Sigorta Primleri Neden Yükselir?

Sigorta satın alırken birçok yeni kavram duyuyoruz, bu kavramların bazılarını çok sık duyuyoruz ve bazıları hangi sigorta türü için olursa olsun aynı önemde. Sigorta sahibi olurken her 2 taraf (sigorta şirketi ve sigorta sahibi) için de bağlayıcı olan, önem arz eden bir kavram da sigorta primleri.

Sigorta primi; sigorta sahibinin üzerine aldığı rizikoya karşı sigorta şirketine veya teminatı aldığı kuruluşa ödediği tutardır. Sigorta primi belirli bir süre boyunca veya hayatı boyunca periyodik olarak yapılır.

Sigorta primleri; risk primlerine ek genel giderler, komisyonlar, sigorta şirketinin sigorta ederken karşılamak zorunda olduğu tüm maliyet ve faaliyet karını içerir ve sigorta sözleşmesinin en önemli parçasıdır. Çünkü; diğer bütün şartlar yerine getirilse dahi primin ödenmemesi durumunda, sigorta sözleşmesi devreye girmez ve sigorta sahibi başına gelen olumsuzlukları sigorta ile koruyamaz. Bu nedenle kasko, özel sağlık veya trafik sigortası... hangi sigorta türü olursa olsun prim ödemelerinizi yapmaya zamanlamasını geçirmemeye özen göstermelisiniz. 

Her bir sigorta primi sigorta çeşidine, farklı tehlike şartlarına göre şekillenir. Sigorta primleri sigorta türü dışında poliçede belirtilen şartlar ve ihtiyaçlara göre farklılaşır, değişkenlik gösterir.

Sigorta şirketleri poliçelerle bir takım riskleri teminata alır ve bunun karşılığında sigorta sahiplerinden prim tahsil ederler. Sigorta sahibinden tahsil edilen primler bir havuzda toplanır ve hasar oluşması halinde zararlar biriken havuzdan giderilir.

Havuzda toplanan para ödenmiş olan tazminatı karşılamazsa, sigorta sahibinden her sene tahsil eden prim tutarı artar. Sigorta primi tutarının artması sadece geçmiş yıllardaki hasar oranlarına bağlı değildir.

Hasar dışında birçok değişken de aldığınız sigorta primlerine etki eder. Bu etki bazen ve bazıları için olumlu yönde olurken, bazıları için olumsuz olur. Trafik sigortasındaki prim tutarları yönetmelikle belirtilmiş olsa da sigorta şirketleri belirleme hakkını elinde bulundurur ve fiyat aralıkları sigorta şirketine göre değişir. 

Kasko Sigortası Primlerinin Yükselmesi

Trafik sigortasına oranla prim oranlarına daha yüksek olan kasko sigortasına sahip olurken tasarruf sağlamak adına kasko sigortanızın primlerini yükselten etkenler hakkında bilgi sahibi olmanız bütçe planı için işinize yarayacaktır.

Aracınızın Sınıfı ve Yaşı
Bazı araçların yaşları yüksek olacağından oluşabilecek hasarlar da masraflar da fazla olabiliyor, buna bağlı olarak da kasko primleri yükseliyor.

Araç Markası ve Modeli
Aracınızın markası ve modeli de kasko primlerini yükselten veya düşüren değişkenler arasında yer alıyor.

Trafiğe Çıktığınız İl
Trafik sigortasında olduğu gibi kasko sigortasında da primlere etki eden bir faktör trafik yoğunluğu.Çünkü; kaza yapma olasılığı veya hırsızlığa maruz kalma olasılığı da şehirlere göre farklılaşabiliyor.

Kasko ya da trafik sigortası sahibi olurken birçok faktör primleri yükseltse de karşılaştırma yaparak, farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini değerlendirerek en uygun primli sigortaya ulaşmak mümkün. 

Trafik Sigortasında Prim Yükselmesi

Aracın Kayıtlı Olduğu İl
İstanbul, Ankara, İzmir gibi trafiğin yoğun olduğu büyükşehirlerde aracın kaza yapma riski daha fazla olduğu için trafik sigortası primi daha yüksek olacaktır.

Aracın Ticari veya Hususi Olması
Aracınızın ticari olması kaza riskini etkileyebileceğinden sigorta primine etki eden bir faktör olarak değerlendirilir.

Aracınızın Cinsi
Aracınızın otomobil, minibüs, otobüs veya kamyon sınıflarından birinde olması gibi durumlara göre prim bedeli değişir

Sigorta Yenileme Zamanı
Trafik sigortası yaptırırken yenileme dönemini kaçırmanız halinde daha fazla prim ödersiniz, bu yüzden yenileme dönemini takip etmek de fayda var.

Sigortam.net’e gelin, sigorta sorgulama formu ile araç sigortası fiyatlarına ulaşın, teklifleri şeffaf değerlendirme imkanını kaçırmayın. Dilerseniz 7/24 hizmet verne 444 24 00 numaralı destek hattımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları