Sigorta Dolandırıcılığına Dikkat!

Sigorta dolandırıcılığı, son zamanlarda artış göstererek pek çok şikayete sebep oldu. 0850’li numaralardan aranan vatandaşlar, kredi kartı bilgilerini vermeye zorlanıyor.

Önceki dönemlerde kredi kullanımı aşamasında bankalar tarafından zorunlu olarak yaptırılan hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası gibi ürünlerin, tüketici yararına olmadığı belirlenmiş ve tüketicinin talebi olmadan sigorta yaptırılma zorunluluğu Haziran 2013 tarihinde kaldırılmıştı.

Bankaların zorunlu sigorta uygulamasının sona ermesine sevinen tüketiciler, bu defa da sigorta dolandırıcıları ile karşı karşıya.

0850’li numaralardan vatandaşları arayan dolandırıcılar, mevcut bir sigorta poliçeleri olduğunu ve ödemelerin yapılmadığını veya ödemelerin o ay başlayacağını belirterek kredi kartı bilgilerini istiyorlar. Dolandırıcılar, vatandaşların kredi kartı veya kullandıkları bir kredi sebebi ile sigorta yaptırdıklarını belirtiyorlar. Vatandaşlardan kredi kartı bilgilerini isterken tuzak bir yönteme başvuran dolandırıcılar, önce hangi bankanın kredi kartının kullanıldığını soruyor, daha sonra da kredi kartı numarasının ilk 4 rakamını söyleyerek, güvenlik sebebi ile geri kalanını kart sahibinin söylemesini bekliyorlar. Kredi kartı numarasının ilk 4 hanesinin, bankanın standart numarası olduğunu bilmeyen tüketiciler bu tuzağa düşüyor ve kart bilgilerini dolandırıcılara veriyorlar. Kart bilgilerini elde eden dolandırıcılar her ay yüklü miktarda kesinti yapıyorlar.

Kart bilgilerini vermeyen tüketicileri tehdit eden dolandırıcılar, belirttikleri miktarda ödeme yapılmazsa daha yüklü bir miktar cayma cezası ödenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Vatandaşların bu tarz dolandırıcılıklara karşı tetikte olması, kimlik, adres ve kart bilgilerini kesinlikle vermemesi gerekiyor. Şüpheli bir durumda çalışılmakta olan banka aranmalı ve durum hakkında bilgi verilmeli.

Sigorta işlemleri için güvenli olmayan kişi ve firmalara itibar edilmemelidir. Özellikle sağlık sigortası gibi hayatî bir konuda yanlış yerden alınan hizmet, ihtiyaç anında büyük sorunlar doğurabilir. Bu yüzden sigorta yaptıracağınız firmanın güvenilir, tecrübeli, yeterli olduğundan emin olun.

Sigortam.net sektörde 12 yıllık tecrübesi ile 1,6 milyon müşterisine hizmet vermiş, 200’ü aşkın personeli ile 7/24 destek sunan bir şirkettir. Türkiye’nin en iyi 20 sigorta şirketi ile çalışan Sigortam.net, Kozyatağı ve Ümraniye’deki 2 ofisinde çalışan 200’ün üzerinde personeli ile, sağlık, trafik, kasko gibi branşlarda online olarak veya telefon kanalı ile sigorta satışı yapmakta, ayrıca sigorta ile ilgili her türlü soru ve sorunda hizmet sunmaktadır.

İhtiyaçlarınıza en uygun sigorta ürünü için sigorta sorgulama yaparak, anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen en iyi sigorta tekliflerine ulaşın, Sigortam.net tecrübesinden yararlanın.

Müşteri Yorumları