Sıfır Araç Almak İsteyenlere Öneriler

Yeni bir araba almaya karar verdiniz ve sıfır olsun istiyorsunuz. Sektördeki uzmanlar da bütçeniz yeterli ise sıfır araç almanızı öneriyorlar. Sıfır araba üretici firma garantisi ile yola çıkacağından, ikinci el araçlara göre daha güvenilir olmasının yanı sıra sıfır bir aracı geçmişi hakkında şüphe duymadan uzun süre konforlu bir şekilde sürebilirsiniz.


Sıfır Araç Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sıfır Aracın Markası: Almak istediğiniz aracın markasına ve modeline karar vermediyseniz, hemen galerileri gezmeye başlamak kafa karışıklığı yaratabilir ve tüm modeller arasında bunalabilir ve yanlış yönlendirilebilirsiniz. Bunu önlemek için öncelikle internetten araştırma yapabilir ve en azından kafanızda bir takım öncelikli seçenekler oluşturabilirsiniz. İnternette araç performanslarını ve fiyatlarını karşılaştırabileceğiniz bir çok web sitesi yer almakta.
Sıfır Aracın Özellikleri: Hangi arabayı alacağınıza karar vermediyseniz şu özelliklere göre seçiminizi yapabilirsiniz:
Benzinli mi dizel mi? Dizel otomobillerin satış fiyatları biraz daha fazla olsa da, bir dönem sonra yakıt tasarrufu ile fark kapanabilir. Genel bir ölçü olarak yılda yapacağınız kilometre 10 binin altındaysa benzinli bir araba sizin için daha avantajlı olabilir.Yeni bir araba almaya karar verdiniz ve sıfır olsun istiyorsunuz. Sektördeki uzmanlar da bütçeniz yeterli ise sıfır araç almanızı öneriyorlar. Sıfır araba üretici firma garantisi ile yola çıkacağından, ikinci el araçlara göre daha güvenilir olmasının yanı sıra sıfır bir aracı geçmişi hakkında şüphe duymadan uzun süre konforlu bir şekilde sürebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Otomatik mi, manuel mi, triptonik vitesli mi? Bu konu kullanım alışkanlığınıza göre belirlenebilir. Otomatik viteslerin daha fazla yakıt tüketimine neden olduğu biliniyor. Bütçenize göre her iki vitesi birden kullanmak istersenzi triptonik vitesi de tercih edebilirsiniz.
Servis ağı yaygın mı? Bazı markaları çok beğenmenize rağmen servis ağının yeterli olmaması size sorun yaratabilir. Servisin yanı sıra yedek parçalarının kolay bulunabilir olması da önemli.
İkinci el değeri nasıl? Arabayı yatırım olarak görüyorsanız, aklınızdaki markaların 2. el değerlerine mutlaka bakmalısınız. İstediğiniz fiyata kolayca satışını yapabileceğiniz bir marka ve model seçmek daha avantajlıdır.

Sıfır Aracın Aksesuarlar ve Ek Özellikler: Yeni aracımız hakkında kafanızı en fazla meşgul eden konu aracın fiyatıdır. Araba fiyatlarını araştırırken, istediğiniz aksesuarların ve ek özelliklerin fiyatlarını da öğrenmeyi ihmal etmeyin. Ek özellikler tahmin etmediğiniz maliyetler getirebilir ve bütçenizi zorlayabilir. Bunların yanı sıra yıllık ödeyeceğiniz vergiler ve sigorta bedelleri için de bütçenizi kontrol etmenizde fayda var. Kararınız ve bütçeniz şekillendikçe ödeme şartlarınızı oluşturabilir, kredi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
Test sürüşü: Sıfır bir araba almak için galeriye gittiğinizde mutlaka test sürüşü yapın. Sürüş ve motor hakkında çok bilgili değilseniz yanınızda güvendiğiniz bir tanıdığınızı veya bildiğiniz bir servis yetkilisiniz de götürebilirsiniz. Bu kişiler araçları karşılaştırmanızda yardımcı olabilirler.
Test sürüşünde önerilen bir yöntem de beğendiğiniz model arabayı bir oto kiralama acentesinden kiralayarak, uzun süre kullanım sonucunda ne durumda olacağını deneyimleme imkanı bulmanızdır. Aracınızı garanti süresinin dolmasından sonra da kullanmak istiyorsanız bu yöntem faydalı olabilir.
İşlemler: Sıfır otomobil işlemleri ikinci ellere göre daha kolaydır. Aracı bayiden alıyorsanız sıfır arabaların tüm belgeleri hazırdır. Bayi sizden sadece nüfus kağıdınızı ister ve işlemleri yapar. Aracınızın bedelini ödedikten sonra anahtarını alabilirsiniz.
Teslim alırken: Sıfır km aracınızı teslim alırken istediğiniz ekstra özellikler ve aksesuarların mevcut olup olmadığını mutlaka bir kez daha bakın. Bunların yanı sıra elektrik aksamında sorun olup olmadığını anlamak için pencereleri, aynaları, klimayı, farları, iç aydınlatmayı ve elektrikle çalışan diğer tüm parçaları deneyerek kontrol edin.
Ayrıca ruhsatta yazan şasi numarası ve motor numarasını araç üzerinden okuyarak birbirini tutup tutmadığını kontrol edin.
Kasko ve trafik sigortaları: Aracınızla ilgili yapılacak resmi işlemler arasında zorunlu trafik sigortası da bulunmaktadır. İşlemlere başlamadan önce trafik sigortasını mutlaka yaptırın. Bu sayede aracınızı teslim alıp trafiğe çıktığınızda bir sorunla karşılaşmazsınız. Bütçenize en uygun ve aracınız için istediğiniz tüm teminatları içeren bir kasko sigortası yaptırmanız, sizi herhangi bir olumsuz durum karşısında korur.
Trafik ve kasko sigortalarınızı bir kaç adımda kolayca yaptırmak için Sigortam.net uzmanlarından teklif alabileceğinizi unutmayın.

Müşteri Yorumları