SGK'dan Büyük Değişiklikler

Sağlık Uygulama Tebliği’nde yeşil kartılardan yurtdışında tedavi olan hastalara, gazilerden şeker hastalarına kadar herkesi ilgilendirecek çok önemli değişikliklere gidildi. Değişiklikler ile bazı hastalıklar için yurtdışından temin edilen ilaç sayısı arttırıldı, bürokrasi azaltıldı, ödemeler konusunda eşitliğe gidildi, sağlık hizmetlerine ilişkin pek çok kısıtlama devre dışı bırakıldı.

Yeşil Kartlı Vatandaşlar için Önemli Değişiklikler

Yeşil kart sahibi vatandaşların tedavi göreceği sağlık kurumları ağı genişletilirken, bazı ilaçların da hastaneler tarafından temin edilmesi ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Bu değişiklikler şu şekilde sıralandı:
– Önceki dönemlerde bir üniversite hastanesinde tedavi gören yeşil kartlı, hiçbir durumda başka bir üniversite hastanesine sevk edilemiyordu. Bu kişiler yeniden Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneden sevk almak zorundaydı. Yeni düzenleme ile birlikte bu kısıtlama ortadan kalktı. Artık yeşil kartlılar bir üniversite hastanesinden bir diğer üniversite hastanesine sevk olunabilecekler.
– Yeşil kartlılar soba zehirlenmesi veya vurgun gibi solunum yollarını etkileyen sağlık sorunlarında uygulanan “hiperbarik oksijen tedavisi” için sağlık kurumlarına doğrudan başvurabilecek.
– Kadavradan organ nakli olunacak yeşil kartlı hastalar, bunun için özel sağlık sunucularına doğrudan başvurabilecek. Organ nakli bedelini devlet karşılayacak.
Organ nakli ve sonraki süreçte kontrole gidecek olan yeşil kartlılar, üniversite hastanelerinden hizmet alabilecek.
– Yeşil kartlı vatandaşlar artık GATA, Haydarpaşa GATA ile TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’ne giderek tedavi olabilecekler.

Gaziler için Önemli Değişiklikler

Şehit yakınları ve gaziler için yapılan düzenlemeler çoğunlukla ödeme ile ilgili. Ayrıca gaziler için protezler ile ilgili düzenlemeler de bulunuyor.
– Önceki dönemlerde şehit yakınları ve gaziler, özel hastanelerde ilave ücret ödüyordu. İlave ücreti ödememek için ancak devlet hastanesinden sevk almaları gerekiyordu. Yeni düzenleme ile artık şehit yakınları ve gaziler özel hastanelerden de ücretsiz hizmet alacaklar.
– Terör olayları sonrasında gazi olan kişiler için özel üretilen yüksek teknoloji ürünü protezlerin (akülü tekerlekli sandalye, biyonik el gibi) bu kişilere ulaştırılması kolaylaştırıldı. Düzenleme ile aynı zamanda gazilerin yaşam standartlarını yükselten protezlere de daha kolay ulaşmaları sağlanacak.

Şeker Hastası Olanlar için Önemli Değişiklikler

– Şeker hastaları için piyasada bulunması güç olan ilaçların fiyatları yeniden düzenlendi. Buna göre şeker hastaları geçen yıl karar verilen 266 ürünün yanına eklenen 45 ürünü de artık daha ucuza alabilecek.
– Şeker ölçüm çubuklarının sayısı da arttırıldı. Buna göre Oral Antidiyabetik tedavi gören Tip-2 diyabet hastaları, önceki dönemlerde 6 ayda 50 şeker ölçüm çubuğu alabilirken artık 3 ayda 100 şeker ölçüm çubuğu alabilecek.
Yurtdışı Tedavi
Yeni düzenlemeler ile beraber SGK yurtdışında tedavi gören hastalara da büyük kolaylıklar getiriyor.
– Yurtdışında tedavi alan hastaların daha önce yalnızca hastalıklarına ait bedel SGK tarafından ödenmekteydi. Bundan sonra hastalık ile ilgili diğer bedeller de ödenebilecek.
– Yurtdışından getirilen ilaçlar listesine de 13 yeni ilaç eklendi. İlaçların seçiminde özellikle kanser ve kalıtsal hastalıklara öncelik verildi.

Sağlık Bürokrasisi Azaltıldı

Hastaların daha hızlı hizmet alması adına sağlık bürokrasisinde bazı kolaylıklar getirildi.
– Daha önce hastalar doktora gittiklerinde aldıkları reçete ile 3 aylık ilaç ihtiyaçlarını karşılayabiliyor, yeni ilaç için tekrar doktora gitmeleri gerekiyordu. Artık hastalar doktora gitmeden ikinci üç ayın ilaçlarını doğrudan eczaneden alabilecek.
– Kurum Maluliyet Birimi tarafından yapılan sevklerde önceki dönemlerde 3 iş günü içinde sağlık sunucularına müracaat etme şartı vardı. Artık bu süre 10 gün.
– Organ bağışı yapmak isteyen hastaların başka bir ile gitmeleri söz konusu olursa yol, gündelik ve refakatçi masrafları SGK tarafından karşılanacak.
– Omurga cerrahisi ve artoplasti için gerekli tıbbi malzemelerin masraflarının geri ödenmesi için daha önce ISO 3485 Belgesi isteniyordu. Artık bu belge istenmeyecek. Ayrıca biyomedikal testi ve biyouyumluluk testi belgeleri de kaldırıldı. Böylece bürokrasi azaltılarak daha hızlı hizmet alınması sağlanması amaçlanıyor.
– SGK tarafından sağlanan protez malzemelerinin ve ortezlerin sayısı arttırıldı.
– Ağız ve diş tedavisinde kullanılan bazı maddeler (greft gibi) hasta tarafından temin ediliyordu. Bundan sonra bu maddeleri hastaneler temin edecek.
Tıbbi malzeme masrafları ödemesi daha önce illere göre farklılık gösteriyordu. Yeni düzenleme ile bu uygulama da sonlandırıldı.
Meslek hastalıkları ile ilgili düzenlemeler de hastaların lehinde. Meslek hastalığı bulunan kimse daha önce en az ikinci basamaktan sevk almak zorundayken artık aile hekimi tarafından sevk edilse bile SGK’dan parasını alabilecek.
– Meslek hastalığı bulunan kişiler ayrıca birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlardan kontrol amaçlı sevk alabilecek.


Sigortam.net üzerinden farklı sigorta şirketleri tarafından verilen özel sağlık sigortası fiyatları tekliflerini görüntüleyebilirsiniz. Bütçenize en uygun sağlık sigortası ürününü seçerek kendinizi ve ailenizi koruma altına alın, tüm kamu hastaneleri ve anlaşmalı özel hastanelerin sağlık hizmetlerinden faydalanın. Hemen www.sigortam.net internet sitesi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden sigorta sorgulama yapın, özel sağlık sigortası poliçeniz ücretsiz adresinize gelsin.

Müşteri Yorumları