Yeni Yıla Sağlıklı Başlamak için Detoks Önerileri

21 Ocak 2016
Detoks, gerek dışarıdan alınan gerek vücutta oluşan zararlı artıkların temizlenmesi işlemidir. Serbest radikaller olarak bilinen bu toksik maddeler çevreden kaynaklanan kirlenme ile birlikte solunum ve yiyecek-içecekler yoluyla vücuda girmektedirler.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL
 
 
Yaşam tarzına ve çevresel etkenlere de bağlı olarak sindirim sisteminin zayıflığı nedeniyle vücutta kendiliğinden de toksik madde oluşabilir.
 
Vücudunuzu bu yabancı maddelerden arındırmak ve yeni yıla tazelenmiş bir şekilde başlamak için detoks önerilerini sizin için bir araya getirdik:
 

Neden Detoks Yapılmalı?

 • Vücudun normal şartlarda kendi kendini temizleme özelliği vardır. Ancak yoğun iş hayatının ve stresin getirdiği hareketsizlik ve iyi beslenememe nedeniyle, bağışıklık sistemi zayıfladığından, gerekli aralıklarda detoks yapmak faydalı olmaktadır.
 • Detoksun faydaları şöyle sıralanabilir: Hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmek, cildin temizlenmesini sağlamak, yaşlanmayı geciktirmek, verimliliği artırmak, stresi azaltmak, sakinleşmek ve enerjik olmak.
 • Günlük hayatınızda şu durumlardan şikayetçi iseniz detoks yapmayı düşünebilirsiniz: Bağ ağrısı, baş dönmesi, sürekli soğuk algınlığına yakalanmak, halsizlik, hazımsızlık, değişken ruhsal durumlar, depresyon hali.
 • Detoksta amaç kilo vermek değil, vücudu dinlendirmek ve yabancı maddelerden arındırmaktır. Bu nedenle tıbbi yöntemlerin yanı sıra evde kendinizin yapabileceği işlemler de arındırmaya yardımcı olur. 

 

Detoks Ne Zaman Yapılır?

 • Yılda en az 1 kere detoks yaptırmak hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar. 
 • Her mevsim yapılabilse de özellikle kış aylarında toksik maddelerin atımına yardımcı olan brokoli, lahana, karnabahar, patates, enginar, ıspanak gibi sebzelerin taze olması nedeniyle kış ayları evde detoks yapımı için idealdir.
 • Birden fazla yapılacaksa vücudun direncinin düştüğü mevsim geçişlerinde yapılması tavsiye edilir.

 

Detoks Nasıl Yapılır?

 • Doğal besinlerin gereken ölçüde alınması detoksun en etkili yoludur. Kırmızı et ve ağır yemekler yerine Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balığın ve kuruyemişlerin beslenme düzenine konması, kahve ve alkol alımı yerine su tüketiminin yapılması, sindirim sistemine büyük faydası olan prebiyotik ürünlerin kullanılması da detoks yöntemleridir. 
 • Arındırma işlemini yapan kamplar olsa da, detoks temel olarak beslenmeyi düzenlediğinden evde de yapılabilir. Metabolizma hızınıza, yaşınıza ve vücut yapınıza göre doğru beslenme için doktor veya diyetisyeninizden öneriler almak faydalı olur.
 • Detoks esnasında kilo kaybı ve incelme olabilir. Bu tamamen sağlıklı beslenme ile ilişkili bir sonuçtur. Yağlı yemekler ve hareketsizlik vücutta ödem oluşturmakta, sağlıklı beslenme ile bu ödem giderilmekte ve şişkinlik azalmaktadır. Bu nedenle kişide kilo kaybı gibi görülen incelme oluşabilir. Bu formun korunması için düzenli spor yapılması tavsiye edilmektedir. 
 • Detoks esnasında az ve taze besinler alıp bol sıvı tüketmek gereklidir. Bu şekilde bir beslenme vücudun kendini arındırmasını hızlandırır. 

 

Detoks için Yiyecekler Nasıl Hazırlanır?

 • Beslenmenizin ağırlıklı olarak taze besinlerden oluşması gereklidir. Çiğ yenebilen sebze ve meyveler en iyi detoks yardımcılarıdır. 
 • Havuç, pancar, kereviz gibi sebzeler çiğ olarak yenebilir veya katı meyve sıkacağından geçirilerek sebze suyu olarak içilebilir. 
 • Tüm yeşil yapraklı sebzeler, havuç, pancar, lahana, kereviz, maydanoz, patates, kabak, balkabağı, sarımsak, zencefil ve soğan gibi kış sebzelerinin çorba olarak, sebze suyu halinde veya buharda pişirilerek tüketilmesi gereklidir.
 • Tahıllar bir gece önceden suya konarak ertesi gün bol suda haşlanmalıdır. Tuz olarak da deniz tuzu kullanılmalıdır.
 • Bol bol su ve bitki çayı tüketimi vücudun temizlenmesi için önemlidir.
 • Kızarmış yiyecekler, kırmız et, sakatat, yağ, şeker, unlu gıdaların yanı sıra alkol, kahve ve gazlı içeceklerden  uzak durmak detoksun etkisini artırmak açısından gereklidir.

 

Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bazı detoks uzmanları tek tip beslenme yöntemlerini tavsiye etmektedir. Elma detoksu, meyve suyu detoksu, sadece özel bir karışımın yendiği detoks gibi… Bu tip bir detoks sizin bünyeniz için faydalı olmayabilir. Bu nedenle titizlikle incelenmesi ve mutlaka bir doktor görüşü almanız gerekir. Vücut yapınıza uygun bir detoks programı seçmekle faydalarını daha iyi görebilirsiniz.
 
 • Kandaki oksijen miktarını artırıcı çalışmalar yapılmalıdır. Doğru bir şekilde nefes almayı ve diyafram kullanımını öğrenmek, kandaki oksijeni artırır. Toksinler vücuttan oksijenle birleşerek çıktıklarından, ne kadar çok oksijen alınırsa, detoks süreci o kadar etkili olur. 
 • Solunan havanın ve içilen suyun temizliğine dikkat edilmelidir. Detoks, tüm bileşenlerin sağlıklı olması ile doğru bir şekilde yapılır. Dağ ve deniz havası almak detoksu hızlandıracaktır.
 • Banyoda, çamaşır ve bulaşıkta kullanılan sabun ve deterjanların bitki özlü olmasına özen gösterilmelidir.
Yeni bir yıla başlarken hem kendinizin hem de ailenizin sağlığını korumak için beslenmenize dikkat edin. Hayatınızda bugünden yapacağınız basit değişikliklerle, sağlıklı yaşama kavuşacak ve hayatın keyfini daha iyi çıkartacaksınız.
 
Yeni yılda “önce sağlık” diyorsanız, herhangi bir sağlık sorununda hem maddi güvence altında olmak hem de hızlı hizmet almak için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Size özel, en uygun sağlık sigortası için Sigortam.net internet adresimizden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşın.

Okumaya Devam Edin

Sonbaharda Enerjinizi Yenilemenin 10 Yolu

Sıcak ve uzun yaz günleri artık geride kaldı. Pek çok kişi için hüzün ve sararıp dökülen yapraklar demek olan sonbahar, aslında kendinizi yenilemek için de yeni bir fırsat.

Otomobilinizi Yenilemenin Tam Zamanı

Gündelik yaşantımızın, özellikle iş hayatımızın önemli parçası olan araçlarımız da zaman içinde eskiyor ve yenilenmeleri ihtiyacı doğuyor. Gelişen teknoloji ile yepyeni model ve özellikte araçlar kullanımımıza sunuluyor.