Yetersiz Uyku Kilo Aldırıyor

Kilo verme çabalarının hız kazandığı bahar aylarında zayıflama ile ilgili pek çok öneri gündeme geliyor. Bunlardan biri de uyku: Yetersiz uyku kilo aldırıyor.
 

Yetersiz Uyku Ölçüsüz Beslenmeyi Getiriyor

 
Yetersiz uykunun vücutta yarattığı farklı etkiler bulunuyor. Örneğin, yetersiz uyuyan kişilerde leptin hormonu seviyesi düşer. Beyinde, açlık hissini kontrol eden bölgeleri etkileyen bu hormonun azalması, vücutta daha fazla kaloriye ihtiyaç duyulmasa dahi açlık hissi oluşturur. Yani yetersiz uyku, ölçüsüz beslenmeye sebep olur.
 
Uykusuzluğun getirdiği stres durumu da kilo almada önemli bir faktör. Stres anlarında salgılanan kortizol hormonu vücutta  leptin hormonunun az salgılandığı duruma benzer etkiler gösterir. Vücuttaki hormon dengelerinin değişmesi ile beraber gelen sürekli yemek yeme isteği, kişiyi obeziyete götürebilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Uyku Apnesine Dikkat

 
Yetersiz uykudan kaynaklanan kilo alımı eğer aşırı bir düzeyde olursa uyku ve kilo arasında bir kısır döngü oluşması muhtemel. Çünkü uyku apnesinin kilolu kişilerde daha sık görüldüğü bilinen bir gerçek. Uyku apnesi olan kişilerin gece defalarca uyandıkları ve bu yüzden uyku kalitelerinin düşük olduğu biliniyor. Nefes alma güçlüğü çektikleri için sık sık uyanan ve derin uykuda çok az zaman geçirebilen bu kişilerde yetersiz uyku sebebiyle kilo alımı görülecektir. Bu durumun sonucu olarak, yetersiz uykunun kilo almaya sebep olması gibi, aşırı kilo da yetersiz uykuyu beraberinde getirebilir.
 

Yeterli ve Düzenli Bir Uyku İçin

 
  • Uyuma ve uyanma saatleriniz değişmesin. Geç uyuduğunuz bir günün sabahında bile aynı saatte uyanmaya çalışın.
  • Aç uyumayın. Ancak yatmadan önce tüketeceğiniz besinler hafif besinler olsun.
  • Uykunuzu kaçırabilecek yiyecek ve içeçekleri tüketmeyi öğleden itibaren kesin.
  • Yüzüstü yatmayın. Uyurken midenize baskı uygulamayın.
  • Uyuyacağınız oda sessiz, yastığınız ortopedik olsun.
 
Sağlığınızı korumak için özel sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın. Size en uygun sağlık sigortası fiyat ve seçenekleri ile www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden sigorta sorgulama yapın, fiyat avantajlarını yakalayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL