Sıfır Araç Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her geçen yıl otomobile duyulan ihtiyaç artarken otomobil üreticileri de birçok özelliği bulunan araçlar üretiyorlar. Bunun beraberinde de otomobil alırken dikkat edilmesi gereken konular önem kazanıyor. Bu noktada satın alacağınız aracı ne amaçla kullanacağınız, temel kriterin bütçeniz mi, yoksa ihtiyaçlarınız mı olacağı gibi konularda karar vermek önemli. O halde sıfır araç satın alırken nelere dikkat etmek gerektiğine adım adım bakalım.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Sıfır Aracın Hangi Özellikleri Ne İşe Yarar?

Sıfır araç satın almadan önce size uygun otomobilleri ve özelliklerini bayiye gitmeden önce bilmenizde fayda var. Arayışınızı sürdürürken internet forumlarından, sosyal medya platformlarından, söz konusu markanın kendi sitesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Cevaplamanız gereken bazı sorular şunlardır:

 • Ne tür bir araç istiyorsunuz?
 • Piyasada hangi araçlar yer alıyor?
 • Almayı düşündüğünüz aracın kronik sorunları var mı?
 • İstediğiniz aracı/modeli satın alan kişilerin olumlu ve olumsuz yorumları neler?
 • Duyurulan özellikler gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu?

Manuel Vites mi, Otomatik Vites mi?

Araç kullanımında; güvenli sürüş, konfor, yakıt tüketimi, manevra kabiliyeti gibi ayrıntılar düşünüldüğünde vites seçimi, sıfır araç satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir.

 • Manuel Vites: Diğer adı düz vites olan manuel vitesli otomobilin maliyeti daha düşüktür. Sürücünün araca daha fazla hakim olmasını sağlar. Çalışma esnasında devir değişiminde daha az motor gücüne ihtiyaç duyduğu için yakıt sarfiyatı otomatik vitesli araçlara göre daha azdır. Diğer yandan otomotiv endüstrisi geliştikçe otomatik vitesler de yakıt tasarrufu için oldukça elverişli hale gelmekte. Ancak şu an için manuel vitesin bu konuda başarısı sürüyor.
 • Otomatik Vites: Manuel vitesli araçlara göre konforlu ve pratik kullanımlıdır. Birçok markada otomatik vitesli araçların emisyon değerleri düşüktür. Bu da çevre kirliliğine katkısının az olduğu anlamına gelir. Ancak genellikle yakıt tüketimi manuel vitese göre fazladır. Değişim ve onarım maliyetleri de karmaşık yapıları nedeniyle daha yüksektir.

Yakıt tüketimini ilk sıraya koymayan ve araca tam hakim olmak isteyenler için düz vites daha uygun olabilir. Aracı daha çok şehir içinde kullanmayı düşünen ve sürüş sırasında pratik bir kullanım deneyimi yaşamak isteyenler için ise otomatik vitesli araçlar daha doğru bir tercih olabilir.

Yakıt Türü Ne Olmalı?

Alacağınız aracın yakıt türü, sıfır araç alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü aracın yakıt türü, yakıt tüketimi ve sürüş anındaki tepkileri etkiler. Hangi yakıt türünün sürüşü ne şekilde etkilediğini ise aşağıdan göz atabilirsiniz.

