Sigorta Ettirenin İhbar Yükümlülüğü

Zorunlu trafik sigortası hakkında neler biliyorsunuz? Bildikleriniz ne kadar doğru? ''Trafik Sigorta Ettiren Kişi Hangi Nedenlerle Rücu Edebilir?'' ve Sigorta ettirenin sigorta süresi için ihbar yükümlülüğü ne? Trafik sigortası ile ilgili soruların yanıtlarını öğrenerek zorunlu trafik sigortasının avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Sigorta sahibi sigorta sözleşmesi sonrası meydana gelecek değişiklikleri öğrendiği andan itibaren 8 gün içerisinde sigortacıya ihbar etmekle yükümlüdür. 

Sigortacı 8 gün içerisinde sözleşme feshini gerçekleştirmez veya sigorta sözleşmesinin devamına razı olduğunu gösteren bir davranışta bulunursa, fesih yahut prim farklı talebinde bulunma hakkı düşer.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Söz konusu olan değişikliklere göre ihbar yükümlülüğünün yerine getirilmesinden önce meydana gelmiş olan durumlardan dolayı ödenmiş veya ödenecek tazminat için değişikliğin bildirilmeme durumunun kasıtlı olup olmamasına göre farklı hükümler uygulanır. 

Sigorta süresi içerisinde oluşacak değişikliklerin hafifletici niteliklerde olduğu yahut az prim alınması gerektiği kanısına varılırsa, değişikliğin yapıldığı tarihten itibaren sözleşmenin sona ermesine kadar geçecek süre için gün sayısı esas alınarak hesaplanır, prim farkı sigorta ettirene geri verilir.

Olası hasar durumlarını kolayca atlatmak ve trafik sigortası sorgulama ile zorunlu trafik sigortası sahibi olabilmek için Sigortam.net’e ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına danışarak trafik sigortası hakkında bilgi alın.

Müşteri Yorumları