Sigorta Haftası Kutlanıyor: 30 Mayıs- 5 Haziran 2012

Sigortacılık ürünleri, gelecekte yaşanabilecek olumsuz olaylara karşı önlem almanın yanı sıra gerek maddi kayıpları azalttığı, gerekse birikim yapmaya yardımcı oldukları için maddi açıdan da tasarruf sağlamaktadır.
 
Sağlığımızdan evimize, eşyalarımıza, arabamıza;  tatilimizden işyerimize, sahip olduğumuz cihaz ve ekipmanlara, hatta emekliliğimize kadar hayatımızın her alanında var olan sigorta, ekonomik açıdan koruyucu olması nedeniyle ülkelerin önde gelen büyük sektörleri arasındadır. Sigortanın önemi ve türlerini geniş kitlelere daha iyi anlatmak amacıyla her yıl Mayıs ayının son Pazartesi günü başlayan ve o hafta devam eden Sigortacılık Haftası boyunca bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. T.C. Başbakanlık, Hazine Müsteşarlığınca ilan edilen Sigortacılık Haftası bu yıl 30 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında kutlanacaktır.
 
Toplumda sigorta bilinci oluşturmak için düzenlenen etkinlikler Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri BirliğiTSRŞB tarafından yürütülmekte, bu konunun önemini daha etkili bir şekilde anlatmak için çeşitli yarışmalar ve tanıtım etkinlikleri düzenlenmekte, televizyon ve radyo gibi mecralarda reklam çalışmaları yapılmaktadır.
Biz de sigortam.net olarak Sigortacılık Haftası için sektörün gelişimi konusunda ilginç bulacağınız bilgileri bir araya getirmek istedik:
 

Sigorta’nın Ortaya Çıkışı

 
“Sigorta” kavramının 4000 yıl kadar önceye Babil medeniyetine dayandığı bilinmektedir. O zamanlarda yük taşıyan tüccarlar, kentin ileri gelen sermayedarlarından borç almakta, yolda kaza geçirmeleri durumunda bu borçları silinmekteydi. Bazı durumlarda ise kaza yapan kervanın zararı diğer kervanlar arasında paylaştırılmaktaydı. O zamanlarda Hammurabi kanunlarında da yer alan bu sistemler, bugünkü sigortacılığın temellerini oluşturdular.
 
Bugün kullandığımız şekildeki Hayat Sigortası, 17. yy.’da İtalya’da deniz taşımacılığı alanında başlatılmıştı. O yıllarda gemilerde çalışan kaptan, tayfa ve yolcular riskli yolcukluklara çıkmadan önce eşit miktarda para ortaya koymakta, yolculuk bitiminde sağ kalanlar bu parayı paylaşmaktaydılar. Daha sonradan ise ölenlerin aileleri için de belli bir miktar ayırma fikri doğdu ve bu fikirden hayat sigortası ürünleri yaratılmış oldu.
 
Bu sistem o zamanlarda oldukça fazla rağbet görmüş, herkes kendi ölümüne ihtimal vermediğinden sistem içinde yer almaya gönüllü olmuştur.
 
1666 yılında meydana gelen ünlü Londra Yangını’nda 13.000 evin yok olmasından sonra halk arasında sigorta yaptırmak çok yaygınlaşmış, malları korumaya yönelik kara sigortaları ortaya çıkmıştır.
 
Bugün faydalandığımız şekli ile modern sigortacılığın doğuşuna deniz taşımacılığı, kara sigortalarının doğuşuna yangınlar, kaza sigortalarının doğuşuna tren kazaları ve kişisel kazalar yol açmıştır. Daha sonra sanayi devrimi ile birlikte büyük iş makinelerinin kullanılmasıyla birlikte mühendislik sigortası ürünleri ortaya çıkmıştır.
 
 

Türkiye’de Sigortacılık

 
Ülkemizde sigorta kavramının yerleşmesi 19. yy’da Osmanlı döneminde olmuştur. 
 
Sigorta bilinci Avrupa’da olduğu gibi Osmanlı’da da büyük şehir yangınlarının verdiği hasarlar sonrasında kabul görmüştür. Özellikle 1870 yılındaki Pera yangını bu bölgedeki yoğun ticaret aktivitesini etkilediğinden yabancı sigorta şirketleri bölgeye giriş yapmaya başlamıştır.
 
1898 yılında İstanbul’da 44 adet sigorta şirketi faaliyet göstermekteydi.
 
Osmanlı zamanında kurulan ilk yerli sigorta şirketinin adı “Osmanlı Umum Sigorta” idi.
 
1950’li yıllarda milli politika olarak karayollarının geliştirilmesi ile motorlu taşıtlarda sigorta önem kazanmış, 1953 yılında ise Zorunlu Kaza Sigortası çıkartılmıştır. Bu sigorta, ülkemizde sigortacılık sektörünün gelişmesi açısından önemli bir kilometre taşıdır.
 
Geride bıraktığımız yıl, küresel felaketler anlamında oldukça şanssız olduğumuz bir zaman dilimiydi. 2011 yılında global ölçekte gerçekleşen felaketler sonucunda 105 Milyar Dolar değerinde sigortalı mal kaybı oluştu. En yüksek kayıp Japonya’da meydana gelen deprem ve ardından gelen tsunami sonucunda oldu. 2011 yılında dünya çapında ilk sıralarda felaketlerden biri de 23 Ekim’de meydana gelen Van Depremi idi.
 
Gelecekte başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı maddi anlamda güvence için sigortanızı şimdiden yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.
 
İhtiyacınız olan tüm sigorta branşlarında destek almak, sigorta şirketlerinin fiyatlarını kolayca karşılaştırmak ve sigortanızı bir kaç dakika içinde yaptırmak için Sigortam.net uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL