444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Poliçesi Ödemelerinin İlk Taksidine Dikkat!

Sigorta sürecinin her aşaması ayrı bir önem arz eder, bu aşamalardan biri de sigorta primlerinin ödenmesi sürecidir. Sigorta genel ve öze şartları içerisinde sigortalı ve sigorta hizmeti veren kurumun karşılıklı görevleri belirlenmiştir, taraflar bu sorumlulukları karşılıklı paylaşır.

Türk Ticaret Kanunu'na göre sigorta sahibi, sigorta şirketi ile karara vararak belirlediği sigorta primini ödemekle yükümlüdür. Sigorta prim ödemeleri, sigortalı ve sigorta şirketinin anlaşmasına göre taksitle veya nakit gerçekleştirilebilir. Sigorta primlerinin hesaplanmasıyla ilgili detaylı bilgi için, ''Sigorta Primleri Nasıl Hesaplanır?'' başlıklı sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu noktada şu detayın üzerinde durmakta fayda var; genellikle sigortalılar poliçe düzenlendikten sonra güvence aldıklarını zannediyorlar, lakin sigorta şirketinin sorumluluğu poliçenin ilk taksidinin ödenmesi ile başlıyor. Yani sigorta güvencesi de ilk primin ödenmesi ile başlıyor.

   
 
Sigorta poliçesi ödemeleri, sadece sigortalının sorumluluğunda olan bir durum değildir. Sigorta hizmeti veren kurum sigorta poliçesi ödeme zamanlarını belirtmeli, taksitlerin ödenmesi durumunda yaşanabilecek durumları kişilere bildirmelidir. 

Sigorta Ödemesi Döneminde Yaşanabilecekler

Sigorta ödemeleri devam ederken tarafların beklemediği durumlar yaşanabilir, bu durumlardan bazıları şunlardır;

  • Prim ödemesi devam ederken hasar yaşanabilir, bu durumda sigorta şirketleri primi hasar üzerinden düşebilme yetkisine sahiptir.
     
  • Yine primler taksit halinde ödenirken bir hasar yaşanırsa, taksit durumu ortadan kalkabilir ve kişinin sigorta priminin tamamını ödemesi gerekebilir.
     
  • Sigorta şirketi bazı durumlarda cayma hakkına da sahiptir. Örneğin; sigortalı sigorta priminin ilk taksidini ödemediğinde şirket 3 ay içerisinde cayabilir.
     
  • Ödeme seçeneğini taksitli seçen kişiler prim taksitlerini ödemediğinde sigorta şirketleri müşterilerine 10 günlük bir süre verir ve bu süre zarfında primlerin ödenmesini talep eder. 10 gün süre sınırı içerisinde taksit ödenmez ise sözleşme feshedilir.

Sigorta fiyatları ve teminatları gibi sigorta ödemelerinin de taksitle veya nakit yapılması kişilere bağlıdır. Sigorta şirketleri bu konuda pek çok seçeneği müşterilerine sunmaktadır, bu noktada sigorta başvurusu yaparken ödeme seçenekleri ile ilgili bilgi almanız faydalı olacaktır.

Siz de en iyilerle çalışmak, en doğru sigorta ürünlerinin ödemelerini en kolay şekilde gerçekleştirmek için Sigortam.net'e gelerek sigorta sorgulama yapın, sigortanızı şansa bırakmayın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 


Benzer İçerikler

Temmuz 2012 Kasko Değer Listesi

Temmuz ayı, motorlu taşıtlar vergisi ödemesinin 2. taksidinin ödenme ayıdır. Bu nedenle de güncel kasko değer listesi mutlaka kontrol edilmelidir.

Devamını Oku

Araç Sigortaları Devri Hakkında Merak Edilenler

Araç sigortanızı %45 fiyat avantajı ile yaptırmanın en kolay yolu Sigortam.net'te. Sigortanızı yaptırın, yollara güvenle çıkın.

Devamını Oku

Araç Muayene

Araç muayene işlemleri, araç muayene geçerlilik süresi, araç muayene randevusu ve araç muayene fiyatları için tıklayın.

Devamını Oku