Sigorta Acenteliği Nedir?

Sigorta acenteleri bir sözleşme ile bağlı bulundukları sigorta şirketlerinin temsilcileridir. Bağlı  bulundukları sigorta şirketinin ürünlerinin tanıtım ve pazarlaması ile görevli olup, o şirketin talimatları doğrultusunda çalışmaktadırlar.

Sigorta Brokerlığı Nedir?


 
Kişilerin sigorta ihtiyaçlarına yönelik olarak; onlara tavsiyelerde bulunmak, onlar adına sigorta şirketleri ile görüşmeler yaparak, hasarın belirlenmesinde sigortalı adına hareket etmek ve yetkili olduğu branşlarda sigorta şirketi adına; müşterisinin ihtiyaçları doğrultusunda sigorta sözleşmesini oluşturmak, prim toplamak, hasar anında müşterisinin tüm haklarını bilmesini sağlamak gibi hizmetlerde bulunan, yetki ve sorumlulukları yasayla belirlenmiş profesyonel sigorta aracısıdır. 
 
Sigorta brokerları faaliyete başlamak için T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nden sigorta brokerliği ruhsatı almak zorundadır. Ruhsat talebinde bulunmak için sağlanması gereken şartlardan biri de, şirketin kurucu ortaklarının en az 8 yıl sigorta sektöründe çalışmış olmalarını belgeleme gerekliliğidir. Bu anlamda brokerların sektörlerinde uzmanlaşmış kişiler olmaları şarttır.

Sigorta Brokeri ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?


 
Sigorta brokerları sigorta şirketi adına değil, müşteri adına çalışırlar. Müşterilerinden aldıkları yetki belgesiyle, müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun sigorta poliçesini anlaşmalı sigorta şirketleri arasından en az 3 sigorta şirketinden temin ederek, müşterilerinin en doğru kararı vermesine yardımcı olurlar. Bu nedenle sigortalı adına en uygun olan risk yönetim ve sigorta programını tarafsız olarak belirler ve uygulamada çıkan problemlerde sigortalı hakkını sigorta şirketine karşı koruyarak çözerler.
Sigorta brokerları yasa gereği özgürdür. Acentalar gibi, sigorta şirketleriyle bağlayıcı sözleşme yapmazlar. Müşterilerinin lehine, gerekli gördüklerinde tüm sigorta şirketleri ile çalışabilir, istedikleri sayıda sigorta şirketinden teklif alabilirler. Bu nedenle gerek sektördeki ürün çeşitlerine gerekse piyasanın rekabetçi koşullarına daha yakındırlar. Ayrıca T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Teftiş Kurulu tarafından belli dönemlerde teftişe tabi tutularak denetlenmektedirler. 
 Sigortam.net şirketi de dahil olmak üzere sigorta brokerları, temsil ettikleri müşterilerinin sigorta poliçelerini sigorta şirketlerine dağıtırken yönetmelikte şart koşulan “brokerların, yıl sonu itibariyle bir sigorta veya reasürans şirketine sağlayacakları prim hasılatı toplam prim hasılatının %50’sini aşamaz” maddesine göre hareket etmek durumundadırlar. Bu yönetmelik gereğince hiçbir sigorta brokeri hiçbir sigorta şirketiyle ağırlıklı oranda çalışamamaktadır. En doğru risk analizi ve detaylı fiyat karşılaştırması ile ihtiyaçlarınıza özel, en uygun fiyatlı sigorta poliçesine Sigortam.net’ten ister online ister sigorta uzmanlarıyla 444 24 00 numaralı sigorta Destek Hattından 7/24 ulaşabilirsiniz. 
 
Kasko teklifi almak için tıklayın.
Trafik sigortası teklifi almak için tıklayın.
Sağlık sigortası teklifi almak için tıklayın. 
 

Müşteri Yorumları