Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortası neleri kapsar? Seyahat sigortası teminatları nelerdir? Sigorta şirketine göre değişiklik gösteren teminatlar hangileridir? gibi soruların cevaplarını, detayları ile yazımızda bulabilirsiniz.

Seyahat sigortası alırken öncelikle tatil yapacağınız coğrafi alanı, tatilinizin başlangıç ve bitiş tarihlerini, seyahat edecek kişi sayısını belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca eğer seçimli ise teminat limitlerini ve ödeyeceğiniz primin para birimini de belirleyebilirsiniz. Bu sayede tatil için sigorta poliçenizi ihtiyaçlarınıza göre belirleyerek rahat ve güvenli bir tatil geçirebilirsiniz.

Seyahat sigortası teminatlarını detaylı olarak öğrenerek kararınızı vermenizde fayda var. Teminatlar, sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterdiği için poliçenizi oluştururken doğru bir araştırma yaparak kendinize uygun en doğru kararı verebilirsiniz. Bu kararı verebilmek için de seyahat sigortası neleri kapsar sorusunun ayrıntılarını bilmeniz ve poliçenizi ihtiyaçlarınıza göre oluşturabilmeniz önemlidir.

Sigortanızı yaptırırken dikkat etmeniz gereken detaylar için Seyahat Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Seyahat sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortası teminatları ve limitleri sigorta şirketleri arasında değişiklik göstermektedir. Bu açıdan seyahat sigortası neleri kapsar sorusunun cevabı her sigorta şirketi için farklılıklar gösterebilmektedir. Bir hasar anında sahip olduğunuz poliçede var olan teminatlara göre hasar ödenmektedir. Dolayısıyla ihtiyacınız olan teminatları belirlemeniz çok önemlidir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda seçebileceğiniz seyahat sigortası teminatlarını yazımızdan detayları ile öğrenebilirsiniz.

Seyahat Sigortası Teminatları

Kaza sonucu vefat
Bu teminat, sigortalının kaza sonucu vefat risklerini kapsar. Bu teminatın alınması durumunda lehdara (sigorta tazminatından yararlanacak kişiye) poliçede belirtilen limitler dahilinde tazminat ödenir.

Kaza sonucu sürekli sakatlık
Sigortalının kaza sonucu tam veya kısmi olarak kalıcı sakat kalması halinde poliçede belirtilen limitler dahilinde kendisine sakatlığının derecesine göre tazminat ödenir.

Yurt dışındaki tatil süresince hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri
Sigortalı yurt dışı seyahati sırasında önceden var olan ya da kronik hastalıklar dışındaki bir nedenden dolayı hastalanabilir. Kaza geçirmesi durumları da meydana gelebilir. Bu durumlarda hastane, ameliyat ve tedavi masrafları bu teminat kapsamında karşılanır.

Tatil sırasında hastalanma veya yaralanma halinde uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri
Sigortalının hastalanması veya yaralanması halinde ambulans ve refakatçi doktor giderleri bu teminat kapsamında karşılanır.

Acil ilaç getirilmesi veya gönderilmesi giderleri
Sigortalının tatil yaptığı yerde bulunmayan ilaçların ilgili doktor tarafından acil olarak yazılması ve sigortalıya gönderilmesi ile ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.

Yurtdışı tatili sırasında hastalık veya yaralanma nedeniyle konaklama süresinin uzatılmasına bağlı giderler
Sigortalının daimi ikamet ettiği ülke dışında hastalanması veya yaralanması durumunda, daimi ikamet ülkesi dışında kalış süresinin uzaması, hastalık veya yaralanma sonucu olduğu ilgili doktor tarafından belgelenirse, otel veya diğer konaklama giderleri bu teminat kapsamında karşılanır.

Konaklama süresinin uzadığı durumlarda aile üyelerinden birinin hastanenin bulunduğu yere seyahat giderleri
Sigortalının, hastanede belirli bir süreden fazla kalmasının gerektiği durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda ikamet ülkesinde hastanenin bulunduğu yere yapacağı seyahat masrafları ve yurt dışında hastanenin bulunduğu yere yapacağı tatil masrafları bu teminat kapsamında karşılanır.

Seyahatteyken sigortalının evinde meydana gelebilecek bir hasar sebebiyle eve geri dönüş masrafları
Sigortalının tatili esnasında evinde meydana gelebilecek hırsızlık, kapı ve pencerelerin zorlanması, yangın veya patlama sonucunda oturulamaz hale gelmesi ya da fazla zararın ortaya çıkması durumlarında hasar karşılanır. Artı olarak eve geri dönüş masrafları bu teminat kapsamında ödenir.

Seyahat süresince yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları
Sigortalının seyahati süresince yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları karşılanır.

Yolculuk süresinde vefat halinde cenazenin yurda nakli ve eşlik edenlerin geri dönüş organizasyonu ve giderleri
Sigortalının vefatı halinde cenazenin yurda nakli ve eşlik edenlerin geri dönüşleri ile ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.

Teminat konusu tüm haller ile ilgili acil mesajların gönderilmesi giderleri
Sigortalının talebi üzerine yukarıdaki tüm teminatlar kapsamındaki konularla ilgili olarak acil veya gerekli mesajların gönderilmesi ile ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.

Seyahat esnasında kayıp bagajın bulunması halinde sigortalının evine veya seyahat için tasarlanan varış yerine gönderilmesi giderleri
Sigortalının seyahati esnasında bagajının kaybolması halinde, bagajının bulunmasıyla ilgili yardım ve varış yerine ulaştırılmasıyla ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.

Tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini
Tarifeli uçuşlarda bagajın kaybolması ve 24 saat içinde bulunamaması halinde hava yolu şirketinin kayıp raporu şartı ile acil kişisel ihtiyaçlar bu teminat kapsamında karşılanır.

Sigorta Şirketine Göre Farklılık Gösteren Teminatlar

Genel bilgi servisi: Aşağıda belirttiğimiz genel bilgi servisi kapsamındaki seyahat sigortası teminatları sigorta şirketleri arasında farklılık gösterir.

 • • Tercüme bürolarının bilgisini verme,
 • • Avukat referansı,
 • • Ulaşım, tarife ve aktarma bilgileri,
 • • Seyahat bilgileri,
 • • Büyükelçilik ve konsolosluk bilgileri,
 • • Rezervasyon bilgileri,
 • • Turistik bilgiler,
 • • Yurt dışı tatilleri esnasında hastalık ve kaza gibi durumlarda acil ihtiyaçların karşılanabilmesi için nakit avans verilmesi,
 • • Vefat, doğal afet, mahkeme tanıklığı çağrısı, önemli bir kaza ve tıbbi müşahade gibi nedenlerle seyahatin iptal hallerinde iptal masraflarının karşılanması,
 • • Tatil süresince hukuki danışmanlık ihtiyacının organizasyonu,
 • • Sigortalının üzerinde bulunan para, çek veya seyahat çekinin üçüncü kişiler tarafından gasp ve hırsızlığının poliçenin teminat limitleri çerçevesinde tazmini,
 • •Sigortalının kaza sonucu üçüncü şahıslara verebileceği bedeni veya maddi zararların poliçenin teminat limitleri çerçevesinde karşılanması.

 

Güvenli ve keyifli bir tatil için seyahat sigortanızı yaptırın. Sigortam.net’in en uygun seyahat sigortası teklifleri için başvuru adımlarını doldurmanız yeterli. En uygun fiyatlar için Sigortam.net‘ten teklif alın.

Müşteri Yorumları