 • Dizel Araçlar: Dizel yakıt sistemine sahip motorlu araçlar benzinli araçlara göre yaklaşık %30 daha az yakıt tüketimi sağlar. Diğer yandan dizel motorların yakıt sistemleri diğer yakıtlı motorlara göre daha hassastır ve bakım masrafları yüksektir. Satış fiyatları ise benzinli araçlara göre fazladır.
 • Benzinli Araçlar: Benzinli araçların genellikle yakıt tüketimi; dizel, LPG ve hibrit araçlara göre daha fazladır. Fakat benzinli araçların fiyatları, dizel ve hibrit yakıt türüyle çalışan araçlara göre daha uygundur. Benzinli araçları kullanırken yaşayacağınız sorunların bedeli de çoğu zaman dizel, hibrit ve LPG gibi yakıtlı araçlara nazaran daha azdır.
 • Hibrit Araçlar: Kullanımı son yıllarda artışa geçen hibrit araçların yakıt tüketimi ve emisyon değerleri diğer otomobillere göre oldukça düşüktür. Bu durumda doğaya daha az zarar verdiğini söylemek mümkün. Ayrıca bir destek motoruna sahip oldukları için daha geç yıpranırlar. Hibrit araçların olumsuz özelliklerinden biri ise satış fiyatlarının yüksekliğidir. Tamir ve bakım masrafları da daha fazla olabilir.
 • LPG’li Araçlar: LPG’li araçlar uzun mesafeler katedilecekse benzinli ve dizel araçlara göre daha ekonomiktir. Ancak her araca LPG takılmaz. Eğer araç ve LPG kiti birbirine uyumlu değilse performans düşüklüğü yaşanabilir. Yine de doğru bir eşleşmede uzun yolculuklar için iyi bir seçim olabilir.

Ekonomik kaygınız yoksa, aracınızı şehir içinde ve daha az kullanacaksanız benzinli araç seçimi doğru olabilir. Ancak şehirlerarası yolculuklar ve uzun vadede kullanım için hibrit, LPG veya dizel araç tercih edebilirsiniz. Çünkü aracı alırken vereceğiniz ekstra ücreti ve araç sonrası çıkacak masrafları bu şekilde amorti edebilirsiniz. Hangi Yakıt Tüketimi Daha Ekonomik? Dizel mi, LPG mi, Benzin mi? yazımızdan yakıt özellikleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Test Sürüşü Yapmayı Unutmayın!

Teoride size uygun olduğunu düşündüğünüz araç, pratikte hiç de beklediğiniz gibi olmayabilir. Bu noktada seçtiğiniz aracı almadan önce onunla bir test sürüşü yapmanız yararınıza olacaktır. Test sürüşü sırasında ise şu soruları cevaplamayı unutmayın:

 • Motor sesi araç içine ne kadar ulaşıyor?
 • Aracı kullanırken rahat hissediyor musunuz?
 • Vites kullanımı rahat mı?
 • Direksiyon tepkisi yerinde mi?
 • Rampalarda araç zorlanıyor mu?
 • Araç yüksek hızda giderken klima gibi özellikleri performans düşüklüğü yaşıyor mu?

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

İmzayı Atmak İçin Acele Etmeyin!

Birçok insan, direkt fabrika çıkışlı olduğu için sıfır araçların hiçbir sorunları olmadığına inanır. Ancak sıfır araçlar üretim hatalarından dolayı hasarlı olabilir ya da fabrikadan bayilere taşınırken zarar görmüş olabilir.

Araçta çizik, boya, göçük gibi kusurların olup olmadığından emin olun. Ayrıca araç kullanım kılavuzunda yer alıp araçta yer almayan kriko, stepne, şase no, motor no, yangın tüpü gibi küçük görünen ama önemli ekipmanların varlığını kontrol edin. Ek olarak satın alım işlemini tamamlamadan önce fatura, garanti belgesi, vergi makbuzları gibi dokümanları dikkatlice incelemeniz önemli.

Son Adım: Kasko ve Trafik Sigortası Yaptırmayı Unutmayın

Sıfır bir araç satın aldıktan sonra trafik kazası ihtimaline karşı kendinizi güvence altına almanız gerekir. Bu noktada Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortanızı yaptırmanız yararınıza olur.

Zorunlu Trafik Sigortası, trafik kazası sonucunda karşı tarafa verilen hasarın bedelini güvence altına alır ve her araç sahibinin yaptırması şarttır. Kasko Sigortası ise trafik sigortasının aksine bir trafik kazası sonunda kendi aracınızı güvence altına alır. Ayrıca aracınızın hasara uğramasının yanında çalınması gibi sorunlar da yine kasko teminatları arasında yer alır.

Bunlara ek olarak Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası arasındaki farkı ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorsanız sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Müşteri Yorumları