444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Zayıflama Çayları Tehlike Saçıyor

03 Temmuz 2015

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış veya onay verilmiş, hiçbir bitkisel çay vb. ürün bulunmamasına rağmen, piyasada zayıflama çayı adı altında satışı gerçekleştirilen ürünler, büyük bir tehlike saçıyor. Yağ yakıcı, diyet çayı, metabolizma hızlandırıcı denilerek özellikle internet üzerinden satışı yapılan bu ürünlerin içeriğinde belirtilen “gizli içerik” ibaresi ile, zararları ve tehlikeleri bilinmeyen birçok kimyasal madde, bu yolla tüketicilere ulaşıyor.

Ölümcül Etkileri Var

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, piyasada bulunan zayıflama ürünlerinin hiçbirinde standart bir formülasyon bulunmuyor. Özellike doğal, bitkisel olarak pazarlanmaya çalışılan bu ürünlerde çok sık kullanılan sibutramin, aşırı dozda kullanılması halinde kalp kaslarında kardiyolojik toksit etki yaparak, kalp durmasına yol açabiliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

Kilo problemi yaşayan kişilerin, egzersiz ve diyet gibi hem süre, hem de emek gerektiren aktiviteler yerine daha kolay çözümler sunması nedeniyle tercih ettikleri zayıflama çaylarının birçoğu, sindirim sisteminde besinlerin geçişini hızlandırarak vücudun kalori emilini engellediklerini iddia etmektedirler. Ancak bilimsel  çalışmaların sınırlı olduğu ve gerekli kontrollerin gerçekleştirilmediği düşünülürse, söz konusu ürünlerin insan sağlığını ne kadar tehdit ettiğini görebiliriz.

Nasıl Korunabilirsiniz?

- Piyasada bulunan ve reklam çalışmalarında mucize, çığır açan gibi ifadelerle pazarlaması yapılan ürünlere güvenmeyin. Unutulmamalı ki bu çapta önemli bir ürünün keşfi ilk olarak bilimsel kaynaklarda ve güvenilir haber organlarında duyurulur.

- Piyasadaki hiçbir ürün birden fazla probleme tek başına çare olamaz. Bu nedenle geniş çapta etkiye sahip olduğu iddia edilen ürünlerden uzak durun.

- Bir ürünün doğal olduğunun belirtilmesi hiçbir zararının olmadığı anlamına gelmez. Örneğin doğada kolaylıkla bulunabilecek zehirli mantar veya yabani meyveler de sizi zehirleyebilir.

- Pazarlanan ürünle ilgili yetersiz referanslar sunulması veya hiç sunulmaması, ürüne güvenmemeniz için yeterli bir sebep olmalıdır.

- İçeriği hakkında bilimsel kanıtların olmadığı söz konusu ürünlerin yan etkileri bakımından ne türde tehditler içerdiği göz önünde bulundurulmalı.

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi resmi organlar tarafından duyurusu yapılan veya ruhsatı verilmiş hiçbir zayıflama çayı veya ürünü bulunmamaktadır. Bu nedenle zayıflamak için öncelikli tercihiniz detaylı bir sağlık kontrolünün ardından diyetisyeninizin hazırlayacağı program ve egzersiz hareketleri olmalıdır.

Sağlığınız için tehdit oluşturabilecek problemlere veya kaza risklerine karşı önleminizi almak için ise, hiç vakit kaybetmeden özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanabilirsiniz. Sağlık sigortası teklifi almak için hemen, online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 Sigorta Destek Hattı’nı arayın, 


Okumaya Devam Edin

Yetersiz Uyku Kilo Aldırıyor

08 Mayıs 2013 Çarşamba
Zayıflamak için yapılan diyet ve spor gibi aktivitelerin yanında uykunun da kilo vermede önemi büyük. Yetersiz uyku, yol açtığı hastalıklardan dolayı kilo almaya da sebep oluyor.

Zayıflamak İçin 10 Diyet Önerisi!

27 Şubat 2014 Perşembe

Hazırladığımız önerileri dikkate alarak yazı forma girmiş bir şekilde karşılamanız hiç de zor değil. Yeter ki bunu gerçekten isteyin ve uygulamaya geçin.

Kışın Kilo Almamak için 5 Öneri

19 Şubat 2015 Perşembe

Kış mevsiminde kilo almak daha kolaydır ve yazın bu kiloları vermek zorlaşır. Sizin için hazırladığımız önerilerle kışı kilo almadan atlatmanız mümkün.