444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yaz Tatilinin Yararlı Geçmesi için Öğrencilere Tavsiyeler

22 Haziran 2016

Yaz tatili öğrenciler için oldukça tempolu ve yorucu geçen yılın stresini atmaları açısından büyük önem taşıyor. Ancak bu dönemde de hem ailelere hem de öğrencilere bazı görevler düşüyor. Tatil süresince öğrencileri sürekli ders çalışmaya zorlamak ne kadar hatalı bir davranışsa, tamamen serbest bırakarak eğitim hayatından iyice soyutlamak da bir o kadar yanlış bir davranıştır. Peki aileler ve öğrenciler yaz tatilini nasıl değerlendirmeli? Yaz tatilinde öğrencilere tavsiyeler içeriğini aileler ve öğrenciler için hazırladık.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

Uzun yaz tatilinden her öğrencinin farklı beklentilerinin olduğu göz ardı etmemeli. Bazı öğrenciler bu tatil dönemini ders çalışarak, konu tekrarı yaparak veya kitap okuyarak geçirirken bazı öğrenciler ise yaz boyunca tek bir kitap okumadan, ders tekrarı yapmadan sadece televizyon ve bilgisayara odaklanarak tüketebiliyor. En başta da belirttiğimiz gibi eğitim dönemi boyunca süren temponun ardından araya giren yaz tatilinde bu düzeni tamamen kaybetmek, okulun tekrar açılmasıyla birlikte öğrencide adaptasyon sorununa yol açacaktır. Ancak tatilde eğitim sürecinden kopmamak, tamamen ders çalışmak olarak algılanmamalı.

Yaz Tatilini Verimli Geçmesini İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

 • Tatil öncesinde mutlaka neler yapacağınızı listelediğiniz bir program oluşturun.
 • Tatilinizi ailenizle birlikte geçirin.
 • Yaz tatilini derslerden tamamen kopmak olarak algılamayın, olabildiğince tekrar yapmaya özen gösterin.
 • Kendinize bir hedef belirleyerek, bu hedefler doğrultusunda  programını belirleyin.
 • Boş vakitlerinizde konu tekrarı yaparak, öğrendiklerinizi unutmamanın önüne geçin.
 • Kişisel gelişiminiz için de oldukça önemli bir yer tutan kitap okuma alışkanlığını edinmeye çalışın.
 • Boş vakitlerinizi sadece televizyon ve internet için harcamayın. Dinlendirici aktiviteler dışında, tiyatro, sinema, gezi, spor gibi etkinliklere zaman ayırmaya çalışın.

 

Yaz Tatili Boyunca Aileler Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Tatil süresince öğrencilere olduğu kadar, ailelere de önemli görevler düşüyor. Bu dönemde öğrenci üzerinde ders çalışması için baskı uygulamak gibi bir yol izlemek oldukça yanlış bir seçenek olacaktır. Ancak tamamiyle serbest bırakmak da kesinlikle doğru bir yöntem değildir.

 • Eğer çocuğunuzun karnesinde zayıf notlar bulunuyorsa, bu durum karşısında oldukça sakin ve olumlu bir yaklaşımla çözüme ulaşmaya çalışın. Çocuğunuzla bu konuyu tartışarak, sorumluluk bilincinin yerleşmesine yardımcı olacağınızı unutmayın.
 • Eğitim dönemi boyunca kalkma saati, ders çalışma saati gibi belli bir düzen edinen çocuğunuza, tatil süresi boyunca da , eğlendirici ve öğretici aktiviteler için belli bir düzene sahip olması için yardımcı olun.
 • Tatil dönemi hem ebeveyinler, hem de çocuklar için ailece berabr vakit geçirilmesi adına bulunmaz bir fırsattır. Bu nedenle yaz tatiliniz süresince olabildiğince çocuğunuzla beraber vakit geçirmeye, onu daha iyi tanımaya, anlamaya çalışın.
 • Gerek eğitim performansı, gerekse beceri gerektiren aktiviteler vs. gibi konularda çocuğunuz asla diğer çocuklarla kıyaslama gibi bir yola girmeyin.
 • Hedeflerle ilgili asla çocuğunuza kaygı verici, tehdit edici yaklaşımlarda bulunmayın. Bu gibi bir yaklaşımın çocuğunuzun performansını yükseltmesinden ziyade, motivasyonunu düşürerek başarısızlığa sürükleyebileceğini unutmayın.

 

Çocuğunuzun Sağlığını İhmal Etmeyin

Gerek çevresel, gerek genetik nedenlerden dolayı çocuklardaki sağlık problemlerleri yetişkinlere nazaran daha sık ortaya çıkabiliyor. Özellikle tatil döneminde aşırı sıcaklar, değişen yeme – içme alışkanlıkları ve hareketli yaşam bu sağlık problemlerinin nedenlerinin en başında geliyor. Her nerede olursanız olun, hem kendi, hem de çocuğunuz sağlığını güvenceye almak, kaliteli ve hızlı bir sağlık hizmetinden yararlanmak için özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Hemen online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak özel sağlık sigortası fiyatları için teklif alın, ihtiyacınız olan sağlık poliçesine en uygun fiyatlarla sahip olun.


Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

07 Haziran 2010 Pazartesi
Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.