Seyahat'e çıkanların %22 ila %64'ünde seyahatle ilişkili bir hastalık görülüyor.- Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Seyahat’e çıkanların %22 ila %64’ünde seyahatle ilişkili bir hastalık görülüyor

Yapılan araştırmalarda her yıl farklı bir ülkeye seyahat eden kişilerin yüzde 10’unun ülkelerinde döndükten sonra doktora başvurduğu belirlendi. Bu başvuranların yüzde 1’lik bir kesiminin ise hastanede yatmayı gerektiren bir rahatsızlığı olduğu ortaya çıkmış. 
 
Özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılar, gebeler veya kronik hastalığı olan kişiler seyahat sırasında hastalık riski olan gruplar olarak değerlendiriliyor. Seyahat hastalıklarına yakalanma açısından en fazla risk taşıyan bölgeler ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından Orta ve Uzak Doğu, Afrika ve Latin Amerika olarak belirlenmiş.
 

Seyahat sırasında alınacak temel önlemler neler?

 
Bir kaç basit önlemi aklımızda bulundurarak, sehayat sırasında sağlıkla ilgili riskleri en aza indirebiliriz.
 
Giysiler: Sinek ve böcek sokmalarını engellemek için uzun kollu giysiler giymek, mümkünse yanınızda sinek kovucu vücut spreylerinden bulundurmak. Klima olmayan ortamlarda yatarken cibinlik kullanmak da sinekleri uzak tutmak için etkilidir. 
 
Yiyecekler: Açıkta satılan yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Ayrıca normalde yenenler dışında değişik yiyecekleri tadarken de dikkatli olunmalıdır. Değişik bir yiyecekle karşılaşıldığında önce az miktarda tadına bakılıp, herhangi bir rahatsızlık oluşmazsa yenmeye devam edilebilir. 
 
Önceden pişmiş ve oda sıcaklığında bekleyen yiyecekler yerine yeni piştiğinden emin olunan taze yemekler yenmelidir. Çiğ ve az pişmiş yumurta da zehirlenmeye neden olabilir. 
 
Su içerken de aynı kurallara dikkat etmek önemlidir. Mümkün olduğunda kapalı şişelerde satılan sulardan içmek sağlık açısından koruyucudur. 
 
Aşılar: Dünya Sağlık Örgütü’nün bazı ülkelere giderken yapılmasını zorunlu tuttuğu aşılar vardır. Bugün için zorunlu tutulan tek aşı sarı humma aşısıdır. Sarı humma Afrika’nın ekvator çevresindeki tropikal bölgelerinde ve Amerika’nın orta ve güney bölümlerinde bulunmaktadır. Aşılamayla seyahat edenleri korumakla birlikte duyarlı ülkelere sarı humma hastalığının gelmemesi de amaçlanmaktadır. Seyahatten en az 10 gün önce yapılması ve seyahat sırasında yapıldığına dair belgenin taşınması zorunludur.
 
Meningokok aşısı için ise, Suudi Arabistan tarafından hac ve umre dönemlerinde seyahat edeceklere yaptırılma zorunluluğu getirilmiştir. Seyahatten en az 10 gün önce yapılmış ve 3 yıldan uzun süre geçmemiş olmalıdır.
 
Zorunlu aşıların yanı sıra herkesin belli periyotlarda olması gereken rutin aşılar bulunmaktadır. Aşılama takviminde bulunması gereken aşılar seyahat öncesi gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir. Örneğin tetanoz aşısı yapılışının üzerinden 10 yılı geçti ise, mutlaka tekrarı yapılmalıdır.
 
Bunlar dışında gidilen ülkelerdeki koşullara bağlı olarak, oluşabilecek riskler de değerlendirilerek gerekli aşıların yaptırılması önerilmektedir. 
 
 
Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yer ve yaşam koşulları hakkında detaylı bilgi edinmeniz sizin ve ailenizin sağlığı için önemlidir. Ortaya çıkabilecek riskli durumlara karşı özel sağlık sigortanızı ve seyahat sigortalarınızı yaptırmayı ihmal etmemenizi öneririz. Yurtdışında da tedavi masraflarını karşılayan özel sağlık sigortaları hakkında bilgi almak için Sigortam.net uzmanlarına başvurabilirsiniz. 

Benzer İçerikler

Sonbaharda Enerjinizi Yenilemenin 10 Yolu

Sıcak ve uzun yaz günleri artık geride kaldı. Pek çok kişi için hüzün ve sararıp dökülen yapraklar demek olan sonbahar, aslında kendinizi yenilemek için de yeni bir fırsat.

Devamını Oku

Bayındır Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile anlaşmalı olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi kolaylaştırın. Bayındır Sağlık Grubu Bayındır Sağlık Grubu, 15 Temmuz 1992’den bugüne Bayındır Hastanesi Söğütözü, Bayındır Hastanesi Kavaklıdere, Bayındır Diş Klinikleri, Bayındır Tıp Merkezi ve Bayındır Hastanesi […]

Devamını Oku

Volvo S40 Kasko Sigortası

Volvo S40 aracınız için en uygun kasko sigortası fiyatlarına Sigortam.net'ten kasko fiyat hesaplaması yaparak, 3 dakikada ulaşmanın keyfini yaşayın. 

Devamını Oku