Sıfır mı, İkinci El mi? 5 Basit İpucu ile Karar Verin!

Otomobil sahibi olmak, yapılabilecek en büyük harcamalardan biridir. Dolayısıyla hiç kimse araç sahibi olurken ani karar vermek istemez, doğru olan yaklaşım da budur. Günümüzde pek çok kişi için sahip olunan otomobil bir statü göstergesidir. Bu nedenle araç seçiminde konfor ve güvenlik daha geride kalabilir, aracın insanlarda bırakacağı algı ağır basabilir. Ancak son yıllarda artan vergiler ve benzin fiyatları, otomobil almak isteyenlerin kafasında pek çok soru işaretine neden oldu. Bu sorulardan ilki, belki de en önemlisi ‘’İkinci el otomobil mi, sıfır otomobil mi?’’ oldu.

Sıfır veya ikinci el otomobil modelleri arasındaki tercih, kişilere göre ve kişilerin beklentilerine göre değişebilmektedir. Biz seçiminizi kolaylaştıracak birkaç basit noktayı bir araya getirdik. İkinci el araç almaya kararlıysanız, dikkat edebileceklerinizi; ‘’İkinci El Araba Ne Zaman Alınmalı?’ başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Alımındaki Kararsızlığa Son Verecek İpuçları

Öncelikle amaçlar ve bulunulan konum değerlendirilmeli. Bu değerlendirmeleri kolaylaştıracak ipuçlarını öğrenerek, kararsızlığınıza son verebilirsiniz.

1- Bütçenizi Belirleyin Her türlü alışverişte dikkat edilecek ilk nokta; ayırabileceğiniz bütçenin ne kadar olduğudur. İleride maddi bir sorun yaşamamak ve geleceği riske atmamak için bu önemli bir detaydır. Eğer beğendiğiniz araç bütçenizi aşıyorsa, biraz daha sabrederek aynı aracın ikinci elini alabilirsiniz. Neticede bu araçlar mayası gereği kaliteli olduğu için değerinden bir şey eksilmeyecektir. Akıllı tercihler için her araba markası ve modelini nesnel olarak değerlendirin.

2- Otomobilinizi Sürekli Yenilemeyi Sevenlerden misiniz? Araba almayı düşünenlerin sorması gereken sorulardan bir diğeri de; alınacak arabanın kullanılacağı süredir. Bazı sürücüler birkaç yılda bir araba yenilemeyi sever; bazıları ise alınan arabayı uzun yıllar kullanmayı umar. Arabasını sürekli yenileyen sürücülerin sıfır araç alması zararına olacaktır. Çünkü; alınan sıfır aracın değeri kullanılmaya başladığı an düşer. Sıfır araçlar uzun vadeli kullanımlar için idealdir.

3- Bakımlı Otomobil İkinci el alırken de, satarken de araç bakımı en önemli detaydır. Çünkü; aracın geçmiş bakımı göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. İyi bakılmış, gerekli özen gösterilmiş ve tüm aksamları yerinde olan ikinci el araçlar hızla satılabilir. İkinci el araç alacakların başvuracağı en doğru yöntem; teknik bir servisten yardım almak ve konusunda uzman kişilere başvurmaktır. Böylece hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bir ikinci el araç sahibi olabilirsiniz. Araç bakımı ile ilgili sürücülere de büyük görevler düşmektedir.

Araç bakımı ile ilgili yapabilecekleriniz için; ‘’Aracınızın Bakımı için Sizin Yapabilecekleriniz’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

4- Pazarlık Şansını Kullanın İkinci el araçların uygun fiyatlı olması en büyük tercih sebebi ama sırf daha uygun diye bu araçları tercih etmek zorunda değilsiniz. Galerilerle pazarlık şansını kullanabilir, sıfır bir modele uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. İkinci el bir araç almadan önce galerilerden teklif alın. İkinci el araç alırken pazarlık şansı daha yüksek olacaktır. Zaten aracın asıl değeri düştüğü için ortak paydada buluşmak daha kolay olacaktır.

5- Araç Eskilik Sınırınız Nedir? Alacağınız araç ikinci el olsa da aracın ne kadar eski olduğu önemlidir. Aracın yaşı arttıkça günümüz teknolojilerinden uzaklaşacaktır. Oldukça eski olan araçlar da performans ön plana çıkabilir. Araç seçiminde sadece performansa aldanmadan, alacağınız aracın günümüz koşullarına uyum sağlayıp sağlayamacağını detaylı düşünmelisiniz. Aksi halde bütçede tasarruf sağlanmayacağı gibi ekstra masraflarla karşılaşılabilir.

İkinci el ve sıfır otomobillerin seçiminde farklı etkenler baz alınabilir ama her iki araçta da güvenlik sağlayacak olan araç sigortasıdır. Siz de araç sahibi olur olmaz kasko ve trafik sigortanızı yaptırın.

Müşteri Yorumları