Seyahat İzin Belgesini Kimler, Nasıl ve Nereden Alabilir?

Dünyada ve ülkemizde Corona Virüs salgının yayılmasına karşı uygulamaya konulan tedbirlerden en önemlisi seyahat kısıtlamasıdır.

Sosyal mesafeyi karantina ile kontrol altında tutmak, bu dönemde en etkili yöntem olarak belirlense de özel acil nedenlerle sınırlar arasında geçiş yapmak zorunda olan vatandaşlar için seyahat sınırlaması genişletilmiştir. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması amacıyla, yurt içine ve yurt dışına yapılacak olan zaruri yolculuklar için tüm bireylere zorunlu seyahat izin belgesi şartı getirilmiştir.
    

Seyahat İçin İzin Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Yol belgesi olarak da bilinen seyahat izin belgesi alma şartları, İçişleri Bakanlığı tarafından yönetmelikle belirlenmiştir. Yürürlükte olan şartları taşıyan kişiler, uçak ya da otobüsle şehirler arası yolculuk yapabilirler. Sağlığı ile ilgili bulunduğu yerden başka bir bölgeye sevk edilmesi gereken bireyler, doktor raporuyla izin alabilirler. Birinci dereceden akrabası ağır hasta olanlar veya aynı derece yakını virüs dışında herhangi bir nedenle vefat edenler, izin almak için başvuru hakkına sahiptir. Bulunduğu bölgeye son 15 gün içerisinde gelmiş olan fakat konaklama durumu olmayan kişiler de seyahat izin belgesi verilmesini talep edebilir.

Seyahat İzin Belgesini Kimler Alabilir?

Pandemiye karşı koruma amacıyla alınan seyahat yasağı, ülkemizin dinamiklerine göre uyarlanarak ek genelge ile valiliklere sunulmuştur. Uygulamaya istisna maddeler eklenmesinin sebebi, çeşitli nedenlerle yol belgesi alma ihtiyacı olan vatandaşların mağduriyeti ve yoğun talebidir. Bazı illerde ilçeden ilçeye geçişler de dahil olmak üzere, en az 30 büyük il ve Zonguldak sınırlarına araç girişleri ve çıkışları kontrol altındadır. Bulunduğu ilden farklı bir ilde tedavi gören ve taburcu olan hastalar evlerine dönüş için, tedavisi devam hastalar doktor raporu şartıyla başka hastaneye sevki için, önceden alınmış doktor randevusu için veya kontrol için seyahat belgesi başvurusu yapabilir. Eş veya kendi yakınının (birinci derece) cenazesine katılmak isteyenler, cenaze nakil aracına refâkat etmek isteyenler, sınırlı yolcu sayısıyla (4 kişiyi aşmayacak biçimde) özel araçla yol belgesi alabilir. Yurt dışından dönüşte karantinaya alınan ve süresi dolan vatandaşlar, askerlik görevini tamamlayıp evine dönmek zorunda olan kişiler, ceza infaz kurumundan salıverilenler, özel ve kamu kurumlarından günlü sözleşmeye daveti olanlar yol izni hakkını kullanabilirler.

Seyahat Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yol izin belgesi alma yöntemlerini güncelleyerek dijital kanallar hakkında duyuru yapan kurumdur. Kamu binalarında yığılma olmasını önlemek amacıyla birçok hizmette olduğu gibi, şu anda yol belgesi başvuru modülleri E-devlet altyapısına entegredir. Sistem hazırlanırken devreye alınan 199 Seyahat İzin Belgesi hattı, danışma ve başvuru amacıyla hizmet verir. İsteyen vatandaşlar bu hattı arayarak başvuru belgesi hakkında kişisel sorularını danışabilir. Normal şartlarda çok kısa bir süre içerisinde başvuruya onay alınıp alınmadığı öğrenilir. Hatlarda yoğunluk yaşandığı zaman, çevrimiçi E-devlet seyahat izin belgesi uygulamasını kullanabilir, sonuçları daha hızlı şekilde öğrenebilirsiniz. Seyahat şartlarını taşıyan herkes, kaymakamlık veya valilik binalarına giderek bizzat başvuru yapabilir.

e-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?
e-Devlet seyahat izin belgesi alma sürecini hızlandırmak için kullanıcılara kolaylık sağlayan arayüz sunar. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna ‘seyahat izni’ yazabilirsiniz. Sonuçlar içinden yol belgesi başvuru formu içeren sayfa tıklanarak gerekli bilgiler doldurulur. İletilen bilgiler, doğrudan Seyahat İzin Kurulu’na gönderilir. İnceleme sonucu belge hak eden vatandaşlara SMS ile bildirim yapılır. Reddedilen başvuruların olumsuz sonuçlandığı yine SMS ile öğrenilir. Belgeler gidiş ya da gidiş-dönüş olarak talep edilebilir. Gidiş belgeleri 36, gidiş-geliş belgeleri 72 saate kadar geçerlidir. Seyahat izin belgesi pdf formatında sunulur ve çıktısı alınabilir. Toplu taşıma aracıyla seyahat edecek olanlar belgeleriyle birlikte güvenlik noktasında kimliklerini teyit eder. Özel araçla yola çıkacak olanlar da belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.

Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Aldıysanız Araç Sigortalarınızı da İhmal Etmeyin!

Özel araçla seyahat izni ile yola çıkmadan zorunlu trafik sigortanızı ve kasko sigortanızı yaptırarak yolda oluşabilecek kaza ve hasar durumlarına karşı önleminizi alabilirsiniz. Trafik sigortanızın yenileme dönemi geçtiyse veya hiç yaptırmadıysanız para ve gecikme cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kasko sigortasız bir kaza ya da hasar yaşamanız durumunda ise yüksek hasar masraflarını kendi bütçenizden karşılamanız gerekebilir. Bu sebeple yolda karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara karşı en uygun fiyatlara sadece 2 dakikada ulaşmak için kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları