Yıllık Sağlık Harcamaları Ne Kadar Tutar?

Yeni bir yıl demek, yeni kararlar ve istekler demektir. Bu isteklerin en başında kendimizin ve ailemizin sağlığı gelir. Kimimiz geç fark ediyor olsa da en büyük zenginlik, fiziksel ve ruhsal sağlığımızın yerinde olmasıdır.
 
Hem ruh hem de fiziksel sağlığımızı yıl boyunca koruyabilmek için bazı kontrollerin ve tetkiklerin eksiksiz yapılması gerekiyor. Önleyici ve koruyucu olan bu kontroller sayesinde sadece grip, soğuk algınlığı, zatürre gibi mevsimsel sağlık problemlerini değil; kanser, diyabet, kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarını da kolayca yenebiliyoruz.

Düzenli yapılan sağlık kontrolleriyle en ciddi hastalıkları erken evrelerde fark edebiliyor, düzenli takibi gereken kronik hastalıkların ilerlemesinin önüne geçebiliyoruz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sağlık kontrollerinin zamanında yapılması; özellikle yaşlılar, çocuklar, hamileler gibi vücut direnci daha düşük olan kişiler için büyük önem taşıyor.

Peki, bir uzun ve sağlıklı yaşam için yıl içerisinde yaptırmamız gereken kontroller neler?

Yıllık Sağlık Kontrolleri

Yıl içerisinde yaptırmanız gereken sağlık kontrollerinin bazılarına ‘’Özel Sigorta Poliçeniz Kapsamında Yaptırabileceğiniz Rutin Kontrolleriniz‘’ başlıklı yazımızda değinmiştik. Ancak yıl boyunca yaptırmamız gereken sağlık taramaları sadece rutin kontrollerden oluşmuyor. İşte diğer sağlık kontrolleri;

1. Mamografi 

Mamografi, göğüste muayenelerinde saptanamayacak kadar küçük olan anormalliklerim belirlenmesi için çekilen röntgen filmidir. Mamografi, meme kanserinin erken teşhisi için çok önemlidir. 20 yaşını geçen her kadının yılda 2-3 kez doktor muayenesine gitmesi gereklidir.

2. Check-up

Check-up, bir diğer adıyla düzenli sağlık taraması kişinin hastalık nedeniyle olmaksızın çeşitli kontrollerden geçmesidir. Düzenli check-up yaptırmanın faydalarından yararlanabilmek için tüm bireylerin bu kontrolleri senede en az 1 kere yaptırması gerekir.

3. Kanser Taraması

Kanser taraması, olası bir kanser hastalığının erken evrelerde teşhisi için yapılan test ve muayenelerdir.

4. Kan Tahlilleri 

Genek sağlık durumu ile ilgili bir analiz için yapılan tahlillerdir. Her hangi bir sağlık sorunu hissetmese de kişilerin 35 yaşından itibaren senede 2 kez kan tahlili yaptrımasında fayda var.

5. Cilt Muayenesi 

Özellikle vücudunda çok sayıda ben bulunanlar ve ailesinde cilt kanseri hikayesi olanlar, yılda bir kez dermatoloğa muayene olmalıdır. Bu benler, ölümcül bir kanser türünü işaret ediyor olabilir.

6. Göz Muayenesi

Gözünde bir problem olsun olmasın tüm bireylerin yılda bir kez göz muayenesinden geçmesi gerekir. 

7. Ağız ve Diş Sağlığı Muayenesi

Pek çok hastalıkta olduğu gibi ağız ve diş sağlığından kaynaklı problemlerde de erken tanı avantaj sağlar. Ağız ve diş sağlığının yerinde olmaması birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır.

Bahsettiğimiz bütün bu kontrol ve tetkikler yetişkinler içindir. Çocukların sağlıklı gelişimi için de yapılması gereken bazı kontroller vardır.

Çocukların Yıllık Sağlık Kontrolleri
 

1. Aşılar

Bebekleri ve çocukları pek çok hastalığa karşı koruyan aşıların işlevini yerine getirebilmesi için uygun yaşlarda yapılması gerekmektedir. 

Bu yüzden çocuklarınızın yaptırması gereken aşıları dikkatli takip etmeli, gerekirse bir aşı takvimi edinmelisiniz. Takviminizde yer alması gereken aşılar ise şunlardır;

1.ay Hepatit B Aşısı
2.ay DBT – IPV – HIB Aşısı
3.ay BCG Aşısı
4.ay DBT – IPV – HIB Aşısı
6.ay DBT – IPV – HIB Aşısı ve Hepatit B Aşısı
12.ay Kızamık, kızamıkçık, kabakulak) aşısı
14.ay Hepatit A Aşısı
15.ay Suçiçeği Aşısı
18.ay DBT – İPV – HİB Aşısı
20.ay Hepatit A
4-6 yaş DBT – IPV ve MMR – Doktor önerisiyle Suçiçeği Aşısı
Her yıl Grip Aşısı

2. Tansiyon Ölçümü  

Tansiyon ölçümü sanılanın aksine sadece yetişkinleri kapsamaz. Her çocuğun en az yılda bir kez olmak üzere tansiyonunun ölçülmesi gerekir. Yaşa göre ideal boy ve kilo oranı olduğu gibi yaşlara, cinsiyete ve kilolara göre de ideal tansiyon değerleri bulunur.

3. Kan Sayımı

Çocuklardaki vitamin eksiklerinin tespiti için kan sayımı önemlidir. Özellikle kansızlık bulgusu tespit edilen çocukların düzenli bir şekilde kan sayımı yaptırması gerekir.

4. Göz Muayenesi

Çocukların yaşadıkları göz problemleri genellikle okullarda yapılan taramalarda ortaya çıkmaktadır. Oysa okul öncesi çocukların %5’i ile%10'unda göz problemleri yaşanabilmektedir. Göz sorunları ne kadar erken fark edilirse, tedavisi o kadar kolay olur.

5. Diş Kontrolü

Çocukların sağlıklı gelişiminde ağız ve diş sağlığı büyük önem taşıyor. Düzenli diş muayeneleri, hem çocukların sağlığına katkı hem de ebeveynlerin çocuklarının ağız bakımını nasıl yapacaklarını öğrenmelerini sağlıyor.

Bütün bu kontrollerin yapılması için bir şikayetiniz olmasına gerek yoktur. Bu kontroller, yaşanması muhtemel sağlık sorunlarının önüne geçmek adına yapılmalıdır. Yıl içinde yaşayacağınız mevsimsel hastalıklar için ayrıca kontrollere gitmeniz, çeşitli aşılar olmanız, bir takım destekleyici ilaçlar kullanmanız hatta ameliyat olmanız gerekebilir. 

Bütün bu süreç hem fiziksel ve ruhsal hem de maddi açıdan oldukça yıpratıcıdır. Yıllık sağlık kontrolleri için gereken maliyeti düşürmek, ansızın oluşan hastalıkların bütçenize yük olmasının önüne geçmek için en ideal yol özel sağlık sigortanızı yaptırmaktır.

Türkiye’nin en iyi özel sağlık sigortası şirketlerinin sağlık kontrolleri ile ilgili  detaylı bilgi almak, kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyacak özel sağlık sigortası için sigorta sorgulama yapmanız yeterli olacaktır.

En uygunözel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşmak için dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızda 7/24 kesintisiz hizmet alın.

Yeni yılı sağlıkla ve huzurla geçirmenizili diliyoruz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL