Yaza Girmeden Formunuzu Geri Kazanmanın Yolları

Kış mevsimlerinde genel olarak unutma, boş verme eğilimi gösterdiğimiz form tutma, sıkı ve sağlıklı bir vücuda sahip olma isteği, yaz başı itibariyle kadın-erkek hepimizin derdi oluveriyor. Bütçemize ve şartlarımıza en uygun spor salonlarını araştırıp duruyoruz. Bir araya geldiğimizde mevsimler, tatil planları ve elbette yeni, etkili, şok diyetler en çok konuşulanlar arasında.
 
Sağlıklı yaşam” olgusu aslında bir düşünce ve eylemler sistematiğinin sonucu. Büyük bir hevesle  başlayan  ve gerçekten yeterince irade koymadığımız için vazgeçtiğimiz pek çok yeni sağlıklı yaşam girişimleri yarıda kalmaya mahkum. Çünkü burada asıl faktör; sağlıklı yaşam konusunu bir yaşam felsefesi olarak görmek. Belli bir kiloya veya ölçüye gelinceye kadar sürdürmek değil. Bu asıl amaca giden çok önemli ve öncelik sahibi  bir yol sadece. Ana amaç sağlıklı ve dolayısıyla mutlu yaşamak. 
 
Hayatın gündelik telaşından biraz sıyrılıp önce kendimize sonra çevremize bir bakarsak vücudumuzun kendi içinde sahip olduğu mucizeleri ve sağlıklı yaşamanın ne büyük bir lütuf olduğunu da fark edebiliriz. Bu anlamda hem bedenimize hem de ruhumuza iyi gelecek pek çok şeyi yaşantımıza almalıyız.
 
Bunların başında da şüphesiz sağlıklı beslenme ve onun olmazsa olmazı spor geliyor.
 

Sağlıklı Beslenme Nedir?

 
Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmek demektir. Bu da ancak vücudumuzu oluşturan hücrelerin  düzenli ve dengeli çalışması için bütün besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almamamızla oluşabilir.
 
Peki bu besin maddelerinin vücudumuzda ne işe yaradığını biliyor musunuz?
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

  Karbonhidratlar: Vücudumuzun yakıtı, enerji veren besinleri bu gruptandır. Sıklıkla tüketilmesi gereken gıdalardır. Karbonhidratlar pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllardır. Ancak diyet dönemlerinde ölçülü kullanmak gereklidir. Bir öğünde sadece bir karbonhidrat alınması tavsiye edilmektedir. Sadece makarna, sadece pilav gibi.
 
  Mineraller: Sağlıklı yaşam için en gerekli besin gruplarından biridir ve bol miktarda tüketilmeleri önerilir. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) sebze  ve meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. 
 
  Proteinler: Vücudun yağ yakıcılarından olduğu için bol miktarda tüketilmeleri yaralıdır. Protein en çok ette, süt ürünlerinde ve daha az olarak hububat ürünlerinde bulunmaktadır.
 
  Yağ-şeker:  Yağ ve şeker, çok az tüketilmesi gereken gıdalardır. Kilo vermeye çalıştığımız dönemlerde ekstra olarak dışarıdan tüketmemek önemlidir. Yediğimiz pek çok besinde zaten yağ ve şeker mevcuttur. Halihazırda yenen her ekmek ya da pilav karaciğer tarafından vücudun ihtiyacı olan şekere çevrildiği için, eğer düzenli karbonhidrat alıyorsanız şeker ihtiyacınız da olmaz. Ancak yine de canınız çok isterse tatlı tüketmek yerine meyvelerden destek almaya çalışmanız daha iyidir.
 
Bitkisel sıvı yağ az da olsa tüketilmeli, az yağlı et ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Örneğin düşük yağlı pişirme yöntemleri, yemeklerde soslamalardan kaçınmak, salataları az yağlı, tuzsuz ve bol limonlu yemekle başlayabilirsiniz.
 

Formda Kalma Amacınızı İyi Belirleyin

 
Form tutmak ve formda kalmak için iki koşulun bir arada gerçekleşmesi gereklidir: Doğru Beslenme ve Spor
 
İşte kilo vermek konusunda size yardımcı olacak öneriler:
 
Öncelikli olarak neden kilo vermek istediğinizi tespit edin. Ana motivasyon kaynağınız, beğenilmek mi, çok beğendiğiniz bir elbisenin içine girebilmek mi, sadece sağlıklı ve zinde yaşamak mı, plajda rahatça salınabilmek mi ya da sosyal çevrenizde daha çok kabul görmek mi? Bu sorulara vereceğiniz cevap görece uzun ve zorlu yolculuğunuzda ışığınız olacaktır. Ayrıca dönemsel olarak düşebileceğiniz yılgınlıklar için yeni bir enerji verecektir. 
 
