Yaz Okulunda Çocukların Sağlığı Güvende mi?

Çalışan anne-babaların yaz aylarında kurtarıcıları çoğunlukla yaz okulları oluyor. Evde bakılan çocuklar da yazın sosyalleşmeleri ve aktivitelere katılmaları için yaz okullarına gidebiliyorlar. 
 
Yaz mevsiminin getirdiği bazı özel durumların yanı sıra okullarda karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı siz ebeveynlerin dikkatini çekmek istedik:
 

Uyum Sorunu

 

Çocuklar için yaz okulu yeni bir çevre, yeni öğretmenler ve arkadaşları demek. İçe kapanık kişilikte olan çocukların kısa bir süreliğine bu kadar yeniliğe alışması zor olabilir ve uyum sorunu yaratabilir.  Günlük alıştığı programın dışına çıkılması çocuğun sıkıntılı anlar geçirmesine yol açabilir.  
 
Ancak bu, sizin rahatlatıcı davranışlarınızla aşılabilecek bir sorundur. Öğretmenlerin de çocuk sağlığını korumak adına bu konuda çocuğa hassas yaklaşması, zorlayıcı tutumlardan kaçınması gerekir. 
 
Çocuğunuzla akşamları sohbet ederek ve o gün neler yaptığını sorarak okulla ilgili bir çok bilgiyi alabilirsiniz. Çocuğunuzun gün içinde farklı aktivitelerde neler hissettiğini öğrenmeye çalışmanız, okulda rahat olup olmadığını anlamanızı sağlar. 
 
Bu konunun üstesinden kolayca gelmenin bir yolu da çocuğunuzu istediği ve ilgi gösterdiği aktivitelerin olduğu yaz okuluna göndermektir.  Böylece dikkatini daha fazla verecek ve daha çabuk uyum sağlayacaktır. 
 

Yiyecek Alerjileri, Zehirlenmeler

 
Yaz mevsiminde sıcağa bağlı olarak çocuklarda alerji gibi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Kreşlerde veya okullarda öğretmenler çocukları yakından tanısalar da, yaz okulları kısa süreli olduğundan çocuklara verilen besinler alerji yapabiliyor. 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Çocuğunuzu gönderdiğiniz yaz okulundan mutlaka yemek listesini isteyin ve alerji yapabilecek besinlere karşı okulu uyarın. Çocuğunuzun o güne kadar belli bir maddeye alerjisi yoksa bile, aldığı farklı besinlerle yeni alerjiler geliştirebilir. 
 
Sık sık yüz ve vücudunda kızarmaların olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. 
 
Zehirlenmelerde ise acil müdahalenin önemi büyük. Sıcağa bağlı olarak bazı gıda maddeleri zehirlenmeye yol açabiliyor. Seçtiğiniz okulun hijyen koşullarına bakarak ve yemek pişen alanları kontrol ederek herhangi bir endişe verici durum olup olmadığını görebilirsiniz. Ancak yemekhaneyi sürekli kontrol altında tutmak mümkün olmadığı için, olası bir zehirlenme durumuna karşı sizin de hazırlıklı olmanızı öneriyoruz. 
 

Yaz Okulunda Havuzlara Dikkat

 
Yaz okullarının vazgeçilmez aktivitesi yüzme dersleridir. Havuzda yapılan bu dersler, hijyenik koşullar tam olarak sağlanmadığında çocuklarda çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. 
 
Hijyenik olmayan havuzlarda en sık görülen hastalıklar şunlardır:
 
Göz hastalıkları: Gözlerde yanma ve konjoktivit adı verilen itihaplanma görülebilir.  Çocuğunuzun gözlerinde yanma, kızarma, batma ve ağrı oluşursa mutlaka bir göz doktoruna gösterin.  
Kulak enfeksiyonları: Kulak ağrısı ve orta kulak enfeksiyonu havuzlara görülen hastalıklardandır. 
Mantar: Hijyenik olmayan havuzlar, soyunma odaları, tuvaletler ve diğer ıslak hacimler mantara neden olabilirler.
 
Küçük yaştakiler havuzdayken tuvalet için dışarı çıkmadığından, havuzların sürekli temizlendiği kontrol edilmelidir.  Yüzme esnasında çok su yutulması halinde başka mikrobik rahatsızlıklar da görülebilmektdir. 
 
Çocuğunuzda cilt sıyrığı, kesik gibi yaralar varsa, havuza sokmamanızı tavsiye ederiz.  
 

Kırık, Çıkık ve Yaralanmalar

 
Doğrudan yaz okullarının sorumluluk alanında olmasa da yazın çocuklarda aktivitenin artmasına ve  çeşitlenmesine bağlı olarak  kırık, çıkık ve yaralanmaların arttığı bir gerçek.  Özellikle spor ağırlıklı olan yaz okullarında bu riskler her zaman mevcut.
 
Çocuğumuz gözümüzün önünde değilse, doğru müdahalelerin yapılıp yapılmadığını bilmemiz gerekir. Yaz okulu seçerken, personelin ve spor öğretmenlerinin ilk yardım bilgilerini sormanızı tavsiye ediyoruz. Acil durumlarda ne gibi prosedürler uygulanıyor, tesiste sürekli doktor veya hemşire bulunuyor mu, ilk yardım çantası ve gerekli ilaçlar var mı gibi konuların önceden sorulması meydana gelebilecek herhangi bir durum için garanti niteliğindedir ve okulu seçmenize de yardımcı olur. 
 
Herhangi bir zamanda çocuğunuzun sağlığını da güvence altına almak için özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Aile poliçelerine dahil olan çocuk sağlık sigortası, yaz okulunda ve yıl boyunca meydana gelebilecek hastalıklara karşı çocuğunuzu korur. İhtiyaç durumunda, en iyi sağlık hizmetlerinden en ekonomik şekilde yararlanabilemeniz için özel sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz. Sigortam.net’ten sağlık sigortası poliçesi
almak için sigorta uzmanlarımıza başvurabilirsiniz. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL