Sigorta Şirketleri Finansal Yapılarını Güçlendirmeli

20 Temmuz 2010

Sigortacı Gazetesi

 

solmaz altın allianz sigorta Allianz Mali İşler Direktörü Solmaz Altın, Türkiye'nin sigorta pazarı açısından değerlendirildiğinde gelişmekte olan ve gelecek vaat eden bir pazar olduğunu ifade etti. Ancak 2009 yılından beri Türk sigorta sektörünün global ekonomik kriz ve irrasyonel fiyat rekabeti nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiğini kaydeden Altın, "Şirketlerin yarısı, 2010'un ilk çeyreğinde bilançolarına zarar yazmaya devam etti. Bu sebeple Türk sigorta sektörünün sorunlarının devam ettiğini ve önlemler alınmazsa sektörümüzü zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz" dedi.
 

'Yasal düzenlemelerin önemi kabul edilmeli'

 
Sektörü zor duruma düşürecek koşulları özetleyen Altın, şunları söyledi: "Ülkemizde sigorta konusunda faaliyet gösteren şirketler, ne yazık ki hâlâ finansal güçlerini doğru şekilde değerlendiremiyor. Şirket ortaklarının sermaye yeterliliği konusuna yeteri kadar önem vermemesi, kurumların finansal sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Oysa sigorta şirketleri finansal ve teknik analizlerini dikkatle değerlendirmeliler. Şirketler sigortacılık faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek istiyorlarsa, teknik kârlılık ve rezervleri incelemeli ve planlamalarını doğru yapmalılar. Rekabetin gelecek dönemde yıkıcı sonuçlar doğurmaması için şirketlerin sağlıklı işleyişlerini sürdürmesinde yasal düzenlemelerin önemi kabul edilmeli."
 
Tüm olumsuzluklara rağmen 2010'un sigorta sektörü için toparlanma yılı olabileceğine dikkat çeken Altın, "Sigorta şirketleri irrasyonel fiyat rekabetinden vazgeçip doğru fiyatlandırma konusunda cesur adımlar atarsa ve rekabeti hizmet kalitesi odağına taşırsa kârlılık sorununun önüne geçmek mümkün olacaktır" diye konuştu.
 
Bir şirketin finansal yapısı sağlam değilse tazminat ödeme süreçlerinde aksaklık yaşanabileceğini, bunun da bir sigorta şirketi için kabul edilemez olduğunu kaydeden Altın, şunları söyledi: "Sigorta şirketleri için müşterilerin tazminatlarını geciktirme veya ödeyememe gibi aksaklıklar söz konusu olmamalıdır. Allianz Türkiye olarak, sermaye yapımızdan aldığımız güçle, bu gibi operasyonel süreçleri hızla çözümlüyoruz. Müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımımız, sigortalılarımızın da bizi tercih etmesine sebep oluyor. Yapılan araştırmalar da Allianz'ın müşteri sadakati konusundaki liderliğini gözler önüne seriyor."
 

Kalıcılık ve sürdürülebilirlik

 
Sigorta sektöründe en önemli konunun kalıcılık ve uzun vadede sürdürülebilirlik olduğunu aktaran Altın, şöyle konuştu: "Sigortalılar kalite ve istikrara dayalı sonuçlar veren finansal ürün ve hizmet sağlayıcıları arayışı içindeler, finansal hizmet sağlayıcıları da buna ayak uydurmak durumunda. Özellikle bireysel emeklilik ve hayat sigortası gibi geleceğe yönelik yatırımlarda, sermaye gücüyle kalıcılık sağlayan şirketler tüketicilerin tercihi olacaktır. Dünyanın en büyük, Türkiye'nin de hasar rezerv oranı en güçlü şirketi Allianz olarak global gücümüzü yerel tecrübelerimizle birleştiriyoruz. Finansal yapımızdan aldığımız güçle, uzun vadeli bir yatırım olan sigorta konusunda sigortalılarımıza hatta onların çocuklarına uzun vadede güvenilir çözümler sunuyoruz."

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigorta Sektörü Büyüyecek

Trafik kazalarındaki manevi tazminat gibi sorunların aşılması için sektörde bulunan işletmelerin bir havuz kurarak kooperatifçilik yapmaları önerisini getirdi.