Vücudunuz Alarm Veriyor, Onu Dinleyin

Kimi zaman küçük bir ağrı, aniden çıkıveren bir kaşıntı ya da iştahsızlık… Belirti ne olursa olsun, vücudunuzun verdiği ipuçlarını doğru değerlendirmek sağlıklı bir yaşam sürmek için öncelikli konumuz olmalı.
 
sağlık sigortasıKendi kendinizin doktoru olarak, büyüyebilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. Günümüzde pek çok hastalıkta, erken teşhis yardımıyla başarılı sonuçlar alınabiliyor.
 
Bazen stresten, yorgunluktan bazen de bir enfeksiyona ya da yaşam koşullarımıza bağlı olarak kaptığınız hastalıklar, kendinize biraz özen gösterdiğinizde çok büyümeden halledilebiliyor.
 
Avuç içinizden tutun da, saçınızdan tırnağınıza pek çok yeriniz sağlık durumunuzla ilgili bilgiler verebiliyor. Önemli olan doğru yerlere bakıp, bazı detayları fark edebilmek.
 

Sağlık Durumunuzla İlgili Belirtiler Neler Olabilir?

 
1) Eller
 
Avuç içleriniz kırmızı ve lekeliyse bu durum karaciğerinizdeki bir sorundan kaynaklanabilir.
 
Tırnaklarınızın yapısı ve sertlik durumu da kalp ve akciğer hastalıkları hakkında uyarıcı olabilir. Eğer tırnaklarınızda hafif mavilik ya da morluk görürseniz bu bir kalp hastalığı ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir. Tırnaklarınızın aşırı kalın olması veya üstlerinde tümsekler olması da nefes alma hatta akciğer sorunları ile karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.
 
Üzerinde beyaz lekeleri olan ya da çabuk kırılan, zor uzayan tırnaklar için B vitamini eksikliği düşünülmeli ve B vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketilmelidir.
 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

 

2) Gözler

 

 
Gözünüzdeki iris'in etrafında beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamına gelebilir. Bu, aynı şekilde yaklaşan kalp sorunlarının da en büyük habercisi olabilir, dikkate almanızda ve kontrol ettirmenizde fayda var.
 
En çok görülen göz problemlerinden biri olan ve yaşa bağlı olarak daha çok görülen katarakt, gözde perdelenme, bulanıklaşma hissiyatı vererek açığa çıkıyor. Mutlaka göz doktoruna görünmeli, renkli sebze ve meyveleri bolca tüketmelisiniz. Bu besinler gözlerde oluşan hasarı gideren lütein ve zeaxanthin isimli iki antioksidan maddeye sahip. Özellikle de katarakt ve göz bozukluğuna karşı koruyucu olan bu maddeler mısır ve portakalda bulunuyor.
 
3) Nefes Kontrolü
 
Eğer bir dakika içinde 15 kez ve daha altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demektir. Eğer 25 kez nefes alıp veriyorsanız o zaman dikkat etmeniz gereken şeyler var demektir. Nefes darlığı çekiyor olabilirsiniz.
 
4) Nabız Kontrolü
 
Tıpkı nefesinizin yavaş olması gibi nabzınızın da yavaş atması önemli bir sağlık göstergesidir. Araştırmalara göre kalp atım sayısı düşük olanlar, yüksek olanlara göre daha uzun ömürlü oluyorlar. Yüksek nabız, kalp hastalıkları riskine çok açık olduğunuzu göstermektedir.
 
5) Ağız ve Diş Kontrolü
 
Ağız kokusunun pek çok sebebi olabilir. Açlık ya da baharatlı yiyecekleri tüketmekten kaynaklı geçici kokuların dışında, aseton gibi kokan bir ağızda, şeker hastalığından; balık gibi kokan bir ağızda böbrek hastalığından; sistematik devam eden bir kokuda karaciğer rahatsızlıklarından şüphelenebilirsiniz.
Diş fırçalarken ya da kendiliğinden kanayan diş ve diş etleri önemli hastalıkların habercisi olarak değerlendirilmeli, öncelikle diş doktoruna başvurulmalıdır.
 
6) Genel Görünüş
 
Bel çevrenizin kalınlığı, kalp hastalıkları riskine açık olduğunuzu gösterir. Bel bölgesinde oluşacak yağlanmalardan kaçınmalı, gerekiyorsa sadece bele yönelik hareketler yaparak, buradaki yağları eritmelisiniz.
 
7) Ayak Bilekleri
 
Başparmağınız ile ayak bileğinizin arka kısmına bastırdığınızda, bastırdığınız noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa, o zaman kalp, akciğer, böbrek sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 
8) Kas Kontrolü
 
Bacaklarınız dümdüz olacak şekilde sırtüstü uzanın ve bir bacağınızı havaya kaldırın. Bir arkadaşınızdan ayağınıza bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa, kaslarınızda bir zayıflık olduğu anlamına gelmektedir. Düzenli spor yaparak kaslarınızı ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
 
9) Tiroid 
 
Kollarınızı yere paralel olarak tam karşınızda bir şeye uzanıyormuş gibi uzatıp, ellerinize odaklanın. Eğer elleriniz bu pozisyonda titriyorsa o zaman tiroid olma ihtimaliniz yüksektir.
 
10) Düz Yürümek
 
Yere bir metre uzunluğunda bir çizgi çizin. Üzerinde rahat yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu iyi işliyor demektir.
 
11) Tuvalet Sıklığı
 
Çok sık aralıklarla tuvalete gitme ihtiyacını da, tıpkı aseton kokan bir ağza sahip olmak gibi, diyabet alarmı olarak değerlendirebilirsiniz. Ya da bir hafta süren ishal, 3 haftadan uzun süren kabızlık, bağırsak hareketlerinde açıklanamayan zorlanmalar, kanlı dışkı gibi olağan dışı ve açıklanamayan bir değişiklik görürseniz doktora başvurmalısınız. Bu değişiklikler bakteriyel ve viral bir enfeksiyonun ya da parazit hastalığının belirtisi olabilir.
 
12) Hafıza Kontrolü
 
Genel olarak yaşa bağlı görülen hafıza sorunları yaygın olsa da, sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları nedeniyle de bu tip sorunlar ortaya çıkabiliyor. Anahtarınızı nereye koyduğunuzu ya da isimleri unutuyor, sürekli alışveriş listesi hazırlamak zorunda kalıyorsanız, dikkat edin. Stres altındayken bu durum daha da sıklaşabilmektedir. Kansızlık, vitamin B12 azlığı da hafıza sorunlarına yol açmaktadır. 
 
13) Beslenme Durumu
 
Bir haftadan fazla süren erken doyma durumunda (çok az yediğiniz halde, aşırı yemiş hissiyatı) doktora gitmelisiniz. Bulantı, kusma, ateş, kilo kaybı ya da kilo alma ve karın şişliği gibi diğer belirtiler de eşlik ediyorsa, doktora bu belirtiler de anlatılmalı. Bunların nedeni, mide yanması ve asabi bağırsak sendromu ile daha ciddi olan mide çıkışı tıkanıklığı, yemek borusu kanseri ya da mide problemleri olabilir.
 
Sağlığınızı korumak için vücudunuza dikkat edin. Bazen küçük bir belirtinin önemli bir hastalığın habercisi olabileceğini unutmayın. 
 
Sağlığınızı güvence altına almak ve olası sağlık sorunlarınızı en hızlı şekilde çözmek için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Size özel, sağlık sigortası teklifinizi almak için 444 24 00 numaralı telefondan 7/24  Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
100 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL