Sigara Göz Hastalıklarında Risk Faktörü

Gözün görme merkezindeki yapısal bir bozukluktan kaynaklanan sarı nokta hastalığına sebep olan en önemli etkenlerden biri sigara. Sigaranın sebep olduğu göz bozuklukları arasında katarakt ve şaşılık da yer alıyor.
Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, günümüzde 55 yaş üstü kişilerde göz sağlığını etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.
Retina tabakasında yer alan makula (sarı nokta) bölgesi, görme hücrelerinin en yoğun olduğu bölge. Keskin görmeyi sağlayan bu bölgedeki bozukluk, cisimleri eğri veya kırık görmeye sebep oluyor.

Sigara Riski İki Kat Arttırıyor

Sigara içen kişilerde göze giden damarlarda kan akışının azalmasına bağlı olarak makula bölgesinde yıpranma görülüyor. Sigara içen kişilerde bu yıpranma riskinin 2 kart arttığı ve yapılacak lazer tedavisinin etkisinin azaldığı biliniyor.

Dumana Maruz Kalmak Bile Katarakta Sebep Olabilir

Sarı nokta hastalığında olduğu gibi kataraktta da sigara içenler iki kat daha fazla risk taşıyor. Ancak sarı nokta hastalığında risk, içilen sigara miktarı ve sıklığından bağımsızken kataraktta bunlar doğrudan etki gösteriyor. Katarakt riskinin yalnızca sigara içen kişide değil, dumana maruz kalan kişilerde de görüldüğü biliniyor.
Sigaranın hamilelik dönemindeki etkileri ise erken doğum ve bebekte şaşılık olarak öne çıkıyor. Katarakt ve sarı nokta gibi körlüğe sebep olabilecek hastalıklarda bir risk faktörü olan sigara, göz kuruluğu, göz kaslarında hareket bozukluğu gibi sorunlara da sebep olabilmektedir.
Sağlık sigortası yaptırarak kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun. En iyi özel hastanelerden tedavi hizmeti almak için özel sağlık sigortası ürünlerini inceleyin, bütçenize en uygun sağlık sigortasını seçin.
Sağlık sigorta sorgulama yaparak sağlık sigortası fiyatları ve seçeneklerine tek bir formla ulaşın, tüm anlaşmalı sigorta şirketlerinin tekliflerini görün, karşılaştırın ve satın alın. Sigorta ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 Sigortam.net’e ulaşın.

Müşteri Yorumları