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları’nın 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre, günde ortalama 15 gram tuz alıyoruz. En önemli tuz kaynakları ise, yemek pişirilirken eklenen tuz ve ekmek. Hipertansiyon sorunuyla karşılaşmamak için tuzun azaltılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, günde en fazla 5 gram tuz alınmasının kan basıncının kontrol altına alınmasını kolaylaştırdığını aktarıyor.

Tuz Tüketimini Azaltacak 10 Pratik Öneri

 1. Yemeğin tadına bakmadan tuz ekleme alışkanlığından vazgeçin. Tuzsuz yemek çok tatsız diyorsanız biber, sirke, limon suyu ve değişik bitkilerle yemeği tatlandırabilirsiniz.
   
 2. Tuzsuz ekmek tercih edin. Taze sebze yiyin, konserve yiyeceklerden ve turşudan uzak durun.
   
 3. Yemek pişirirken ve pişirdikten sonra tuz koymayın.
   
 4. Tuzu azaltılmış peynir yiyin.
   
 5. Yapay tuz kullanabilirsiniz fakat öncesinde mutlaka doktora danışın.
   
 6. Dışarıda yemek yerken seçici olun.
   
 7. Nane, kekik, soğan, sarımsak yemeklere tuz olmadan lezzet verir. Etleri sarımsak, sirke, limon suyu ile terbiye edin.
   
 8. Sebze ve meyveler genel olarak az tuz içerir. Dolayısıyla bu yiyecekleri sıklıkla tercih edebilirsiniz.
   
 9. Taze fındık, ceviz, semizotu yemeğe lezzet katar.
   
 10. Alışveriş yaparken gıda etiketindeki tuz miktarına mutlaka dikkat edin.

Sağlığınızı önemseyin. Sigortam.net üzerinde en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL