Yeşil Pasaportlular Sigorta Yaptırsın

16 Ağustos 2010
Hürriyet
 
Ablasını ziyaret için Almanya’ya gelen, ancak geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden yeşil pasaport sahibi öğretmen Fatma Kırlar olayı, yurtdışında ani hastalık durumunda hastane masrafları sorununun çözüme kavuşturulması gerektiğini gündeme getirdi.
 
ALMANYA’nın Münih kentinde yaşayan ablasını ziyarete gelen, ancak kalp krizi sonucu yoğun bakıma yatan ve iki hafta sonra hayatını kaybeden İngilizce öğretmeni Fatma Kırlar olayı, hastane masraflarını kim ödeyecek sorusunu gündeme getirdi. Öğretmen Fatma Kırlar’ın bağlı bulunduğu Emekli Sandığı, Alman hastanesine “Önce aile ödesin, sonra çaresine bakarız” yanıtını vermiş, hastane bunun üzerine masrafları aileden talep etmişti. Öğretmen Fatma Kırlar’ın acil olarak kaldırıldığı ilk hastane iki gece için 2 bin 800 Euro masraf çıkarırken, ambülans da aileye 571 Euroluk fatura gönderdi. Fatma Kırlar’ın yaklaşık iki hafta yoğun bakımda kaldığı Haar Hastanesi'nin ise ne kadar masraf çıkaracağı bilinmiyor.
 
 

Pasaport ve Vize Kolaylığı

 
Olayın çözüme kavuşturulması için Türk ve Alman makamları nezdinde girişimlerde bulunan Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin, bir basın bildirisi yayınlayarak, iki ülke yetkililerini bu sorunu çözüme kavuşturmaya çağırdı. Öğretmen Fatma Kırlar’ın Adana’da yaşayan annesinin pasaport ve vize işlemleri zaman aldığı için kızıyla vedalaşmaya yetişemediğini belirten Dr. Yaşar Bilgin şöyle dedi: “Bu olay iki önemli sorunu gündeme getirdi. Ölüm olayının kısa bir zamanda gerçekleşmesi vize ve pasaport işlemlerinde kolaylık sağlanması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
 

Kontrol Edilmiyor

 

Türkiye’den Avrupa’ya, bilhassa Almanya’ya tatile gelen insanlarımız, tıpta akut dediğimiz acil hastalık olaylarında zorluklarla karşılaşıyor. Örneğin kazalar, beklenmeyen kalp krizleri, beyin kanamaları ve zehirlenmeler gibi. Sağlık kurumlarının bu tür olaylarda hastayı tedavi etmek mecburiyeti var. Ancak masrafların ödenmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle, vize verilirken, ADAC ve benzeri kurumlarda yurdışı sağlık sigortası yaptırılması isteniyor.” Yeşil pasaport sahipleri vizeye tabi olmadığı için, seyahat sigortası yaptırıp yaptırmadığının kontrol edilmediğini hatırlatan Dr. Yaşar Bilgin, en büyük sorunun burda yaşandığını kaydetti.
 

Gündeme Getireceğiz

 
Dr. Yaşar Bilgin, yeşil pasaportla Avrupa’ya seyahat eden kişilerin yakınlarını, acil durumlarda büyük sorunlarla karşılaşmamak için dikkatli olmaya çağırdı ve şu tavsiyelerde bulundu: “Seyahat sigortası çok önemli. Miktar yüksek değil. Gelecek kişinin mutlaka seyahat sigortası yaptırmasını sağlayın. Acil hastalık olaylarında masrafları seyahat sigortası üstleniyor.
 
İkinci bir sorun ise pasaport ve vize işlemleri. Böylesi acil durumlarda insani bir durum olduğu için öncelik tanınmalı, pasaport ve vize işlemleri ivedilikle yapılmalıdır. Biz bu konuyu hem Alman hem de Türk yetkililer düzeyinde gündeme getireceğiz.”
 

Yeşil Pasaport Kime Verilir?

 

Yeşil pasaport Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yüksek düzeyli devlet görevlilerine verilen 'hususi' pasaport türüdür. Bu pasaport sahipleri bir çok ülkeye önceden vize almaksızın giriş yapabilirler. Schengen Antlaşması'nı imzalayan hemen her ülke için bu kural geçerlidir. Yeşil pasaport TBMM eski üyeleri, eski bakanlar, 1., 2. ve 3. derece memur ve kamu görevlilerine ve bunların emeklilerine verilir. Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanları, İl ve İlçe Belediye Başkanları ve ilk kademe belediye başkanlarına çalıştıkları süre boyunca verilmektedir. Bunlara ek olarak, yeşil pasaport hakkı olan kişilerin eşlerine, 18 yaşını doldurmamış erkek çocuklarına ve bekar olan ve çalışmayan kız çocuklarına da yeşil pasaport verilir.

Okumaya Devam Edin

Jolly Tours 2010 Hedefi

Jolly Tours Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar ve Genel Müdür Figen Erkan: 2010 yılında yüzde 35’lik artış hedeflediklerini söyledi.

Yanar Döner Sigorta!

İzlanda'da patlayan ve külleri global hava trafiğini bile hala felç etmeye devam eden volkan, sigortacılara yeni bir iş kapısı yarattı.

Turizm Şirketleri Zorunlu Olmasına Karşın Paket Tur Sigortasını Yaptırmıyor

2007'de uygulamaya giren paket tur sigortasını, maliyeti artırdığı gerekçesiyle sadece birkaç seyahat acentesi yaptırıyor. Sigortacılar mali yapısı güçlü şirketlere teminat veriyor.