Sigorta Tahkim Komisyonu’na Başvuru Nasıl Yapılır?

Sigorta sahiplerinin şikayetlerini duyurabileceği ‘’Sigorta Tahkim Komisyonu’’na, ‘’Sigorta Sorunları Nerede Çözülür?’’ başlıklı yazımızda değinmiş, komisyonun çalışma şeklinden bahsetmiştik. Sigorta sorunlarının hızla çözülmesine yardımcı olan komisyonun işlevini yerine getirmesi için sigorta sahiplerine de görevler düşüyor, bu görevlerden biri başvuru yapmak. 

Başvurunun yapılması için Sigorta Tahkim Komisyonu internet sitesini kullanabilirsiniz. Başvuru için komisyonun kurumsal sitesine girip dilekçe oluşturmak mümkün. Yaşadığınız sigorta problemini ileteceğiniz formu doldurup göndermenin bir bedeli bulunuyor. Bu bedel 15 bin Türk Lirası'na varan başvurular için komisyondan destek talep etmek 90 TL gibi bir tutar olarak belirlenmiş.

Komisyon tarafından belirlenen tutarın yatırılması işleminden sonra 15 günlük bir süre içerisinde komisyon raportörleri tarafından yaşanılan problem incelemeye alınıyor. İnceleme aşamasından sonra sigorta hakemlerine sunulan rapor için heyet tarafından olumlu yahut olumsuz bir karar bildiriliyor.

Sigorta Komisyonu’nun 40.000 Türk Lirası’na kadar olan başvurularda kararlarının bağlayıcılığı var.  Bu şu anlama gelir; karara itiraz edilebilme veya mahkeme yolu söz konusu değil. Belirlenen rakamın üzerine çıkılan miktarlar için Türk mahkemelerinde yasal hakkınızı kullanarak gerekli davaları açmanıza mani olacak bir durum yok.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Davayı Kaybeden Sigorta Şirketi Hasarı Karşılar mı?

Sigorta Tahkim Komisyon’una başvuru yapan yahut başvuru yapacak kişiler, başvurularının olumlu sonuçlanması durumunda zararlarının ödenip ödenmeyeceğini merak ederler. Sigorta Tahkim Komisyonu başvurunuzun lehinize sonuçlanması durumunda sigorta şirketlerinin zararı ödemesi zorunludur. Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından verilen kararlar hukuki sayılır ve zararlar sigorta şirketlerinden ticaret mahkemeleri vasıtası ile karşılanır.

Sigorta Sigorta Tahkim Komisyonu'nun sunduğu bir diğer avantaj da başvurulan konu ne olursa olsun, en uzun süre zarfı 4 ay içerisinde sonuca ulaştırma zorunluluğunu kılmasıdır. Böylece sigorta sorunları yaşayan kişiler, 4 ay sonunda olumlu veya olumsuz bir sonuç alma şansını yakalıyorlar.

Sigorta alırken olduğu gibi sigortalı olduğunuz süreç boyunca da kaliteli hizmet almanız mümkün. Kurulduğu yıldan bu yana müşteri odaklı çalışan Sigortam.net’e gelerek sigorta sorgulama yapın, araba sigortalarından hayat sigortalarına sigortada çeşitliliği kısa sürede yakalayın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL