Sağlıklı Bir Yaz için Beslenme Önerileri

Yaz aylarının gelmesi ile taze meyve ve sebzelerin artması, kış aylarında alınan kilolardan kurtulmak için beslenme şekillerimiz de değişmeye başlıyor. Hem sağlıklı kalmak, hem yazı rahat geçirmek, hem de kilo vermek için dikkat etmeniz gerekenleri sizin için derledik;

Bol Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Yaz aylarında terleme nedeni ile vücudunuz sıvı kaybediyor. Sağlığınız için bu sıvı kaybını telafi etmeniz gerekiyor. Öyle ki, sıvı alma isteğiniz olmasa bile düzenli sıvı tüketmelisiniz. Sıvı olarak öncelikle su, ayrıca süt, ayran, soda, bitki ve meyve çayları tercih edilebilir. Gazlı, şekerli içecekler ve hazır meyve suları ise tercih edilmemelidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sağlıklı Beslenmek içinKızartmalardan Uzak Durmalı

Yaz mevsiminde yağlı ve ağır yemekler yenmesi sonucu vücut dengesi bozulabilmektedir. Katı yağ tüketimi sınırlanmalı, sıvı yağ öncelikli olarak tercih edilmelidir. Yine de sıvı yağ ile hazırlanmış olsa bile, yağ miktarına dikkat edilmelidir. Sıvı yağ dahi olsa ağır kızartmalar ve yağlı soslardan uzak durulmalıdır. Yemekler hazırlanırken, haşlanma, fırında pişirme veya buğulama gibi yöntemler tercih edilebilir.

Dondurma ile Sınırlı İlişkiler

Yazın artan meyve çeşitlerinden tüketmek sağladığı vitamin açısından oldukça önemlidir. Ancak bu meyvelerin şeker oranlarının da yüksek olduğunu düşünürek diğer yollarla alınan şeker miktarının azaltılması gerekir. Tatlı yenmek istendiği zaman sütlü ve meyveli tatlılara öncelik verilmeli, hamur işi tatlılardan şiddetle kaçınılmalıdır. Her ne kadar yaz aylarında dondurmaya hayır demek çok zorsa da tüketilen miktara dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır.

Bunlara Dikkat

Sıcak hava, gıdalarda daha hızlı bakteri oluşmasına ve bozulmasına sebep olur. Bu da zehirlenmelere yol açabilir. Bu nedenle;

  • Pişirdiğiniz yemekleri mümkün olduğunca kısa sürede tüketin,
  • Açıkta satılan ve bozulma ihtimali yüksek olan yiyecekleri almayın,
  • Aldığınız meyve ve sebzeleri bol su ile iyice yıkayın ve hatta maydanoz, marul gibi yeşil yaprapraklı besinleri bir süre sirkeli suda bekletin.
  • Sadece meyve ile öğün geçiştirmeyin. Öğünlerinizi tıka basa doymadan makul miktarlarda yiyin. Fazla ve ağır yemekler yaz aylarında rahatsızlanmanıza sebep olabilir.
  • Ter ile birlikte vücutta oluşan su kaybına tuz ve mineral kaybı da eşlik eder. Bu nedenle, kalp ve tansiyon hastaları dahi, tuz alımını bir miktar artırmalıdır.
  • Serinlemek için başınıza soğuk su tutmak, çok soğuk içecekler içmek yerine, sık sık duş alın, ince, bol, açık renk ve kapalı giysiler tercih edin, normal ısıda sıvı tüketin.
  • Ve unutmayın, bebek ve çocuklar sıvı ihtiyaçları olduğunu anlamaz ve ifade edemez bu nedenle ailelerin dikkatli olması ve sık sık çocuklara su vermesi gerekmektedir. 

Hem kendinizin, hem de çocuğunuzun sağlığı için yaz aylarında bu önerileri dikkate almanızın yanında, yine de yaşanabilecek rahatsızlıklara karşı özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak size avantaj sağlayacaktır. Sağlık sigortaları konusunda uzman sigorta danışmanlarımızla görüşerek  sağlık sigortaları kapsamında güvence altında olmak için bizi 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ mızı arayın.

Benzer İçerikler

Bir Kuruş Bile Ödemeden Özel Hastanelerden Yararlanın! Özel hastanede muayene olup bir kuruş bile ödemeden çıkmak ister misiniz?...Çözüm Sigortam.net'te. Anlaşmalı özel hastanelerde yılda tam 10 kez ücretsiz muayene olma...fırsatı! Üstelik sadece muayene hizmeti değil, tahlil ve tetkikler, ameliyat hizmetleri gibi daha yüksek maliyetli tedaviler de...bedava! Artık anlaşmalı özel hastanelerde uygun fiyatlı sağlık hizmeti almak çok kolay! [widget...id="sigortamnet_tss_widget-2"] SGK'lıysanız ve yüksek primler ödemeden özel hastanelerden yararlanmak istiyorsanız...tamamlayıcı sağlık sigortası tam size göre! Tek yapmanız gereken ister telefondan ister internetten tamamlayıcı...sağlık sigortası teklifi almanız. İnternetten tamamlayıcı sağlık sigortası...teklifi
 alarak teminat ve fiyatları karşılaştırma fırsatını kullanabilir, dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek...Hattımızı arayarak telefonla poliçenizi yaptırabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ayda Kaç Liraya Mal...Olur?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kişilerin yaşları, sağlık durumları vb. nedenlerle değişiklik gösterir. Örneğin...SGK'lı, 35 yaşında İstanbul'da yaşayan bir erkeğin tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi, Sigortam.net'in...internete özel ek internet indirim avantajı ile birlikte ayda 71 TL'ye mal olur.* Bir başka örnek ise, çocuğunuzun...sağlığını ayda 52 TL'ye tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak güvenceye alabilirsiniz.* Sigortam.net'in...internet alımlarında ek indirim avantajı, prim ücretlerini daha da uygun hale getirir. Ayrıca taksitle ödeme...imkanı ile prim ücretinizi taksitlendirerek daha kolay şekilde ödeyebilirsiniz. İnternete özel indirimleri görebilmek ve...bütçenize en uygun tamamlayıcı sağlık poliçesini bulabilmek için öncelikle teklif almalısınız. Sonrasında teminatları ve...fiyatları karşılaştırarak ihtiyaçlarınıza göre sağlık sigortasını bulmak en kolayı! SGK'lıysanız ve özel hastanelerden...sağlık hizmeti almak istiyorsanız Sigortam.net'e gelin, kendinizin ve...çocuklarınızın sağlığı için hemen harekete geçin! *Teklifler, sigorta şirketlerinden yatarak ve ayakta tedavili, 9 veya 10...muayene hakkı olan tamamlayıcı sağlık sigortaları için alınmıştır. Aylık tutarlar örnek gerçek kişiler için taksitli toplam...fiyatın 12 aylık dönemdeki bir aya denk gelen prim tutarıdır. Prim tutarları sigorta şirketlerinin risk tercihleri ve kişi...özelliklerine, ödeme koşulları ve taksit sayıları ise şirketlere göre değişebilir. SGK katkı payları güvence kapsamında...karşılanmaz. https://youtu.be/F78PUT2caw4