Seyahat Sigortası Yaptırmayan Tur Şirketi Yandı | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Seyahat Sigortası Yaptırmayan Tur Şirketi Yandı

TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği)  seyahat sigortası yaptırmayan şirketlere yaptırım uygulamak adına sigorta uygulamayan şirketin belgesini iptal edeceğini duyurdu. 

2007’de çıkarılan yasa ile seyahat acentalarına, yurtiçinde satılan paket turlar için seyahat sigortası zorunluluğu getirildi, ancak bu zorunluluğun üzerinden 7 sene geçmiş olmasına rağmen, büyük tur şiketleri dışında kalan birçok tur şirketi, maliyetleri kısma amacıyla hala yasaya uymayabiliyor. Tüketiciler ise talep etmiyor.

Seyahat sigortası ile yurt içi ve yurt dışı seyahatleriniz güvende!

Seyahat Sigortalı Sayısı Bilinmiyor

Ağır yaptırımlar uygulansa da birçok sigorta şirketinin halen yaptırmadığı seyahat sigortasının geçen seneki poliçe oranına baktığımızda; 12 milyon kişi seyahat ederken bunun sadece %30’unun seyahat sigortası ile sigortalandığı görülüyor. 2014 yılına baktığımızda ise; 15 milyonluk turizm hareketi beklenirken bunun ne kadarının sigortalandığı ise henüz net değil. 

TÜRSAB bu konuyla ilgili; ‘’Seyahat acentalarının sigorta poliçelerini birliğe gönderme zorunluğu olmadığından, bu sayı hakkında bilgi sahibi olunması mümkün değildir.’’ açıklamasında bulundu.

TÜRSAB tarafından yapılan açıklamada, yasa ile paket tur kapsamında düzenlenen seyahatlerin sigorta yaptırma zorunluluğunu belirterek ‘’Yaptırılmaması halinde basit hali ile seyahet firmasının belgesinin iptali ve faaliyetinin durdurulması söz konusu.'' dedi. TÜRSAB aynı zamanda bayram tatili öncesi seyahate çıkacakları sigorta poliçelerini istemeleri konusunda da uyardı.

Turizm şirketleri, paket tur kapsamı içerisinde düzenledikleri tüm seyahatleri sigortalatmak zorunda. Bu kapsamdaki sigorta; tur şirketinin iflasından 5 yıldızlı otel beklentisiyle gidip 3 yıldızlı konaklatmaya, uçak ile seyahat edileceği bilgisi verilmesine rağmen otobüsle seyahat ettirmeye kadar tüketicileri mağdur edecek tüm riskleri içeriyor. 

Sigorta; seyahat acentelerinin vereceğini taahüt ettiği hizmeti iflası da kapsamak üzere yerine getirememesi ve belirttiği şekilde vermemesi-verememesinden kaynaklanan sorumlukları teminata alıyor. Bu bağlamda sigorta şirketlerinin sorumluluğu da en az seyahat şirketi kadar önemli oluyor ve sigorta sahibi, sigorta kapsamında yer alan zararı ilgili sigorta şirketinden talep ediyor.

Seyahat şirketleri, paket turu müşteri ile buluşturduğu andan itibaren sigorta poliçesini de vermek zorunda. Sigorta yaptırmayan tur şirketinin yasalarca faaliyet ruhsatı iptal ediyor.

Eğer bireysel olarak bir seyahate çıkacaksanız mutlaka seyahat sigortası başvurusu yapın, seyahat sırasında başınıza gelebilecek sağlık sorunlarını, sağlık giderlerini seyahat sigortası poliçeniz ile hızlıca giderin.


Benzer İçerikler

Seyahat Sigortası Yaptıranların Oranı Her Geçen Gün Artıyor

TUİK'in verilerine göre ülkemizdeki seyahat sigortası yaptıranların oranı her geçen gün artış gösterirken, yurtdışına çıkma sebeplerimiz ise oldukça şaşırtıcı.

Devamını Oku

Groupama Sigorta “SMART” Seyahat Sağlık Sigortası

Groupama Sigorta, Yurtdışı Klasik ve VIP Seyahat Sağlık ürünlerine SMART” Seyahat Sağlık Sigortası’nı da ekledi. “SMART” Seyahat Sağlık Sigortası, eğitim amacıyla yurtdışına giden ve seyahat süresi minimum 6 ay ile 1 yıl olan öğrencileri kapsıyor.

Devamını Oku

Aksigorta ile Yurtdışı Tatillerinizde Güvencede Olun!

Tatilinizi huzurlu, keyifli ve güvenli bir şekilde geçirmek sizin elinizde. Seyahat sigortanızı en uygun fiyatlarla yaptırın, tatilinizin tadını çıkarın.

Devamını Oku