444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Mevsiminde Yüz Felcine Dikkat!

Sert kış günlerinin kendini göstermesine bağlı olarak kronik kış hastalıkları da kendini göstermeye başladı. Soğuk algınlığı, zatürre ve grip gibi enfeksiyonel hastalıklardan korunmak için sıkıca giyinip sağlıklı beslenmeye dikkat etsek de bazen yüzümüzü tam olarak koruyamıyor ya da duştan yeni çıkmışken bir yerlere yetişme sıkıntısıyla sokağa atabiliyoruz kendimizi. Ancak soğuk havaların sağlığımıza etkisi sadece enfesiyonel sağlık sorunları değil, kış aylarında sıklıkla yaşanan sağlık problemlerinden biri de yüz felci. 

Uzmanlar, soğuk havalarda yüz felci geçiren kişilerdeki artışa dikkat çekiyor ve yüz felcinden korunma yönünde önerilerde bulunuyor.

Yüz felci, yüzün bir tarafındaki kasların felci ile oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık, beyinden çıkan 7. sinirin fonksiyonunun bozulması ile kendini gösterir. Yüz felci görülen kişilerde, yüzün bir tarafında, kaş kaldırma, göz kapatma ve ağız büzme hareketlerini yapmakta zorlanma  gibi reaksiyonlar görünebilir. Yüz felci yıl içerisinde 100 bin kişide bir görünmekle beraber yaşanılan coğrafi konuma göre de bağlı olabilmektedir.

Yüz Felcini Tetikleyen Durumlar

Yüz felcini tetikleyen durumlar; fizikseli,psikolojik ve bağışıklığın etkilediği durumlar olmak üzere 3’e ayrılır.

•    Fiziksel durumlar: Radyasyon, travma, vücutta başka bir enfeksiyonun olması ve soğuk hava.
•    Psikolojik durumlar: Sosyal stresler.
•    Bağışıklığın etkilendiği durumlar: Kanser, yanık, AIDS, transplantasyon, kemoterapi.

Bütün bunlar dışında; gündüz ve gece sıcaklığındaki değişimler, açık alandaki soğuk havaya uzun süre maruz kalma veya sık sık aniden soğuk alana çıkma, soğuk havalara rağmen camı açık araba ile seyahat etme veya açık pencere önünde uyuma gibi durumlar da yüz felci riskini arttırır.

Nemli Saçlarla Dışarı Çıkmayın

Yüz felcinden belli bir oranda korunabilmek mümkün. Yüz ıslak veya nemliyken soğuğun etkisi artacaktır. Bu yüzden duş sonrası dışarıya çıkılacaksa, yüz ve saçlar iyice kurutulmalıdır.

Evde, işyerinde ve nakil araçlarında hava akımı olabilecek yerlerden uzak durulmalıdır.

Aşırı soğuklara rağmen yine de dışarı çıkmak gerekiyorsa, soğuğun etkisini azaltmak adına sıkıca giyinilmelidir. Yüz felcinin genellikle tedavisi mümkündür ancak iyileşme sürecinin hızlandırılması içi kortizon ve anti viral ilaçları erken dönemde kullanmaya başlamak gerekir. Hastalık oluştuktan sonra da soğuktan korunmak, saçların ve yüzün soğuk almamasına dikkat etmek kritiktir.

Almış olduğunuz önlemlere ve kış hastalıklarına hazırlıklı olmanız rağmen beklenmedik hastalıklar sağlığınızı ve bütçenizi zorlayabilir. Bu gibi durumlarda avantaj sağlayacak olan özel sağlık sigortanız olacaktır. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net'in online formunu doldurabilir veya 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattmızı arayabilirsiniz.

 


Benzer İçerikler

Bahar Depresyonu Nedir?

Bahar depresyonu, her baharda yaşanan bir durumdur. Endişeli, telaşlı olmak, uyku bozukluğu, kilo kaybı vs. özellikler bu durumun habercisidir.

Devamını Oku

Masa Başı Çalışanlara Öneriler

Masa başı işi yapanların karşılaştıkları en önemli sorun bel ve boyun ağrıları. Tüm gün bilgisayarın önünde oturup da bu ağrılardan şikayet etmeyen neredeyse yok.

Devamını Oku

Allianz Sigorta Özel Sağlık Sigortası Geri Ödeme Talep Adımları

Allianz Sigorta ile anlaşmalı olmayan bir sağlık kurumundan veya kurumun anlaşmalı olduğu halde direkt ödeme alamadığınız durumlarda aşağıdaki adımları izleyerek sağlık tazminatınızın daha hızlı ödenmesini sağlayabilirsiniz.   Sigorta Şirketine Göndermeniz Gereken Evraklar Tazminat geri ödeme sürecinizi hızlandırmak için aşağıdaki evrakları sigorta şirketinizin hasar departmanına kargo ile göndermeniz gereklidir. Fatura asılları Tazminat talep formu, sigortalı imzalı (Allianz Sigorta tazminat talep formu poliçenizin ekinde bulunmaktadır. Yeni bir tazminat talep formu istiyorsanız 0850 399 99 99 numaralı Allianz Müşteri Hizmetleri'ni arayarak tarafınıza iletilmesini talep edebilirsiniz.) Reçete […]

Devamını Oku