Sıfır mı, İkinci El mi? Sıfır veya İkinci El Araba Seçerken Kriterler Nelerdir?

Bir araç satın almak istiyor fakat sıfır araç mı ikinci el mi sizin için uygun olur bilemiyor olabilirsiniz. Sıfır veya ikinci el, üzerinde önemli harcamalar yapılan otomobillerin rahat ve konforlu olması önemli bir nokta. Daha önce hiç kimsenin kullanmadığı bir araç mı tercih edilmeli, yoksa fiyat açısından avantaj sağlayabilecek bir otomobil mi? Bu konuda üzerinde düşünmeniz gereken pek çok faktör var. Aracın kullanım süresi, yakıt açısından tasarruf sağlaması, bütçenize uygunluğu, masrafları göz önünde bulundurmanız gereken konularından sadece birkaçı.

Bütçenizi Belirleyin

Yalnızca otomobil alımında değil, her alışverişte öncelikle düşünülmesi gereken konu: Bütçe! Eğer istediğiniz araç popüler bir markanın piyasaya yeni çıkan modeliyse, aracın fiyatının düşmesini beklerken ikinci el bir modele yönelebilirsiniz. Bu noktada, marka ve model araştırmasını çok iyi yapmanız gerekir. İhtiyaçlarınıza ve kullanım alanınıza uygun olan, donanımı beklentilerinizi karşılayan sıfır bir otomobili, aracın piyasaya sürülmesinden bir süre sonra bütçenize daha uygun olan fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Aracın Kullanım Süresi

Bazı sürücüler 20 yıllara varan uzun süreler boyunca aynı otomobili kullanırken, bazıları ise birkaç yılda bir araç değiştirmeyi tercih eder. Sıfır araç almadan önce sormanız gereken soru “Bu aracı ne kadar süre kullanırım?” olmalı. Eğer 1-2 sene sonra yeni bir modele yöneleceğinizi düşünüyorsanız, sıfır araç satın almak o kadar da mantıklı bir karar olmayacaktır. Sıfır bir otomobilin değeri, kontağı çalıştırdığınız andan itibaren arabanın düşmeye başlar. Birkaç yıl sonra sıfır aldığınız aracı satmak istediğinizde, zararlı çıkan siz olabilirsiniz. Bununla birlikte, aldığınız aracı çok uzun yıllar boyunca kullanacağınıza eminseniz, sıfır otomobilleri tercih edebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Bakımı da Önemli

Otomobil bakımı, özellikle ikinci el araba alış-satışında en kritik noktalardan biri. Bir aracın daha önceki kaza kayıtları ile geçmiş tamir ve bakım süreçleri, ikinci el otomobil almak isteyenlerin bilmesi gereken faktörlerden bazıları. Bu kaygılardan kurtulmak için bir ekspertiz raporu hazırlatabilirsiniz. Güvenilir bir kurumla anlaşarak aracın hasar ve kaza geçmişini, parça ve lastik değişimlerini, göçük ya da boya değişimi olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sıfır araçlarda ise bu sıkıntıları yaşamazsınız. İlk kullanıcı siz olacağınız için tamir, bakım ve kazalar konusunda aklınızda soru işaretleri kalmaz. Bununla beraber, düzenli bakımı yapılmış ve iyi kullanılmış bir ikinci el araçla da arıza konusunda rahat edebilirsiniz.

Yakıt Tüketimine Dikkat

Sıfır ya da ikinci el olması fark etmeksizin, araç sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktaların başında yakıt tüketimi gelir. Yakıt konusunda tasarruf sağlayan otomobiller, özellikle uzun vadede ekonomik olarak çok daha avantajlıdır. Bu noktada, özellikle ikinci el araç satın alırken, arabanın yapım yılına dikkat edebilirsiniz. Örneğin, 20 yıl önceki çok eski bir model fiyat açısından avantaj sağlasa da benzin tüketimi konusunda oldukça verimsiz olabilir. Günümüz teknolojisinden uzaklaştıkça daha ekonomik seçenekler bulmak mümkün olsa da eski bir araba satın aldığınızda, yakıt için normalden çok daha fazla harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, yakıt tasarrufu sağlamak istiyorsanız sıfır araçlara ya da en fazla 5-7 senelik ikinci el otomobillere yönelebilirsiniz.

Yedek Parça Sorunu

Aracın herhangi bir nedenle arızalanması sonucunda parçaların değiştirilmesi gerekir ve onarım masrafı bir hayli fazla olabilir. Aynı zamanda, yedek parçanın bulunup bulunamayacağı da problemlerden biri haline gelebilir. Eğer piyasaya yeni çıkan sıfır bir model tercih ederseniz, parçaları bulmanız daha da zor olabilir. Bunun nedeni, parçaların çoğunlukla yurt dışından temin edilmesi ve henüz çok fazla talep görmemesidir. Bu durumda yedek parçaların fiyatları da fazla olacaktır. Çok eski araçlar dışında ikinci el otomobillerin parçalarını ise çok daha uygun fiyatlarla ve rahat bir şekilde bulmanız mümkün. Ancak, bazı ikinci el modellerin yedek parçalarının da yüksek fiyatlarla satıldığını aklınızda bulundurmalısınız.

Ek Donanım Masrafı

İkinci el araç almanın en önemli avantajlarından biri de daha önceki kullanıcının otomobile eklediği tüm donanımlardan yararlanabilmeniz. Üstelik hiçbir ekstra ücret ödemeden! Sıfır bir araç aldığınızda ise otomobilin donanımına ek olarak, kendi istediğiniz hız sabitleyici gibi güvenlik ekipmanlarını veya ses sistemi gibi eğlence donanımlarını eklemek isteyebilirsiniz. Çoğu sıfır aracın standart modeline bu donanımlar dahil olmayabilir. Bu da ek masraf yapmanız gerektiği anlamına gelir. Ek donanımlarla ilgilenmiyorsanız, sıfır araçların standart modellerine yönelerek daha ekonomik bir tercih yapabilirsiniz.

Garanti Süresi Ne Kadar?

Araç satın alırken garanti süresine de dikkat etmelisiniz. Mekanik aksamda meydana gelen herhangi bir arızada ya da boya hatalarında, masraflar otomobil markaları tarafından karşılanır. Garanti süresi markadan markaya değişse de ortalama 2-3 yıldır. Eğer sıfır bir araç alırsanız, markanın belirlediği süre boyunca kusurlu parçaları ücretsiz değiştirmeniz mümkün olur. Aynı şekilde, 1-2 yıllık ikinci el bir araç aldığınızda da bu garantiden yararlanabilirsiniz. Ancak garanti süresi dolmuş bir ikinci el araç satın alırsanız, hasar sizin hatanızdan kaynaklanmamış olsa da parça değişimleri için ücret ödemeniz gerekebilir.

Müşteri Yorumları