Tahıllar, et grubu, süt ürünleri, taze sebze ve meyveler ile sağlıklı yağları bir arada yiyin.
 
Hoşlandığınız yiyeceklerin sağlıklı yeme tarzına uygun olmasına dikkat edin. Kızartmalar yerine haşlama ya da ızgara olması gibi.
 
Beslenmede en önemli kuralın, çeşitlilik, denge ve aşırıya kaçmama olduğunu sürekli hatırlayın.
 
Küçük porsiyonlarla, yavaş yavaş yemeye özen gösterin. Yemek öncesinde ve aralarında su tüketin. Besinlerin hızla öğütülmesine çok yardım eder.
 
Kahvaltı günün en temel öğünüdür. Mutlaka yapmaya çalışın. Gün içinde en çok kullandığınız ve sizin için en yararlı ana öğün kahvaltıdır.
 
Sık sık ama az az yemeye ve bunu alışkanlık haline getirmeye çalışın. Vücudunuz uzun aralarla hiç besin almadığında bir savunma mekanızması geliştirerek yağ üretmeye başlıyor. Bu nedenle ara öğünlerde şartlarınıza göre, meyve-sebze, az yağlı yoğurt gibi pratik besinler tüketin.
 
Mümkünse akşam yemeği faslını 19.00 itibariyle bitirin. Bu saatten sonra yiyeceğiniz şeyler ara öğün niteliğinde, hafif besinler olmalıdır.
 

Sağlıklı Yaşamın En Temel Yollarından Biri: Spor yapmak

 
Spor yapmak vücudumuzda ve hayatımızın bütününde şu şekillerde etki ediyor:
 
Fiziksel performansınızı geliştirerek direncinizi arttırır. Yorgunluk nedeni olan laktik asit birikiminin geciktirir.
 
Lüzumsuz biriken enerjinin harcanmasına, vücuda bol oksijen girmesine, toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 
Yaşam kalitenizi arttırır.
 
Sağlık için harcayacağınız fazladan para ve zaman kayıplarını engeller.
 
Sizi enerjik ve mutlu kılar. Mutluluk hormonu endorfin, spor yapılırken en çok salgılanan hormonlardan biridir.
 
Kalbinizin bir atımda vücuda pompaladığı kan miktarını artırır.
 
Stresten korunmaya ve kurtulmaya yardımcı olur. 
 
Kilonuzu korumanıza veya kilo kaybetmenize yardımcı olur.
 
Yağsız vücut dokularınızın korunmasına yardımcı olur.
 
Yüksek oranda besin tüketseniz bile, kalori dengenizin aynı kalmasına yardımcı olur. 
 
Sizi ağır ilerleyen şişmanlığa karşı korur. 
 
Denge ve koordinasyonunuzun gelişmesine yardımcı olur. 
 
Sağlıklı ve kaliteli uyumaya katkı sağlar.
 
İştahınızın kısa süreli etkilerle azaltılmasına yardımcı olur. 
 
Kandaki yararlı kolesterol (HDL) miktarı artarken, zararlı kolesterol (LDL) düşer.
 
Günlük temponuzla uyumlu,  hızlı ritimli yürüyüşler, aerobik hareketleri veya yüzüp, koşarak hem sıkılaşır hem de yağlarınızı yakarsınız.
 
Yazın yaklaştığı şu günlerde neleri, nasıl ve ne kadar yediğinize dikkat etmenin yanı sıra kendiniz için en ideal sporu düzenli olarak uyguladığınızda hayalinizdeki ölçülere kavuşmanıza ne engel olabilir ki? Hemen açıkhavaya çıkın, derin bir nefes alarak kararınızı uygulamaya başlamanızı tavsiye ediyoruz. 
 
Sağlıklı beslenmek ve formda kalmak, sağlık harcamalarınızın da düşmesini sağlıyor. Ancak sağlığımız konusunda her zaman dikkatli olmamız ve kontrollerimizi zamanında yapmamız da gerekli. Herhangi bir durumda sizin ve ailenizin sağlığını güvence altına almak, sağlık harcamalarınızda sıkışmamak için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net müşteri temsilcilerimizle 444 24 00 numaralı telefondan ulaşabilir veya hemen online özel sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL